Zřejmě už příští měsíc zmizí z některých barů a restaurací ve Vsetíně výherní automaty. Jejich počet totiž bude regulovat obecně závazná vyhláška. Na jejím přijetí se na svém posledním zasedání shodli vsetínští zastupitelé.

O hernách a automatech se na radnici mluvilo v uplynulých letech několikrát. Za jeden z jedenácti nejpalčivějších problémů je označili sami obyvatelé města.

Lví podíl na znovuoživení diskuze má občanské sdružení Občané proti závislostem, které proti výherním přístrojům dlouhodobě vystupuje. Jeho členové nedávno radnici také vyzvali, aby počet heren omezila. A ona jim nyní vyšla vstříc.

„Situace ve Vsetíně je dvakrát horší, než je republikový průměr. Přitom, čím dostupnější je hazard, tím je více sociálně patologických jevů,“ upozornil místopředseda sdružení Občané proti závislostem Petr Verosta.

Provozovatelé heren ale smýšlejí jinak. „Je to blbost. To, že se na některých místech automaty zakáží, lidi závislé na hraní nevyléčí. Jenom se přesunou tam, kde budou dostupné,“ rozčiloval se pracovník jedné z nich. Své jméno zveřejnit nechtěl.

Jaké bude přesné znění vyhlášky a kterých provozoven se konkrétně dotkne, bude ještě předmětem diskuze. V každém případě by o jejím schválení měli jednat zastupitelé na květnovém zasedání.

Jisté ale je, že výherní automaty nezmizí z města úplně. „Vzhledem ke stávající legislativě nemůžeme herny zcela vymýtit,“ uvedla vsetínská starostka Květoslava Othová.

Současná právní úprava totiž zakazuje provozování automatů jen ve školách, školských zařízeních, zařízeních sociální a zdravotní péče, v budovách státních orgánů a církví a v jejich sousedství. „Obce mohou limitovat rozsah tohoto druhu podnikání. Nelze ho ale výslovně zakázat,“ vysvětlil právník radnice Robert Rafaj.

Navržený předpis si mezi zastupiteli získal širokou podporu, přestože tím utrpí městská pokladna.

Ve Vsetíně bylo koncem uplynulého roku dvě stě deset výherních hracích přístrojů, které přinesly do městské kasy přes deset milionů korun. „Tuto iniciativu vítám a myslím si, že jakýkoliv dopad na rozpočet je v tomto případě podružný,“ řekl například zastupitel Dalibor Sedláček.

Podobný názor vyslovili i další. „Naše zodpovědnost je lokální a přínos do městské pokladny nevyváží, co automaty způsobují,“ přidal se Daniel Fojtů. „Nepochybuji o tom, že hrací automaty jsou společenským zlem, kterému je potřeba čelit všemi dostupnými prostředky,“ doplnil Libor Podešva.