A ve Študlově zase odstoupilo v červenci pět z devíti zastupitelů.

O osamostatnění dvou meziříčských místních částí rozhodli tamní obyvatelé v referendu loni v dubnu, a to kvůli snaze radnice zrušit tamní základní školy.

V Poličné se šestnácti sty obyvateli se zformovaly dvě kandidátky. O hlasy voličů se ucházejí Nezávislí rodáci a Nezávislí pro Poličnou. O místo v zastupitelstvu ale usiluje i muž mimo kandidátní listiny.

Obec povede třináctičlenné zastupitelstvo, radní mít proto nebude. Chtěl jsem jich mít víc, protože si myslím, že je dobré, když má vesnice radu, ale vůle byla jiná. Uvolnění zastupitelé budou zřejmě dva, starosta a místostarosta," řekl Vladimír Místecký, kandidát na starostu. Samostatnost získala Poličná po sedmatřiceti letech. Úřad bude sídlit v budově bývalého národního výboru.

„Tam se budou konat i volby," doplnil Místecký.

V Krhové, která získala samostatnost po třiapadesáti letech, sestavili také dvě kandidátky. O hlasy voličů usilují Krhovjané I. a Krhovjané II. Obyvatelé dvoutisícové vesnice ale mají na výběr ještě ze seznamu sociálních demokratů a dvou uskupení nezávislých.

„Zas­tupitelů bude patnáct a radních pět. Uvolnění budou dva čelní představitelé obce," vysvětlil Zdeněk Adamec, kandidát za nezávislé uskupení Krhovjané I. Obecní úřad sídlí v budově základní školy.

Na nové představenstvo čekají také v Lačnově. V květnu tady místní zastupitelé odvolali starostku a místostarostu. Po veřejném projednání s obyvateli vesnice se zbývající členové zastupitelstva rozhodli odstoupit také, aby bylo možno uspořádat nové volby.

Volební lístky do schránek lidem přišly ještě na konci prosince.

„Lidé budou vybírat ze čtyř kandidátek. Po dlouhém přemýšlení jsem se rozhodla kandidovat také," prozradila pověřená zástupkyně obce a odvolaná starostka Marie Vlčková.

Kdo volby vyhraje je nejasné. Lidé si na vítěze příliš netipují. Předpokládají ale, že výsledky budou stejné nebo podobné, jako v roce 2010. „Volby se uskuteční v zasedací místnosti Obecního úřadu," řekla Vlčková.

Zasedání nového zastupitelstva by se mohlo konat už na konci ledna.

„Záleží ale na tom, zda se nikdo neodvolá nebo nepodá námitky. V takovém případě by termín byl nejspíš až v únoru," doplnila Vlčková.

Posledním místem, kde v sobotu volí nové zastupitelstvo je Študlov. V červenci zde odstoupili dva zastupitelé. Tím klesl jejich počet v zastupitelstvu na čtyři. Podle zákonu o obcích není možné v takovém množství rozhodovat o záležitostech vesnice.

Nyní se o přízeň Študlovjanů uchází čtyřiačtyřicet kandidátů včetně současného starosty Františka Tvarůžka.

„Zaregistrovaných máme sedm kandidátek, ale ne všechny jsou zaplněné. Předpokládáme asi sedmdesátiprocentní účast voličů," prozradil Tvarůžek.

Volby se uskuteční v kanceláři číslo dva na obecním úřadu. „Jak dopadnou není vůbec jisté. Podle názorů některých obyvatel skončí stejně jako ty minulé. Ale možné je cokoliv, viděli jsme, jak dopadly krajské volby," doplnil starosta.