„Upečeme zhruba 400 kilogramů, objednávky na vánoční cukroví máme zastavené už od září,“ říká Hana Tydlačková, vedoucí odloučeného pracoviště SOŠ Josefa Sousedíka.

„Většinou si zákazníci při vyzvednutí balíčku rovnou objednají i na příští rok,“ dodává. Jednak proto, že jsou chuťově výborné, jednak pro příznivou cenu.

Krajkářský trh ve Valašském Meziříčí nabídl krajky, ponožky, šperky i med.
Krajkářský trh ve Valašském Meziříčí nabídl krajky, ponožky, šperky i med

Loni stál kilogram cukroví 550 korun. Letos cena cukroví zatím stanovena není, pravděpodobně se do jejího zvýšení ale promítne růst nákladů.

Stálé zákazníky to nejspíš neodradí. Mezi oblíbenými tradičními druhy vždy najdou nějakou novinku. A se stejným zájmem jako vánoční cukroví budou objednávat i to tradiční velikonoční.

Na zakázku pečou po celý rok

Studenti se na SOŠ Josefa Sousedíka ve Vsetíně učí péct úplně od začátku - od míchání těsta, správné tloušťky při válení, vykrajování až po zdobení a modelování postaviček na dort. Zvládnou tady vše, co k výrobě sladkých dobrot patří, včetně úklidu. Myčku tady totiž nenajdete.

Nekonečná fronta na baňky. Vsetínská Irisa po roce otevřela své brány
VIDEO: Nekonečná fronta na baňky. Vsetínská Irisa po roce otevřela své brány

„Frgály, svatební koláčky, tematické dorty, minizákusky jako indiánek, větrníček, špička, ovocný košíček, čajové pečivo. Připravíme vše,“ usmívá se Hana Tydlačková.

„Zákazník si většinou donese vytištěný obrázek dortu a my mu jej upečeme přesně podle jeho představ. Studenti jsou šikovní, takže zvládnou vymodelovat figurky na přání.“

Medové perníčky objednávají firmy nejen o Vánocích

Například o medové perníčky je zájem celoročně. „Firmy si je objednávají jako dárek pro své obchodní partnery, většinou je ozdobíme i jejich logem,“ ukazuje Tydlačková.

A dá se zdobení natrénovat, nabízí se otázka při pohledu na precizně ozdobené výtvory? „Toto je práce třeťáků, ti už to mají v ruce. Ano, trénink určitě dělá šampiony, ale musíte mít aspoň trošku vlohy,“ říká učitelka.

Vánoce ve Velkých Karlovicích
Vánoce na horách v Beskydech? Pro turisty stále oblíbenější možnost

Mezi studenty jsou i čtyři chlapci. Jak jsou zruční na drobné činnosti v porovnání s děvčaty? „Někteří jsou stejně šikovní a ve zdobení si s něžným pohlavím nezadají,“ prozrazuje učitelka.

„Doma rád vařím, peču a hlavně zdobím, tak jsem se v tom chtěl zdokonalit. Ve škole mě baví vše,“ ujišťuje student prvního ročníku David.