A kritici vyšetřovaní vleklé kauzy i samotní politici připouštějí, že vliv na volební výsledek kauza mít mohla.

K vážné ekologické havárii na Bečvě došlo loni 20. září. Na čtyřiceti kilometrech toku od Valašského Meziříčí až po Přerov uhynulo po otravě kyanidy na 40 tun ryb. Mezi podezřelými se objevila také meziříčská chemička DEZA patřící do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO).

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) sice „premiérovu“ firmu podezření velmi rychle zbavila a rovněž znalecký posudek a policejní vyšetřování později ukázaly jiným směrem (na rožnovskou firmu Energoaqua). Stín pochybnosti ale v očích kritiků nikdy nezmizel.

Z kauzy Bečva se stalo politické téma, jež s blížícími se volbami sílilo. Kritice čelil ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec i jemu podřízená ČIŽP.

Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
Hejtman, poslanec nebo obojí? Rozhodnutí oznámím v pondělí, říká Radim Holiš

Kauza Bečva roli zřejmě sehrála

Rétorika se ještě přiostřila, když se několik dnů před volbami sněmovna zabývala závěrečnou (a kritickou) zprávou parlamentní vyšetřovací komise k Bečvě. Opoziční poslanci mluvili o „agrofertizaci“ země.

„Zpráva je zmanipulovaná, vylhaná a ohnutá,“ reagoval ministr životního prostředí Brabec a označil ji za snahu zasáhnout do sněmovních voleb. „Opět ‚antibabiš‘ jako vyšitý,“ prohlásil.

Nakolik kauza Bečva nakonec volby skutečně ovlivnila, se lze jen dohadovat, roli ale zřejmě sehrála.

„Určitý vliv tam byl. Koneckonců se v tomto duchu nechal slyšet i sám premiér Babiš. A také ve Valašském Meziříčí a okolních obcích, které patřily k tradičním baštám ANO, podpora výrazně klesla,“ všímá si Jan Husák, který dlouhodobě kritizuje postup vyšetřování, uspořádal proto i několik demonstrací a patří k organizátorům Envirofestu Bečva, který se nedávno (přesně rok od havárie) kauze rovněž věnoval.

Podle Husáka případ „zavání“ tím, že stát nepracoval ve prospěch vyšetřování.

Volební štáb uskupení SPOLU v restauraci Baltaci v Napajedlích v sobotu 9. října zpočátku očekával volební výsledky, posléze slavil volební vítězství.
Hejtmana voliči vykroužkovali do sněmovny z posledního místa kandidátky

Rozporované obvinění

„Padlo sice obvinění, ale to je rozporované. Otázkou je role inspekce životního prostředí, která podle řady odborníků a lidí, kteří se tomu věnují, nepracovala, jak by měla. A ministr životního prostředí její činnost kryje,“ říká.

Výsledek voleb, jejichž vítězem jsou koalice SPOLU a PirSTAN, tudíž Jana Husáka potěšil.

„Říkali jsme, že pokud se nezmění politická situace, velký posun v kauze nelze očekávat,“ připomíná s tím, že při vyšetřování bylo cítit střet zájmů.

„Nechci přímo podezřívat úřady ani policii, ale jakýsi efekt ve smyslu raději si nebudeme zadělávat na problémy byl patrný,“ tvrdí.

Nyní podle něj svitla naděje, že alespoň do budoucna bude při vyšetřování podobných kauz měřeno každému stejným metrem. A že si firmy, které potenciálně mohou havárii, jako byla ta na Bečvě, způsobit, dají o to větší pozor.

Jiří Čunek
Jiří Čunek komentuje výsledek voleb: Ta změna byla hrozně důležitá

Malý výlet do historie

Hnutí ANO zvítězilo ve sněmovních volbách ve Valašském Meziříčí dokonce už v roce 2013, třebaže tehdy v celém Zlínském kraji suverénně vládla ČSSD. S bezmála 26 procenty získaných hlasů předčilo tehdy hnutí druhé sociální demokraty o téměř sedm procent hlasů.

O čtyři roky později pak už ANO zvítězilo v celém kraji, přímo v Meziříčí pak drtivě se ziskem více než 34 procent hlasů a náskokem téměř 22 procent na druhou SPD.

Letos je ale situace jiná. Sice jen těsně, ale přece hnutí ANO (27,41 %) přeskočila v Meziříčí koalice SPOLU (28,54 %). A starosta Valašského Meziříčí a nově zvolený poslanec za ANO Robert Stržínek je přesvědčen, že kauza Bečva volební výsledek ovlivnila.

„Určitě nás to před volbami poškodilo. Zejména pak dezinformace, které se v této souvislosti objevovaly v médiích,“ míní.

Příkladem takové dezinformace bylo podle Stržínka například tvrzení, že zaměstnanec meziříčské radnice rozlil vzorky vody odebrané z Bečvy po havárii. „Vůbec to nebyla pravda,“ dodal Stržínek.