Ve Zlínském kraji se o křeslo v zastupitelstvu v letošních volbách ucházelo celkem 839 kandidátů. Nejstaršími jsou shodně věkem 79 let Zdeněk Dostál (ZHN) a Olga Ledvinová (SBB-bez politické příslušnosti).

Naopak nejmladší kandidátkou je Kristýna Daňhelová za MOR, který má 18 let. Následují jej další dva nejmladší kandidáti na krajské zastupitele – Radmila Řehůřková (NEZ-bez politické příslušnosti) a Tomáš Holomel (Národní Socialisté) – oba dosáhli 21 let.

V pátek přišlo na Velehradě volit zástupce do zastupitelstva Zlínského kraje 34 procent občanů

Sdělila to předsedkyně volební komise Jitka Háblová. Vozíčkáři z Domova pro osoby se zdravotním postižením Velehrad-Buchlovská volili v sobotu dopoledne před obecním úřadem. Vstup do něj totiž není bezbariérový.

Výsledky krajských voleb

Výsledky voleb do Senátu - Volební obvod Zlín

Výsledky voleb do Senátu - Volební obvod Vsetín

Milí čtenáři, co říkáte na výsledky krajských a senátních voleb? Pošlete nám váš názor na e-mail: editori.zlin@denik.cz, rádi jej zprostředkujeme ostatním.

21:37 - Děkujeme za pozornost a přejeme dobrou noc

Výsledky letošních krajských a senátních voleb jsou sečteny a první ohlasy známy. Zítra podle všeho začnou intenzivní vyjednávání o podobě nové krajské koalice a postoupivší kandidáti do Senátu začnou usilovat o hlasy voličů pro II. kolo. Deník bude samozřejmě u toho, budeme vám přinášet aktuální informace v naši tištěné i webové verzi. Tímto vám děkujeme za pozornost a přejeme dobrou noc.

21:19 - Ani v sobotní podvečer si štamgasti nekazili náladu volbami

Dalo by se říci, že si tím nechtějí lámat hlavu.Vyjímku netvořil ani personál. 

„Volby skoro nikoho nezajímají, tak proč bychom měli přepínat televizní kanál na zprávy," uvedla servírka Jarmila z restaurace Celnice u zlínského Náměstí Míru. Ikdyž bylo v hospodě narváno, na dvou televizích běžel střídavě kanál s hudbou či televizními seriály. Nálada byla velmi bujará a nikdo z přítomných o volbách nepronesl ani půl slova. Dokud jsme se samozřejmě nezeptali.

„Volby jsem vůbec nesledovala. Ani nevím, kdo je vyhrál," uvedla sedmadvacetiletá Petra Dvořáková, která přišla do podniku s přáteli.

Ostatní podniky v centru města na tom byly podobně. Ikdyž tekl alkohol proudem, volby se rozhodně nezapíjely. V klubu Viper Tatoo volby dokonce odpískali.

„Vždyť jsou všechny strany úplně stejné. Volit jsem ani nešel. Kdyby mi v hospodě pustili u piva volby, asi by mi to zkazilo chuť," vyjádřil své rozhořčení Tomáš Kalivoda.
Zlínské podniky se plnily již od pozdních odpoledních hodin. Řada zákazníků se místo diskuse k volbám věnovala svým přátelům a hovorů na jiné téma.

21:03 - Průměrný věk v novém zastupitelstvu Zlínského kraje bude 49,5 roku

Co do výše průměrného věku vede mezi stranami nováček SPOZ-zemanovci, průměrný věk jejich čtyř zastupitelů je 56,75 roku. Na druhé příčce s průměrným věkem svých zastupitelů 50,75 je ČSSD. Třetí jsou komunisti, jejichž průměrný věk devíti zastupitelů je 50,33 roku. V těsném závěsu je ODS, jejíž zastupitelé dosahují průměrného věku 50,2. Pět zastupitelů křesťanských demokratů dosahuje průměrného věku 46,7 roku a suverénně nejmladší zastupitelé jsou ze STAN a TOP09. Ti dosahují nejnižšího průměrného věku 44,6 roku. Nejstarším zastupitelem bude šestasedmdesátiletý František Čuba SPOZ-zemanovci. Nejmladším zástupce komunistů – třiadvacetiletý Michal Kostka.

