Na benefičnímu festivalu s názvem Vsetín hraje Jižní Moravě se představily více než čtyři desítky účinkujících, podpořit je přišly stovky diváků. „Já myslím, že takový den tady dlouho nebyl. Taková atmosféra, to se jenom tak nevidí. Sešli se úplně super lidi. Bylo to krásné,“ neskrývá spokojenost hlavní organizátorka Hana Škarpová.

Jak napovídá název akce, hlavním cílem bylo podpořit obyvatele obcí na jižní Moravě, které před měsícem zasáhlo ničivé tornádo. Konkrétně početnou rodinu Sečkářových z Moravské Nové Vsi, jež osudného 24. června přišla doslova o vše. „Rozhodli jsme se, že bude nejlepší, když vybereme někoho konkrétního. Zvažovali jsme několik příběhů, volba nakonec padla na rodinu Sečkářových,“ vysvětluje Hana Škarpová.

Tornádo, které se prohnalo vesnicí, rodinu během pár minut připravilo o střechu nad hlavou i restauraci, která byla zdrojem jejich příjmů. A co je nejsmutnější, o život přišel také jeden z členů rodiny. Dvaasedmdesátiletého muže zabily kusy trosek, které prolétly oknem. Před bouří už se nestihl schovat ve sklepě.

Lidé ve Vsetíně mohli v pátek rodině přispět libovolnou částkou do průhledné pokladničky umístěné před pódiem na Dolním náměstí. Suma, kterou se podařilo vybrat, je úctyhodná. Lidé do pokladny naházeli 76 845 korun. Tuto částku později anonymní dárce zaokrouhlil na rovných osmdesát tisíc. Peníze v pondělí organizátoři odešlou na účet sbírky, kterou pro rodinu Sečkářových (stejně jako sbírky pro desítky dalších rodin zasažených tornádem) organizuje server Donio.cz.

Všichni účinkující v pátek vystoupili bez nároku na honorář. Na Dolním náměstí zahrály kapely Žamboši, Noca, Ležérně a vleže, Dareband, Klíny, Kateřina Mrlinová & spol. či Docela holky. Vystoupili také Kamila Polonyová a Daniel Jakubík, Miki Zábranský, Šimon Kovář, Martin Čmelík, Klára Malcharcziková nebo Jana Šolcová. Programem provázeli herci vsetínského Divadla v Lidovém domě. „Po technické stránce nám velmi pomohl vsetínský Dům kultury, který poskytl pódium i potřebnou aparaturu, bez toho by to nešlo,“ cení si Hana Škarpová.