Obyvatelé Vsetína jsou z celkové povolební situace rozčarováni. „Vůbec nejsou respektovány výsledky voleb. Za nitky podle mne tahají ti, kteří se dostali do zastupitelstva jen tak tak," lamentuje Vsetíňan Jaromír Tomášek.

Slyšet je ale také hlasy, které ze vzniklé situace viní senátora a muže, který od vsetínských voličů získal nejvíce hlasů, Jiřího Čunka. „Snaží se podle mne tahat do komunální politiky manýry, které panují v Praze. To tady vůbec nepatří. Hodně jsem mu důvěřoval. Zklamal mě," je přesvědčený další z obyvatel města Dalibor Kopecký.

Lidovecký lídr a jasný kandidát na post starosty města Jiří Čunek v pátek potvrdil, že dohoda zatím skutečně nepadla. „Je tomu tak. Jednání zablokovala ODS, která nechce jednat bez Ivety Táborské. Ta je na dovolené a domlouvat se s ní bude možné až v pondělí. Tedy pár hodin před schůzí zastupitelů," poznamenal Jiří Čunek.

Současně ale potvrdil, že většina demokratických stran a seskupení v zastupitelstvu navrhla vytvoření velké devatenáctičlenné koalice. Vyjma dvou zástupců KSČM.

„Taková představa je však pro mě nepřijatelná. V radě by totiž podle tohoto návrhu měly být zastoupeny všechny strany kromě hnutí Starostové a nezávislí (STAN) pro Vsetín," vysvětlil situaci Jiří Čunek. Namísto zástupce STANu (Tomáš Pifka) upřednostňují navrhovatelé možné většinové koalice Stanislava Pavelce z TOP 09. „Tato strana ale získala od voličů méně hlasů. My rozhodně trváme na poměrném zastoupení na základě výsledků voleb," vzkázal Jiří Čunek.

V zákulisí se mluví o tom, že pozice místostarostů obsadí Iveta Táborská (ODS) a Petr Kořenek (ČSSD), který tuto alternativu nevyloučil.

„Pokud to bude v zájmu uklidnění situace, pak jsem připraven to přijmout. Ale opět jen na úrovni neuvolněného místostarosty," svěřil se poslanec Parlamentu ČR Petr Kořenek.

Podle něj pondělní schůze vsetínských zastupitelů většinovou shodu najde. Stejného názoru je také zastupitel Jaromír Kudlík (ANO). „Věřím, že starosta a místostarostové budou už zvoleni. Je potřeba město dostat do normálu," prohlásil Jaromír Kudlík. Uklidnění si přejí také Vsetíňané. Stejný názor zastává rovněž další valašský poslanec, lékař Pavel Volčík. „Je to ostuda. Vsetín patří k asi šesti městům, kde taková situace nastala. Měli by se domluvit. Věčné handrkování k ničemu dobrému nevede," řekl bývalý vsetínský zastupitel Pavel Volčík.

Situace ve Vsetíně je o to nebezpečnější, že město má zastupitelstvo, jehož členové složili slib. Tedy naprosto legitimní orgán s právem rozhodovat. Než si zvolí nového starostu, zastává toto místo jeho předchůdkyně Iveta Táborská. Městu tak alespoň pro nejbližší období nehrozí, že by správu nad ním převzal stát a byly vyhlášeny nové volby. To by se musela vzdát mandátu nadpoloviční většina zastupitelů a všichni jejich náhradníci. Což je zřejmě nepravděpodobné.