20:59 - Zdeněk Jurásek (majitel rádia, pořadatel Trnkobraní):

Celý den jsem volby sledoval. Podle mě, ti co je nemám rád, tedy ODS, ti si zasloužili to co jim patřilo. Překvapily mě výsledky KDU-ČSL, i když je nikterak nepreferuji, tak mě jejich volební výsledek potěšil.

20:36 - Libor Lukáš nechce odhadovat, jak bude vypadat koalice

Libor Lukáš, lídr ODS, zareagoval na výsledky voleb podobně jako v jejich průběhu Je zklamaný. Tím, že ODS získala tak málo hlasů a že naopak komunisté dostali tak mnoho.
Věří, že některá z politických stran umístěná na předních příčkách vyzve ODS k jednání o koalici krajského úřadu. „ Jak se koalice poskládá, zatím nechci odhadnout. O tom budou rozhodovat vítězové, což my bohužel nejsme," dodal Lukáš.

20:26 - Kdo zasedne v krajském zastupitelstvu: (pořadí podle preferenčních hlasů)

ČSSD (12 mandátů) – Stanislav Mišák, Taťána Nersesjan, Vladimír Řihák, Petr Navrátil, Jaroslav Drozd, Ladislav Kryštof, Lubomír Vaculík, Ludvík Urban, Hana Příleská, Věra Sigmundová, Vladimír Mana, Milena Kovaříková.
KDU-ČSL (10 mandátů) – Jiří Čunek, Ludvík Hovorka, Ondřej Benešík, Pavel Motyčka, Miroslav Kašný, Zdeněk Pánek, Josef Bazala, Pavel Botek, Jindřich Ondruš, Petr Thaisz.
KSČM (9 mandátů) – Ivan Mařák, Josef Čejka, Jaroslav Kučera, Zdeňka Hlobilová, Marie Pěníčková, Vítězslav Lapčík, Dagmar Butnikošarovská, Jiří Varga, Michal Kostka.
STAN a TOP09 (5 mandátů) – Petr Gazdík, Miroslav Adámek, Lenka Mergenthalová, Michal Špendlík, Ivana Majíčková.
ODS (5 mandátů) – Libor Lukáš, Jan Pijáček, Josef Slovák, Jiří Částečka, Stanislav Blaha.
SPOZ-zemanovci (4 mandáty) – František Čuba, Lubomír Nečas, Josef Novák, Luděk Galuška.

20:23 - Tomia Okamuru postup do druhého kola senátních voleb těší

Kandidát do Senátu Tomio Okamura si myslí, že postup do druhého kola je svým způsobem úspěch.

„Těší mě to samozřejmě. Jsem nezávislý kandidát, nestojí za mnou žádná velká strana. Považuji teď zcela za klíčové, aby ti, co si opravdu přejí změnu v naší republice, protože nejsou spokojeni s dosavadním stavem, přišli k volbám ve druhém kole. Také děkuji všem svým příznivcům za podporu. Chtěl bych tímto vyzvat a vyburcovat lidi, aby opravdu přišli k volbám. Během svých besed jsem se setkal se stovkami lidí, kteří nejsou se současným děním spokojeni, ale k volbám prý nehodlají jít," sdělil Okamura, jehož protikandidátem ve druhém kole voleb bude Stanislav Mišák (ČSSD).

20:18 - Ve společenské místnosti štábu ČSSD je nyní přeplněno

Židle jsou obsazeny, mnozí dokonce stojí. Všichni pak společně sledují velkou obrazovku s celorepublikovými výsledky voleb a diskutují. Stanislav Mišák se právě chystá k poděkování svým kolegům. Ve vedlejší, méně oficiální místnosti se již nalévá víno a nálada stoupá směrem vzhůru.

20:04 - S propadlými občankami

Drobná zlínská zajímavost: Hned 13 lidí zjistilo ve volební místnosti, že mají neplatný občanský průkaz a hned proto požádali o vydání nového.

