„Museli jsme překonat padesátistupňový teplotní rozdíl,“ prozrazuje vedoucí výpravy Oldřich Štroblík. Po dvanáctihodinovém letu z Madridu do hlavního města Chile Santiaga tak tanečníci a muzikanti Vsacanu odhodili čepice, šály a zimní bundy a oblékli kraťasy a trička. „Začalo všeobecné mazání proti slunci,“ usmívá se. Valaši však nepodcenili ani vnitřní mazadla a občas ukáplo i trochu slivovice.

Hned po ubytování v jednom z luxusních hotelů v centru hlavního města čekaly účastníky první povinnosti. „Naplánovány jsme měli koncerty v Santiagu i vzdálených městech v podhůří And,“ vysvětluje.

Valaši se tak dostali do 400 kilometrů vzdáleného městečka Illapel na severu země nebo 500 kilometrů jižního Chillanu. „Poblíž tohoto města v městečku Quillón se nachází pálenice firmy Rudolf Jelínek, kde jsme byli jejím zástupcem Martinem Dévou pozváni na exkurzi,“ vzpomíná. Vsacani si tak prohlédli nejjižněji položenou „valašskou“ pálenici (firma Jelínek sídlí ve Vizovicích) na planetě. „Pálí zde výbornou hruškovici. Tu jsme také ochutnali,“ říká spokojeně Štroblík.

Nejdůležitější koncert pobytu absolvovali Vsacani v části Santiaga San Bernardo, kde zahajovali hlavní galaprogram tamního festivalu. „Naše vystoupení zhlédlo na pět tisíc lidí. Diváci nám aplaudovali ve stoje. Byl to pro nás obrovský zážitek,“ prozradil vedoucí výpravy. Vyslanci z Valašska zde společně s konzulem české ambasády Imrichem Klimentem dostali oficiální poděkování a ocenění.

Podle Štroblíka právě na tomto festivalu před dvěma lety vznikl nápad pozvat Valachy do Chile. „Napadlo to tehdejšího zaměstnance české ambasády a Vsetíňáka Zdenka Zajíce, který začal vše zařizovat, a tanečnici našeho spřáteleného chilského souboru Villa San Bernardo Veronicu Ulloa,“ vysvětluje Štroblík. (S chilským souborem se Vsacani setkali poprvé v 80. letech v Itálii. Od té doby mezi jednotlivými členy obou souborů fungují přátelské vztahy. Navíc vsacanská kapela zde před třemi lety reprezentovala Česko během oslav vzniku ČSR.) „Druhou velkou osobností, která se zasloužila o náš pobyt, je pan konzul Imrich Kliment, který oslovil štáb oslav založení Chile, takzvaný comision Bicentenario,“ připomíná. Záštitu nad celou valašskou misí převzalo velvyslanectví České republiky v Chile s velvyslancem Zdenkem Kubánkem. „Pana velvyslance a pana konzula jsme při krajanském večírku na ambasádě pasovali na Valachy. Vystoupil zde pro nás také krajanský folklorní kroužek,“ informuje Štroblík.

Pan velvyslanec si své valašství vzal za své a s výpravou se loučil s valašským kloboukem na hlavě a valaškou v ruce. „Byla to pro nás velká čest,“ říká Štroblík.

Po oficiální části čekala výpravu Valachů neméně náročná část pobytu. „Starali se o nás naši kamarádi z Villa San Bernardo. Ubytovali nás u svých přátel v jedné z nejluxusnějších čtvrtí Santiaga,“ říká dále šéf výpravy.

Účastníci zájezdu měli v plánu ještě několik vystoupení. Koncertovali v jedné z nejvyhlášenějších tančíren hlavního města Los Buenos Muchachos. Pak vyrazili do kaňonu Maipo, kde se spřáteleným souborem v městečku San Jose de Maipo absolvovali společné poslední vystoupení v Chile. „Tady jsme se projeli také parním vláčkem v místním železničním muzeu,“ vzpomíná Štroblík.

Ogary a cérky ze Vsetína pak ještě čekal dvoudenní pobyt u Tichého oceánu. Během koupání ve vlnách Pacifiku stihli navíc navštívit muzeum chilského básníka Pabla Nerudy Isla Negra.

Po celou dobu pobytu se o své krajany s nesmírnou péčí staral vsetínský rodák Jarda Tesař, který se stal dvorním řidičem celé výpravy. „Byl nám k dispozici každý den. Dovezl nás do vysokohorského střediska i na pobřeží Pacifiku,“ vyzdvihl na závěr Oldřich Štroblík.