Studentské stávky za klima se konají po celém světě a mají za cíl vyburcovat politiky, aby se tomuto tématu věnovali. „Změna klimatu je nejdůležitější problém dneška a myslíme si, že se pro záchranu klimatu dělá málo, řekla jedna z organizátorek Monika Drozdová z Velkých Karlovic.

Studenti zvali k účasti na stávce i všechny ostatní skupiny obyvatel. „Na zásadní kroky máme málo času a problém je tak velký, že řešení není v silách samotných studentů. Proto vyzýváme, aby se ke stávce přidali i pracující, senioři nebo rodiče s dětmi,” upřesnila.

Jedním z nich byl Jiří Nedavaška z Valašských Klobouk.

„Cítím, že mám také podíl na systému, který dovedl Zemi do zbídačeného stavu. V průvodu na nás pokřikovali, ať se vrátíme do školy. Tam já už teda nepůjdu, chtěl jsem jen studenty podpořit,“ řekl s úsměvem dávno odrostlý student.

Odpor i ze strany učitelů

Navzdory negativním hlasům veřejnosti, které se na sociálních sítích zmiňují o ulejvání ze školy, si dvě studentky Masarykova gymnázia Vsetín myslí své.

„Je to spíš zátěž, příprava stávky zabere hodně času. Navíc nás budou ve škole soudit a budeme se muset vypořádat s množstvím předsudků,“ vysvětlují dvě účastnice stávky.

Nabyly dojmu, že učitelé z jejich aktivity nadšení nejsou.

„Mají k tomu odpor. Polovina nesouhlasí se smyslem akce a další s naší absencí. Navíc nám strhávají letáky z nástěnek a nechali se slyšet, že kdo se stávky zúčastní, bude mít problém,“ dodávají studentky, které si nakonec nepřály zveřejnit svá jména.

Jako škola nikoho nelustrujeme

Ředitel vsetínského gymnázia upozornil, že škola má svá pravidla bez ohledu na to, o jakou se jedná akci.

„Prioritou je naše studenty vzdělávat. Čili primárně měli být dnes ve škole. Jestli mají řádné omluvenky od zákonných zástupců je to vyřešené. My jako škola nikoho nelustrujeme, studentům nic nezakazujeme, ale ani je na žádné takové akce neposíláme. Jsme v tom zcela neutrální,“ vyjádřil se Martin Metelka.

„Viděl jsem, že v Londýně učitelé dokonce k účasti na této stávce studenty povzbuzovali. To už je přes čáru. Nebudeme přece posílat děti na barikády, to ke škole nepatří,“ shrnul stanovisko školy.

Přidal také osobní názor.

„Uvěřím, že to studenti myslí vážně, až budou v pátek večer prázdné hudební kluby, protože mládež na náměstí demonstruje. V sobotu bude akce Ukliďme Vsetín. Tam se oddělí zrno od plev. Byl bych zvědavý, kolik z dnešních aktivistů bude stejně aktivních v sobotu dopoledne ve svém volném čase při úklidu,“ uzavřel Martin Metelka.