19:56 - Preferenční hlasy opět rozhodly o pořadí kandidátů

Výsledek voleb do krajského zastupitelstva také poodhalily, kterým osobnostem lidé v regionu nejvíce důvěřují a dostali nejvíce preferenčních hlasů. Jejich pořadí podle počtu preferenčních hlasů je následující:

1. Jiří Čunek (KDU-ČSL) 32,12%

2. Petr Gazdík (STAN-TOP09) 25,87%

3. Stanislav Mišák (ČSSD) 19,96%

4. František Čuba (SPOZ-zemanovci) 18,75%

5. Libor Lukáš (ODS) 17,82%

19:55 - Balaštíka výsledky voleb překvapily

Útočník hokejistů PSG Zlín Jaroslav Balaštík průběžné zveřejňování výsledků voleb nesledoval, v sobotu v podvečer byl totiž na oslavě. Po informaci od Deníku řekl, že ho výsledky překvapily. "Lidé si holt vybrali. Já osobně jsem volit nebyl. Ne, že by nebyl čas, ale nebyl nikdo, komu bych svůj hlas chtěl dát," konstatoval Balaštík.

19:51 - Milan Macura: Lidé chtějí změnu

Co si o výsledku voleb myslí například jednatel Pohřebnictví Zlín Milan Macura? „Je to těžké hodnotit. Lidé si v minulých volbách sami zvolili kandidáty a vedení se jim nelíbilo. Teď chtějí změnu, a proto letos vyhrála sociální strana levicově zaměřená," uvedl.

19:50 - Mišák: Čunka ne, Čubu ano

Krajská jednička sociální demokracie a současný hejtman Stanislav Mišák uvedl, že výsledek není úplně takový, jaký by spolu s kolegy přáli. ČSSD získala skoro 22 procent a volby vyhrála.

„Na druhou stranu při zahájení kampaně jsme počítali s tím, že 12 mandátů bychom ve volbách získat mohli, což se nám podařilo. Rozdíl v procentech od voleb v roce 2008 jistě zapříčinili komunisté a Zemanovci. Mají tady velkou základnu. Co se týká koalice, je otevřené vlastně vše. Jednat budeme s tím, kdo nám bude chtít pomoci dodržet program. Už teď ovšem ale například můžu říci, že rozhodně nebudu chtít sedět v radě s Jiřím Čunkem. Naopak bychom do ní rádi přemluvili pana Františka Čubu. Takto zkušeného člověka bychom v ní chtěli," řekl.

19:44 - Volby si nenechala ujít známá zpěvačka ze Zlína Alice Konečná

„Mám moc ráda Libora Lukáše, proto jsem volila ODS. Jsem s výsledky zlamaná. Přispělo k tomu i to, že šlo k volbám málo lidí a proto to tak dopadlo," míní.

19:33 - Ve Zlínském kraji vyhrála ČSSD před lidovci a KSČM

Krajské volby ve Zlínském kraji vyhrála ČSSD před KDU-ČSL a KSČM. ČTK to propočetla z údajů Českého statistického úřadu. Z celkových 45 mandátů získali sociální demokraté 12 křesel, lidovci deset, komunisté devět, pět získali občanští demokraté a pět mandátů mají TOP 09 a Starostové pro Zlínský kraj. Čtyři křesla má Strana práv občanů-zemanovci.

V roce 2008 vyhrála zlínské krajské volby ČSSD se ziskem 35,4 procenta hlasů, druhá byla ODS s 21,96 procenta hlasů a třetí lidovci s 13,35 procenta hlasů. Do krajského zastupitelstva se před čtyřmi lety dostali ještě komunisté a Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj. (čtk)

19:30 - U lidovců je s 18 procenty veselo

Povzdechy jsou jen k vysokým preferencím senátního protikandidáta Tomia Okamury, který se utkal s lidovcem Ludvíkem Hovorkou. Ten na rozdíl od Okamury neuspěl. 

19:27 - „Ten nám to zamotal. Japonský turista," ozývá se z hloučku lidí u jednoho z počítačů.

