Rybalkové olomoucký Vrchní soud v úterý zamítl její odvolání. Potvrdil tak dvanáctiletý trest uložený soudci pobočky Krajského soudu vOlomouci loni na podzim.

„Požadovali jsme mimořádné snížení trestu, po domluvě s mojí klientkou tak budeme uvažovat o dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně,“ uvedl po vyhlášení rozhodnutí obhájce Martin Grepl.

Rybalková zavraždila svého syna v lednu loňského roku v Kunovicích na Vsetínsku, po tom co kojenci dala napít vína a položila jej na břicho do vany s vodou.

Ve svém odvolání se pak domáhala mimořádného snížení trestu, protože jejímu činu předcházela velmi tísnivá životní situace, spojená s psychickými a zdravotními problémy.

„Vrchní soud souhlasil s postupem i konečným rozhodnutím krajských soudců. Všechny polehčující okolnosti, byly totiž zohledněny v rozsudku, který je na minimální hranici trestní sazby,“ uvedl mluvčí Vrchního soudu Petr Angyalossy.

Rybalková se hájila tím, že ji tíživá situace provázela již od dětství, neboť pochází z rozvrácené rodiny a byla částečně vychovávána cizími lidmi. V kritické době na ni, podle obhajoby, zapůsobila ztráta prostředků a podpory manžela v cizím prostředí, zmíněny byly také zdravotní problémy.

Posudek znalce z oboru psychologie pak poukázal na možné poruchy osobnosti.

„Okolnosti ale nejsou tak závažného charakteru, aby ovlivnili rozhodnutí soudu a vedly k mimořádnému snížení trestu,“ uvedl při jednání předseda senátu Stanislav Urbanec.