Mezinárodní stáž se ve Vsetíně konala už po šesté. Víkend naplněný aikidem si v tělocvičně Střední školy Kostka nenechalo ujít téměř sto účastníků.

„V blízkém okolí se žádná podobná akce takového rozsahu nekoná. Nejblíže je to v Ostravě, Brně či Bratislavě a Trnavě. Vsetín je jako relativně malé město výjimkou,“ přiblížil vedoucí sportovního klubu Roman Machálek.

Když ve Vsetíně se stážemi začínali, scházelo se zhruba padesát lidí. V posledních letech se dostávají ke stovce.

„Lidé letos přijeli z České republiky, Slovenska i Ruska. Na minulé ročníky zavítali například i Poláci či Švýcaři,“ popsala členka vsetínského aikido klubu Petra Dvořáková.

Letošní ročník se od těch minulých v něčem odlišuje.

„Pan Quaranta si s sebou přivezl i asistenta Mária Černého (držitel 4. danu Aikikai Hombu a člen technické komise SAA, pozn. red.). Společně se tak dělí o trénink,“ nastínila osmadvacetile­tá žena.

Aikido je podle ní jedinečné v tom, že se nikdy nedá říct, že člověk umí úplně všechno. „Pořád v něm musím hledat a zdokonalovat se,“ přiblížila.

Tento druh bojového umění navíc vyniká i ve způsobu využití síly soupeře. Aikidisté dokáží protivníka zpacifikovat silou, kterou na ně sok použije.

„Fyzická kondice je ale samozřejmě hodně důležitá. Mário Černý tvrdí: není kondice, není technika,“ podotkla Dvořáková.

Aikidu se právě díky využívání síly protivníka mohou věnovat malé děti i starší lidé. „Intenzitu tréninku si mohou zvolit sami. Podle toho, co jim umožní jejich tělo a kondice,“ dodala aikidistka.