O chvíli později je ještě veseleji. "Bedna šampaňského je moje," oznamuje lidovecká tajemnice Karla Vaculínová, která si vzpomněla na sázku s jedním podnikatelem. "Kdybychom měli přes deset procent, dostanu jednu lahev, ale máme přes 15, takže to je celá bedna pravého šampaňského," sdělila vesele tajemnice a sklidila nadšení všech kolegů.

19:25 - Už je spočítáno v jednom z posledních okrsků v Pozlovicíh

Lístky právě vezou do Luhačovic. Už zbývá tedy jen jeden okresek v Kaňovicích a jeden ve Zlíně.

19:21 - Reakce za Morální Očistu Regionu:

„Mám radost z toho, že se nám podařilo rozbít koalici ODS a ČSSD, ale tristní je samozřejmě to, že posílila KSČM. Každopádně pracujeme dál," řekl Libor Daňhel ze seskupení za Morální Očistu Regionu

19:20 - Strana zelených: "Je to velmi nepříjemné překvapení.

Nejen výsledky zlínské, ale i celorepublikové. Nechce se mi tomu ani věřit. Je to zřejmě tou nízkou volební účastí a taky tím, že KSČM má voliče disciplinované. Mám z toho výsledku veliké obavy. Myslím, že je to odpověď na selhání ODS," řekla Kateřina Zukalová ze Strany Zelených. Důvod, proč Zelení nezískali víc než půldruhého procenta, vidí v tom, že lidé zřejmě nechtěli podporovat menší strany ze strachu, že jejich hlasy propadnou.

19:18 - Jak výsledky voleb hodnotí nové hnutí ve Zlínském kraji ZVUK?

„Sice jsme neuspěli, ale 2,2 procenta je pěkný výsledek na to, že existujeme dva měsíce," řekl lídr kandidátky ZVUKu Jiří Kašík. Celorepublikový výsledek vidí jako velmi smutný výsledek 23 let po revoluci. „Je to ale jasný vzkaz voličů k současné vládě," řekl Kašík.

19:16 - František Čuba do zastupitelstva zřejmě nezasedne

Přestože někdejšího předsedu JZD Slušovice Františka Čubu, který byl posledním jménem kandidátky SPOZ-zemanovci, vynesly preferenční hlasy voličů až do čela i před lídra Lubomíra Nečase, v zastupitelstvu Zlínského kraje se ale zřejmě nezasedne.

„Křesla se pan Čuba pravděpodobně pravděpodobně vzdá, protože jsme mu před volbami slíbili, že jej v případě jeho zvolení nebudeme nutit do žádných funkcí," uvedl lídr kandidátky SPOZ-zemanovci ve Zlínském kraji Lubomír Nečas. Ten si v den voleb dopřál hokej i večerní divadelní představení. SPOZ-zemanovci budou nováčkem ve vedení kraje. O tom, s kým půjdou do případné koalice, zatím ale nespekulují.

„Vše bude otázkou až zítřejších jednání. Tam se uvidí a rozhodne se," řekl Nečas.

19:10 - Samohýl: Výsledky voleb se daly očekávat

„Výsledky voleb se vlastně daly očekávat. Já jsem ve volební místnosti potkal 5 lidí a všichni byli důchodci. Částečně se o to postaral například pan Lukáš, který proti sobě poštval obyvatele svým dopisem. Lidé, kteří například byli rozhodnuti pravici podpořit, nakonec zůstali doma a na volby se vykašlali. Že to ovšem dopadne takto, jsem nečekal. Lidé se asi rozhodli, že aby bylo někdy lépe, teď musí být ještě hůř," nechal se slyšet známý zlínský podnikatel Ladislav Samohýl.

„Můžu k tomu říct jediné. Holt je to realita," řekla zase Zdeňka Vlčková z Charitního domova Otrokovice.
„Možná jsem ale ráda, že znovu vyhraje Stanislav Mišák," domnívá se Martina Paličková z Otrokovic.

