Ve 47 obcích bývalého okresu čekají na voliče dvě hlasovací schránky. Kromě volby nových zastupitelů budou voliči odevzdávat také hlasy některému ze šestice kandidátů do Senátu Parlamentu ČR.

Oproti parlamentním volbám to v komunálních mají složitější voliči, kteří jsou právě hospitalizovaní v nemocnicích. Volit mohou pouze ti s trvalým bydlištěm přímo ve volebním okrsku, do kterého spadá nemocnice.

Podmínkou však je, aby si sami nebo s pomocí rodiny zajistili a domluvili s volební komisí v daném okrsku, aby za ním v den voleb přišli s přenosnou urnou přímo do nemocnice.

Ve Vsetíně jim v tom personál Vsetínské nemocnice pomůže. „Vzhledem k malému počtu pacientů bude personál zjišťovat, kdo chce volit v komunálních volbách a info pak předá volební komisi, která přijde s urnou,“ uvedla mluvčí krajských nemocnic Dana Lipovská.

Co se senátních voleb týče, na takzvaném zvláštním seznamu voličů je ve Vsetínské nemocnici zapsáno 14 pacientů. „Může se však samozřejmě stát, že někteří budou do doby voleb propuštěni, a tudíž nakonec (v nemocnici) volit nebudou,“ dodala Lipovská.

Ve Valašském Meziříčí budou pacienti v nemocnici a obyvatelé domova pro seniory mezi prvními hlasujícími v komunálních a senátních volbách. Členové volebních komisí za nimi přijdou s přenosnými schránkami krátce po otevření volebních místností.

Zájem není velký

„Zájem je menší než obvykle, ve srovnání s prezidentskými poloviční. Volit bude sedm pacientů oddělení následné péče z okolí Valašského Meziříčí a po jednom ze Zubří a Rožnova pod Radhoštěm,“ prozradila hlavní sestra Jana Pelikánová.

Hlasování se nemusejí zříci ani pacienti přijatí v posledních dnech před volbami. „Pokud to jejich zdravotní stav dovolí, vystavíme jim propustku a rodina je může odvézt k volbám v místě bydliště,“ dodává Pelikánová.

Nemocnice si po dřívějších zkušenostech vyžádala hlasovací lístky pro pacienty s několikadenním předstihem. „Mají teď více času vybrat své kandidáty. Zároveň ušetříme čas členům volebních komisí, kteří je navštíví,“ vysvětluje hlavní sestra.

Výrazně vyšší volební účast očekávají v domově pro seniory. „Hlasovat bude osmnáct z devětačtyřiceti uživatelů našich služeb,“ informuje vedoucí domova Marta Bártková. Senioři, kteří zde nemají trvalý pobyt a jsou imobilní, mohou volit jen do Senátu. „Ze své neúčasti v komunálních volbách jsou trochu zklamaní,“ připouští vedoucí domova.