Zájemci o zapojení do energetického společenství se mohou již nyní předběžně hlásit na vsetínské radnici.

„Otázkou snížení nákladů za energie v budovách v majetku města se zabýváme od počátku energetické krize. Momentálně připravujeme stavbu hned několika fotovoltaických elektráren,“ prozradil starosta Vsetína Jiří Čunek.

Ilustrační foto.
Vsetínští zastupitelé rozdělovali miliony. Podpořili kulturu i sociální služby

V projektové přípravě nyní podle jeho slov jsou elektrárny na střechách domu kultury, základních škol Ohrada a Sychrov, jednu se připravuje také v průmyslové zóně na Bobrkách a další by měla vzniknout při plánované rekonstrukci na budově městského úřadu na Svárově.

„Elektrárnu plánují zřídit také Technické služby města Vsetína v Jasenicích. S myšlenkou jsme se rozhodli jít ještě dál, a to umožnit na území města sdílení energie z fotovoltaických elektráren mezi výrobci a spotřebiteli,“ doplnil starosta Vsetína Jiří Čunek.

Prvním narozeným Vsetíňanem v roce 2024 je Dominik Dančák
Prvním Vsetíňanem narozeným v roce 2024 je Dominik Dančák. Čekali na něj 11 dní

Do společenství se mohou zapojit místní výrobci fotovoltaické energie a také spotřebitelé, kteří budou elektřinu nakupovat.

Základním smyslem a účelem sdílení je umožnit snížení účtů za elektřinu i lidem, kteří nemají podmínky pro provoz vlastní FVE.

Každému členovi společenství i nadále zajišťuje dodávku elektřiny jeho dodavatel, náklady se však mohou významně snížit-čím více elektřiny se spotřebitelem společenství sdílí, tím méně následně dodavateli zaplatí.

Na Pustevnách se otevřela návštěvníkům nová stavba zvaná Brána Pusteven, 12. ledna 2024, Prostřední Bečva, Vsetínsko.
Nová Brána Pusteven nabízí zázemí pro turisty i unikátní výhledy na Beskydy

„Přebytky energie z městských fotovoltaických elektráren plánujeme posílat do dalších objektů v majetku města, mimo jiné například na zimní stadion a do městských lázní. To je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli založit energetické společenství,“ přiblížil místostarosta Vsetína Jiří Růžička.

Další výhodou je podle něj možnost sdílení energií mezi členy družstva - tedy místními výrobci a spotřebiteli. „Rozhodli jsme se proto požádat o dotaci na Ministerstvo životního prostředí, díky které bychom zpracovali nezbytné podklady pro jeho vznik,“ informoval místostarosta Jiří Růžička.