19:02 - Komunisté jsou v dobrém rozmaru

Více než 16 procent hlasů považují za úspěch. Chtějí bouchnout šampaňské a připíjejí si slivovicí. „Ale není pančovaná," dodali z vesela. Spokojený lídr Ivan Mařák volební štáb zřejmě brzy opustí, jde na oslavu padesátku. Jelikož je v počtu hlasů předběhli lidovci, jsou smířeni s tím, že opět skončí v opozici.

18:37 - V senátních volbách je ve Zlínském obvodě sečteno téměř 98% hlasů

Již je téměř jisté, že ve druhém kole voleb, které se uskuteční za týden se utkají Tomio Okamura se ziskem 30,28% a současný hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, jemuž svůj hlas odevzdalo 25,27% voličů. "Nejsem nervózní. Proti mě tady kandidují stávající a bývalí politici. Jsem hlavně zvědavý na to, jestli jsou lidé opravdu tak nespokojení s dosavadní politikou či ne, protože já jsem tady jediný nezávislý kandidát," říká pro Deník Tomio Okamura, kandidát na senátora. Výsledky sleduje ve Společenském domě v Otrokovicích.

18:24 - Čekání na Velkého muže

Tak by se dal s nadsázkou nazvat stav v krajském sídle ČSSD. Současná, a velmi pravděpodobně na další roky i budoucí, hlava hejtmanství Stanislav Mišák je na cestě. Dorazit by měl zhruba v 19 hodin.

18:14 - Co preference u jednotlivých kandidátů?

Vede Jiří Čunek z KDU-ČSL se skoro 10,5 tisíci hlasů. Stanislav Mišák z ČSSD – skoro osm tisíc hlasů, Libor Lukáš za ODS 3046 hlasů, komunista Ivan Mařák má zatím 2 117 hlasů. František Čuba, poslední na kandidátce Zemanovců, má v tuto chvíli 2 479 hlasů, na prvním místě Lubomír Nečas 1 493. STAN a TOP 09 a její lídr Petr Gazdík má 4 771 hlasů.

18:08 - Ve štábu ODS vládne zklamání

ODS: Členové krajské ODS právě na obrazovce ČT24 sledují prohlášení Michala Haška (ČSSD), který mluví o celostátní prohře politiky Petra Nečase (ODS). Premiér se v sídle krajské ODS usmívá z fotografie, v místnosti je ale jediným. Ostatní politici kroutí hlavami a v jejich tvářích lze pochopitelně vidět zklamání.

18:05 - V "oranžovém klubu" se zatím nálada nemění

Na rtech nejsou vidět žádné široké úsměvy, ale pocity z krajských voleb jsou pochopitelně dobré. V místnosti je momentálně asi 20 členů. Střídavě sledují měnící se čísla při sčtání hlasů do krajského zastupitelstva a také projkeční plátno, kde se objevují výsledky voleb senátních.

Z menších stran v kraji, které mají pod pět procent, vedou Lékaři a odborníci za ozdravení kraje s 2,6 procenty hlasů. Zvuk 2012 má o čtyři setiny procenta méně. Přes 1 a půl procenta má Strana Zelených. Česká pirátská strana má se svými 1,4 procenty více hlasů než Morální očista Regionu – hnutí, které je na zlínské radnici v koalici, má jen 1,19 procent v krajských volbách. Je spočítáno 97,22 procent.

Jinak, za krajské město Zlín zbývá v tuto chvíli dopočítat poslední tři okrsky.

17:57 - Nálada ve volebním štábu ODS není dobrá

Ve tvářích přítomných politiků jde vidět zklamání. "Je to hrůza," zhodnotil stručně lídr kandidátky občanských demokratů ve Zlínském kraji Libor Lukáš. "Konkrétní důvody neúspěchu budeme hledat až po volbách. Je ale jasné, že nám ublížila celostátní politická situace," řekl Deníku Lukáš.

Průmyslová zóna Holešov, jejíž výstavba byla podle mnohých obyvatel kraje zbytečná a jejímž "duchovním otcem" je právě Libor Lukáš, se podle něj na neúspěchu ODS ve Zlínském kraji nepodepsala. "Uričtě ne. To by naše výsledky ve srovnání se zbytkem republiky vypadaly jinak. ODS neuspěla napříč státem, takže je jasné, že za to může především špatná, nebo jak se v Česku říká - blbá nálada v politice," konstatoval první muž krajské ODS.

