„Vrátily se mi vzpomínky na dětství,“ říká dcera hajného Stančíka Jindřiška Dolášová.

Ta v Hájovně, která stávala ve Valašské Bystřici, prožila mládí. Ačkoliv už bydlí téměř šedesát let v Lipníku nad Bečvou, na Valašsko nedá dopustit.

„Jsme tu na Valašsku hodně spjati s přírodou. Musím poděkovat všem, kteří hájovnu opravili a zasloužili se o to, aby stále žila. Přesně takto si své dětství pamatuju,“ neskrývala pohnutí paní Dolášová.

Rekonstruovaná železniční stanice ve Vsetíně.
Rekonstrukce nádraží i nový bytový komplex. Ve Vsetíně panuje stavební ruch

V hájovně žila od roku 1942 do roku 1969. Jak říká, prožila v roubence krásné dětství, obklopena přírodou a kamarády.

Slavnostní otevření se díky krásnému počasí vydařilo. Za doprovodu trubačů a sboru Sv. Huberta si interiér hájovny prohlédli první návštěvníci.

Nechyběl doprovodný program s lesnickou a mysliveckou tematikou. Sokolnické ukázky dravců zaujaly děti i dospělé. Po celý den byl pro veřejnost vstup zdarma. A cestu do Valašského muzea v přírodě si jich našlo opravdu dost.

Historie hájovny

Hájovna pocházející z roku 1920 stála donedávna v obci Valašská Bystřice. Sloužila jako centrum správy okolních lesů více než 90 let. Hajný František Stančík žil se svou rodinou v tomto domě 26 let od roku 1942.

Zpěvák a skladatel Michal David koncertuje v sobotu 6. května 2023 v Domě kultury ve Vsetíně
VIDEO: Jako v devadesátkách. Hitmaker Michal David roztančil vsetínský kulturák

Z iniciativy Národního muzea v přírodě a Lesů České republiky došlo k záchraně unikátního objektu, který se řadí mezi poslední roubené hájovny v Česku. Své místo našla ve Valašské dědině ve vznikajícím areálu Kolibiska. Zasazením interiéru do 50. až 60. let 20. století prezentuje doposud chybějící expozici.

„Návštěvníci si budou moci prohlédnout byt hajného a kancelář revírníka,“ pozval Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Rekonstrukce trvala dva roky

Oprava budovy si vyžádala investici za více než 12 milionů korun, která byla financována z rozpočtu Národního muzea v přírodě.

Zdi a stropy interiérů zdobí ručně nahozená hliněná omítka. Na výzdobu stěn byly použity dobové válečky, šablony a barvy míchané z kaolínu. V objektu jsou osazena původní kamna kachlová i litinová.

Vybavení hájovny

K vybavení expozice se podařilo shromáždit unikátní exponáty, například trezor připomínající dobu, kdy pro výplaty do hájovny chodili lesní dělníci z širokého okolí, dobové knihy, koberce.

Muzeum regionu Valašsko vystaví na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí nejzajímavější poklady uplynulých let, včetně vzácných mincí objevených v Ústí, Loučce a Fryštáku.
Muzeum regionu vystaví na zámku Kinských v Meziříčí archeologické poklady

Starobylý nástěnný telefon s klikou ukazuje, že kancelář byla centrem celého polesí. V chodbě stojí motorka JAWA 250 – kývačka. Expozici doplňuje komplex s kůlnou doplněný o nářadí a pásovou pilu.