Do boje s tímto nešvarem se pustili vsetínští policisté. „Zjistili jsme, že zkratku přes koleje nevyužívají jen cestující, ale také lidé, kteří se vracejí z centra města například z nákupu,“ kroutila hlavou vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Dodala, že podle zákona o drahách nikdo nesmí bez povolení vstupovat především do kolejiště. „Lidé, kteří zákon nectí, znesnadňují práci zejména výpravčím,“ poznamenala Brousilová. Ti totiž nesmí vpustit na trať vlak, pokud je někdo v kolejišti.

„Nepovolené přecházení přes trať tady velmi dobře známe, lidé si přes kolejiště doslova vyšlapali chodník,“ uvedl v úterý policistům službu konající výpravčí. Podle něj si provinilci vůbec neuvědomují, že ohrožují svůj život a zdraví.

Muži zákona chtějí být proto nekompromisní. Každé provinění oznamují na přestupkový referát Drážního úřadu v Praze. V celé republice je to jediný správní orgán, který se jimi zabývá. „Pro provinilce to tedy znamená, že si jej pracovníci úřadu pozvou do Prahy, kde bude muset vše vysvětlovat,“ řekla Brousilová.

Sankce, kterou úřad za přestupky ukládá, se různí podle vážnosti provinění. „Zpravidla se jen za vstup do kolejiště pohybuje do pěti set korun,“ prozradila Renata Zdráhalová z přestupkového referátu Drážního úřadu v Praze.

Pokuta se však může vyšplhat i na deset tisíc korun. „To v tom případě, že chůzí po kolejích člověk ohrozí vlakovou dopravu či způsobí zpoždění vlaku,“ varovala Zdráhalová.

Výjimku, co se postihu týče, tvoří mladiství. „V jejich případě se přestupek řeší jen ústní domluvou,“ řekla Zdráhalová. Navíc se o jejich prohřešku dozví také odbor sociálně právní ochrany dětí a jejich zákonní zástupci.

Fakt, že jediným místem, kde je špatné přecházení kolejí možné projednat, je Praha, řada lidí vůbec netuší. „Nevěděl jsem o tom. Ani to, že pokuty můžou být tak vysoké. Taky jsem si už několikrát cestu přes koleje zkrátil. Ale zatím mě jen jednou vyháněli nádražáci, policisté mně ještě nezastavili,“ přiznal se třeba obyvatel Vsetína Petr Šiška.

Vsetínští policisté sledují vlakové nádraží v pravidelných intervalech už od května letošního roku. Za tuto dobu přistihli desítky Vsetíňanů, kteří si se zákazem vstupu do kolejiště hlavu vůbec nelámali. Podle policejní mluvčí šlo nejčastěji o mladistvé, spěchající například do škol. Výjimkou však nejsou ani dospělí či senioři, často nesoucí i několik tašek s nákupem. K tomu, aby se dostali na druhou stranu, musí přitom překonat asi deset kolejí.

Před rokem se stejnou cestou vydala čtyřiašedesátiletá žena. Kolejištěm šla od budovy nádraží k železničnímu přejezdu u tamní zdravotní pojišťovny. Nevšimla si ale vlaku, který jel za ní ve stejném směru. I když strojvedoucí použil výstražné znamení, žena nezareagovala a nakročila do kolejiště. Střet nepřežila.

Aby se podobná neštěstí neopakovala, hodlají policisté v kontrolách pokračovat i do budoucna. Společně s Českými Budějovicemi je Vsetín jediným městem, kde se policie problémem špatného přecházení kolejí zabývá.