Celkem dobré výsledky KDU-ČSL jsou podle něj také důsledkem toho, že lidovci nejsou členy ceslostátní koalice, nejsou tak na očích a tím pádem lidi takříkajíc nenaštvali. Úspěch komunistů v celé ČR Libora Lukáše rozhodně netěší. "Trochu mě to děsí," přiznal Deníku. Věří, že je některá z politických stran umístěná na předních příčkách vyzve k jednání o koalici krajského úřadu. "K jednání nás jistě přizvou. Jak se koalice poskládá, ale zatím nechci odhadnout. O tom budou rozhodovat vítězové, což my bohužel nejsme," dodal Lukáš.

17:55 - Ve volebním štábu STAN-TOP09 zatím panuje klid

„Vedení strany očekávalo mnohem menší volební zisk. (V tuto chvíli podle průběžného sčítání získává strana 10,05%). Určitě budeme rádi, když udržíme dvoumístné číslo," uvedl volební koordinátor strany Zdeněk Hověžák ze STAN.

17:51 - „Jeví se to tak, že vznikne rudá koalice – ČSSD, komunisti a Zemanovci," říká lidovec Jiří Stodůlka.

„Pokud bude mít ČSSD s komunisty nadpoloviční většinu, tak do toho určitě nepůjdeme. To bychom dělali stafáž a oni by hlasovali," dodává. Trochu se to podle něj komplikuje se Zemanovci. Záleží na tom, kdo se za ně dostane do kraje.

„Ale čekám, že jejich afinita k ČSSD bude vysoká. Pokud jde o spolupráci s komunisty, řekl to už náš předseda Bělobrádek. To bychom popřeli sami sebe. Jednou to zkusil Miroslav Kalousek a byla z toho ostuda."

V půl šesté odpoledne je KDU stále na druhém místě v krajských volbách. Čunek vyvolává napětí. Tajemnice bere kalkulačku a počítá, kolik preferenčních hlasů by ještě mohl dostat. 

"Máme naději aspoň na sedm mandátů," říká u počítače radnímu Kašnému tajemnice Vaculínová.

"Vidím to zatím dobře. Vzhledem k tomu, že nám dávali 11 procent a teď máme přes 18." Pokud jde o preferenční hlasy, mile ji překvapilo množství preferenčních hlasů u kandidáta Pavla Motyčky z Kroměříže, vysokoškolský učitel a lídr kroměřížské kandidátky. Že Ludvík Hovorka preferenčně posílí, strana předpokládala.

Ve Vsetíně má KDU 27 procent, zatímco socialisti jen 19 procent. "Kdo Čunka zná, ten ho volí. Pořád jsme druzí, jen ve Vsetíně jsme první," pochvaluje si krajská tajemnice. Ve chvíli, kdy byla sečtena asi polovina hlasů, ale Čunek měl jen kolem 48 procent.

Už nyní počítají lidovci s oslavou. Po posledním celostátním debaklu je letos situace nečekaně dobrá a Zlínský kraj je na to zatím nejlépe. "Dostali jsme pochvalu z Prahy," hlásí ostatním pěti přítomným krajská tajemnice strany Karla Vaculínová. Ta má důvod k radosti dvojnásobný. V krajských volbách jsou před KDU-ČSL pouze lidovci a komunisti. A za lidovce kandiduje do krajského zastupitelstva mimo jiné její manžel Lubomír Vaculín.

17:49 - Tomio Okamura jde do II. kola senátních voleb

Velespokojený zatím může být kandidát do Senátu za zlínský obvod Tomio Okamura. S 90 procenty již sečtených hlasů má třetinovou podporu voličů a je tak již jasné, že se dostane do II. kola spolu se Stanislavem Mišákem z ČSSD. Vsadil na kampaň, kdy se osobně setkával s voliči a to se mu vyplatilo.

„Trochu s divím, že někteří řešili, jsme kandidát z Prahy, přitom já mám k tomuto regionu úzký vztah. A také se moc nezajímali o můj program," uvedl Okamura.

