„Už jsme tady, stihli jsme to,“ zvolali hostitelé z Turistického oddílu Zlaté šípy, třímající v rukou velikánské kladivo a pilu, a pozvali děti i rodiče dále. Ti nejmenší se bleskově rozprchli do všech tří podlaží. S rozsvícenými čelovkami prolézali Krtkovým bludištěm a Tajemnou věží, propadli kouzlu deskových her a řešení hlavolamů, skákali a relaxovali na obří posteli.

„Je tady větší prostor a více her,“ srovnává devítiletý Daniel Juránek poté, co vyzkoušel několik atrakcí. „Těším se, až sem budu chodit s kamarády i se školou,“ dodává. Vojtěch Šrámek si na první pohled zamiloval velkého houpacího koně, vyřezaného ze dřeva. „Teď ještě půjdu do Krtkova bludiště,“ plánuje pětiletý chlapec z Vidče, zatímco jeho sestřenice Barbora Sazovská se chystá vymalovat si porcelánový hrníček.

Barbora a Natálie Modlákovy se slavnostní premiéry nemohly dočkat.

„Znají původní Vrtuli u náměstí, ale sem budou chodit raději. Určitě bych si tady pohrála i já,“ směje se jejich maminka Věra Kyklošová. Takové centrum zábavy nemají nikde v širokém okolí. „Obdivuji Vrtuli i veškerou činnost Zlatých šípů. Je to jeden z našich nejlepších oddílů,“ chválí „tomíky“ předseda republikové asociace Tomáš Novotný, který pravidelně navštěvuje jejich bály, tábory a jiné akce.

S viditelnou úlevou si významný den užíval vedoucí oddílu a duše celého projektu Ivo Skoček. „O historickou budovu krásenské radnice jsme hodně stáli. Má svoje genius loci, je to krásné místo, ať by tady bylo cokoliv. Jsme ale rádi, že ji město poskytlo nám a že zůstane otevřená veřejnosti,“ říká Skoček, z něhož se za šest měsíců stal zručný zedník, stolař, malíř pokojů i pokladač koberců.

Město a asociace turistických oddílů mládeže nebyly zdaleka jedinými, kdo stěhování Vrtule do nových prostor podpořil. Přidaly se k nim stovky lidí.

„Využili jsme portál Hithit.cz, zaměřený na dobrovolné dárcovství,“ vysvětluje Skoček. „Určili jsme si cílovou částku 150 tisíc korun. Kdybychom jí nedosáhli, peníze by se vrátily zpět k přispěvatelům. Lidé z celé republiky nám ale darovali 176 tisíc. Jejich pomoc nás těší a zároveň zavazuje.“