Maminky tvrdí, že se radnice o problém málo zajímá. Ta slibuje postupné zlepšení

Svůj podíl na tom má mimo jiné také rekordně vysoká porodnost v posledních několika letech. „Je samozřejmě dobře, že se rodí hodně dětí, ale já mám dávat malého do školky příští rok a nevím jestli bude kam,“ komentovala současnou situaci například Jitka Helisová ze Vsetína. Podle ní bude už tak neúnosná situace za rok ještě horší. „Myslím, že v tomhle město Vsetín hodně zaspalo,“ říká rozhořčeně Helisová.

Že je školek nedostatek si myslí také další maminka Petra Proksová. „Místa ve stávajících školkách nejsou, to je fakt. Teď v posledních třech letech rodí silné ročníky a porodnost stoupá, ale nové zařízení se nebudují a soukromé školky jsou velmi, ale velmi drahé,“ zdůraznila Proksová. „To je největší chyba města, které se o tyto věci, dle mého soudu příliš nestará, je spokojeno s tím co je a nic víc nic neřeší, kromě hokeje,“ doplnila maminka.

Slova rozhořčených rodičů o nedostatečné kapacitě školek potvrzují také zkušenosti pracovníků těchto zařízení. „Kapacitu zcela naplňujeme pravidelně už několik let,“ řekla například ředitelka školky v Luhu Marie Navrátilová. Jak uvedla, při posledním zápisu bylo ve školce čtyřicet volných míst pro nové děti. „Žádostí se nám ale sešlo více než šedesát. Musím přiznat, že jsem těžce nesla, když jsem musela některé odmítat,“ poznamenala Navrátilová. S tím, že odmítnutí se často dočkají maminky, které jsou na mateřské dovolené. „Kromě peněž od státu mají částečně možnost si ještě přivydělávat. Nemyslím, že by je město nějak diskriminovalo,“ doplnila ředitelka.

Ve Vsetíně v současné době funguje devět mateřských školek zřizovaných městem. Podle vedoucí odboru školství a kultury vsetínské radnice Věry Goldové v podstatě každá z nich bezezbytku naplní svou kapacitu při každém zápisu.

Není přitom možné vždy uspokojit všechny žadatele. „Při přijímacím řízení jsou přednostně zapisovány děti, které mají poslední rok před nástupem do školy. To je dokonce nařízeno zákonem. Další jsou na řadě děti těch maminek, které chodí do zaměstnání,“ vysvětlila Goldová. Teprve poté jsou podle ní další volná místa zaplněna dětmi, jejichž rodič je například na mateřské dovolené. „O zapsání do školky přitom vždy rozhoduje ředitelka konkrétního zařízení,“ doplnila vedoucí odboru.

Od září by se měla situace ve Vsetíně o něco zlepšit. „V letošním roce se chystá otevření jedné třídy asi pro pětadvacet dětí a v příštím roce další třídy. Obě budou v soukromé mateřské školce při Kostka škole,“ prozradila Goldová.

Radnice navíc chystá rekonstrukci Mateřské školky Kobzáňova, která bude rozšířena také o dvě nové třídy. „Školka se přitom bude zaměřovat zejména na děti se zdravotními problémy,“ poznamenala Goldová.