Náplní jejich práce bude především dohled nad bezpečností, ať už se týká osob nebo majetku, dodržováním veřejného pořádku a také komunikace s romskou menšinou. Jejich činnost by měla přispět ke zvýšení bezpečnosti v ulicích Vsetína.

Spolufinancováno EU. Logo.Zdroj: se svolením MěÚ VsetínAsistenti prevence kriminality pracovali ve Vsetíně již v minulosti v rámci několika dotačních projektů.

Radnice letos využila spolupráce s Odborem pro sociální začleňování Ministerstva pro místní rozvoj a dotačního titulu Evropské unie.

Napadený Radovan Filip
Napadený ze Vsetína: Začalo to ukradenou pětistovkou, skončilo proraženou lebkou

„Naše žádost byla úspěšná a získali jsme prostředky na mzdy a vybavení pěti pracovníků po dobu tří let v celkové výši přes 6,7 milionu korun. Město se přitom bude na realizaci tohoto projektu spolupodílet 670 tisíci korunami,“ uvedl starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Radnice si od činnosti asistentů prevence kriminality slibuje lepší dohled nad rizikovými oblastmi, kde dochází ke konfliktům mezi Romy a majoritou. „Součástí práce asistentů bude ale i dohlížení na romské děti při cestách do školy, případně je můžeme využít pro zajištění pořádku na koupališti,“ dodal starosta.

Ředitel MP Vsetín Patrik Pecina.
Rizikové lokality ve Vsetíně? Hlavně centrum, říká ředitel městské policie

Asistenti by mohli ve městě působit stále. „Samozřejmě, že je logické, když město hledá dotační zdroje, ale vzhledem k užitečnosti asistentů by možná mělo smysl jejich činnost nepřerušovat ani po ukončení dotace a do doby, než bude možné získat nějakou další, je dočasně financovat z rozpočtu města, podobně jako třeba městskou policii. Pokud vedení města považuje bezpečnost za prioritu, měli by asistenti fungovat kontinuálně celý rok,“ míní radní Michal Berg (Koalice pro otevřený Vsetín).

Aby se zabránilo růstu kriminality, objevují se ve Vsetíně také častěji policisté se služebními psy či policisté na koních. „Strážci zákona se při hlídkové činnosti zaměří i na kontroly restauračních zařízení,“ řekl v minulosti mluvčí policie Petr Jaroš.

Mezi Romy byl o práci asistenta velký zájem

O práci asistentů prevence kriminality byl v romské komunitě velký zájem. Přihlásily se dvě desítky uchazečů, z nichž bylo vybráno pět s nejlepšími předpoklady. Asistenti budou pracovat ve dvoučlenných hlídkách ve dvousměnném provozu.

„Před nástupem do služby prochází noví pracovníci nezbytným vstupním školením, kde získají informace o svých právech a povinnostech,“ přiblížil ředitel městské policie Patrik Pecina.

Kterým místům ve Vsetíně se vyhnout?

Největší strach mají obyvatelé města na sídlišti Ohrada, v parku Panská zahrada a na vlakovém nádraží v centru Vsetína. „Rizikovou lokalitou je především centrum města,“ doplnil Patrik Pecina.