V sedmém díle se Deník vrátil opět do centra Vsetína – k obchodnímu středisku Lego. To bylo postaveno na počátku 90. let minulého století v samotném srdci města jako dočasná stavba.

Stalo se ale „dočasnou“ stavbou na třicet let. Nejlepší léta má už objekt za sebou. Rezavé schodiště, posprejované zdi, světlo pokryté silnou vrstvou prachu a pavučin, rozbité skleněné dveře. Redaktoři Deníku budovu prošli skrz naskrz a její stav je opravdu tristní.


Nahrává se anketa ...

Přitom ji využívá zhruba 20 nájemců, od pekárny, cestovní kanceláře, poskytovatelů masáží, zlatnictví, kadeřnice, švadleny až po začínající svatební salon. Co drží nájemce v těchto prostorách? Výhodná poloha, městský nájem a asi také historické povědomí zákazníků.

„Sídlím tady asi patnáct let,“ odhaduje Edita, provozovatelka cestovní kanceláře. Za ty roky vědí všichni její zákazníci od Valašských Klobouk až po Velké Karlovice, že ji právě v Legu najdou.

„Proto se mi nechce stěhovat. Navíc platím i se službami zhruba patnáct tisíc měsíčně, na takovou částku bych se nikde jinde nedostala,“ vysvětluje důvody, proč v Legu zůstává.

Podnikatelé chtěli pomoci, město nereagovalo

Samotný stav budovy se jí samozřejmě také nelíbí. „Každý provozovatel si svoje prostory udržuje a hýčká, uvnitř obchůdků je opravdu útulno. Zvenku je to ale hrůza,“ pokračuje Edita.

Autobusová zastávka Ohrada ve Vsetíně - další ostuda města; březen 2024
Ostudy Vsetína 6. díl: Zchátralá zastávka na Ohradě je tipem od čtenářů Deníku

Přitom by podle ní i dalších provozovatelů stačilo málo. Vnitřní prostory a rezavou konstrukci alespoň natřít. „Hned by Lego prokouklo. Pár let zpátky jsme městu navrhovali, že bychom se na nákladech na výmalbu podíleli. Ale město se k tomu nevyjádřilo a celá akce šla do ztracena,“ dodává provozovatelka cestovky.

Představy architektů z roku 2020 zůstávají na papíře

Minulé vedení Vsetína mělo na stole tři návrhy na proměnu centra Vsetína. Tři architektonické kanceláře usilovaly o výraznou revitalizaci prostranství, kde se počítalo mimo jiné s rekonstrukcí stávající podoby či stavbou zcela nové budovy radnice, desítkami nových parkovacích míst i novými byty.

Mezi ostudy Vsetína, na které často čtenáři upozorňovali, patří chodníky.
Ostudy Vsetína 5.díl: Rozbité chodníky najdete všude ve městě

„Vzniklé studie jsou jakýmsi odrazovým můstkem a měly by být podkladem pro diskuzi o tom, jak by mělo centrum města vypadat, jaká bude jeho další koncepce,“ prohlásil tehdy starosta města Jiří Růžička. Vize, jak by mohlo centrum Vsetína vypadat v roce 2025, ale zůstala jen na papíře.

Oprava centra? Bez dotací nejdříve za pět let

Redakce se zeptala radnice, pokud je v plánu také rekonstrukce centra (Svárova), zda se dotkne i objektu Lega. Případně jaké má město s objektem do budoucna plány?

Tady je odpověď starosty Vsetína Jiřího Čunka: „Na prostor na Svárově – kolem radnice včetně budovy takzvaného Lega jsou zpracovány z minulých let velmi kvalitní studie. Jde však o investice v řádech stovek milionů korun. Pokud nebudou vypsány na podobné stavby dotační tituly a budeme je muset realizovat z vlastních peněz, počítáme se zahájením prací za pět let.“