17:47 - Už jenom přes osm procent hlasů zbývá spočítat

Sociální demokraté, kteří jsou na špici, mají 21,75 procent. Druzí lidovci – 18,06 procent hlasů. Komunisti jenom o více než procento v závěsu za nimi s 16,37 procenty. Další v pořadí je STAN a TOP 09 s desíti procenty, ODS má 9,38 procent. Zemanovci – 7,42 procent. Stále zbývá dopočítat Slovácko, Zlínsko a Valašsko, Kroměřížsko má hotovo.

17:40 - V Osvětimanech odevzdala hlasy polovina oprávněných voličů

Osvětimany – Podle všeho nadprůměrnou volební účast evidovali po 14. hodině, kdy se uzavřeli volební místnosti, v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Vyšplhala se na 50,7 procenta.

„Očekávali jsme menší číslo. Myslím, že můžeme být spokojení. Volby se u nás uskutečnily v klidu, jejich hladký průběh nenarušila žádná mimořádná událost," uvedla předsedkyně místní volební komise Silvie Varmužová. Protože se zde o víkendu konají tradiční hody s právem, k volební urně zavítali i někteří krojovaní. Svůj hlas v kyjovském kroji odevzdala například Alžběta Palánová. (lap)

17:35 - U Sociálních demokratů je dobrá atmosféra

Ve zlínském krajském štábu sociální demokracie je nyní jen několik členů. Atmosféra zatím panuje dobrá. Současný hejtman Stanislav Mišák by měl dorazit okolo sedmé hodiny večerní. Přítomní zatím popíjejí kávu, sledují zpravodajství a diskutují.

„Zatím to pro nás vypadá dobře. Dle výsledků je vidět, že lidé davají přednost levici a následují ihned křesťanští demokraté, kteří mají v regionu také velký vliv. Na otevření kaličního tématu je ovšem ještě brzy. Jednat bychom pochopitelně v případě vítězství chtěli se všemi, kteří se do astupitelstva dostanou," přiblížil předseda Krajského volebního velitelství ČSSD Dalibor Sedláček.

17:33 - Sociální demokraté vedou 

Sociální demokraté vedou nejen ve Zlínském, ale stále také v sousedních Olomouckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Stejně tak například na Vysočině.

Tomio Okamura (NK) stále vede průběžné výsledky senátních voleb za obvod 80 – Zlín. Okamura po sečtení 85% hlasů získává 30,90%. Následuje ho současný hejtman Stanislav Mišák (ČSSD) se ziskem 24,66% a třetí je Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), který má v průběžném součtu 16,42% hlasů.

17:32 - Předseda Zemanovců sledoval volby ze slováckých hodů

V Osvětimanech přesáhla volební účast padesátiprocentní hranici.  Osvětimany – Z folklorního prostředí sledoval dnes průběžné výsledky krajských voleb předseda Strany práv občanů – Zemanovců Vratislav Mynář. V Osvětimanech, kde bydlí a zároveň vlastní lyžařský areál, se totiž o tomto víkendu konají hody. „Jdu s krojovaným průvodem, ale samozřejmě jsem se svými kolegy v on-line spojení," sdělil Slováckému deníku předseda strany a dvojka kandidátky ve Zlínském kraji Mynář.

S průběžnými výsledky pohybujícími se kolem sedmi a půl procenta obdržených hlasů byl spokojen. „Srovnám-li to s parlamentními volbami, v nichž jsme měli o dvě procenta méně, tak je to posun. Odvedli jsme dobrou práci, lidé nám věří. To je pozitivní," konstatoval.

V osvětimanské hospodě Na Srubu, která je součástí Mynářova lyžařského areálu, se v neděli od 11 hodin uskuteční celostátní grémium Zemanovců. Měl by na něj dorazit i Miloš Zeman, jeho účast však ještě není definitivní. (lap)

17:32Okres Kroměříž má spočítané všechny hlasy ve svých 166 okrscích

Slovácku chybí čtyři procenta, Vsetínsku ještě skoro třicet, Zlínsku asi 17 procent hlasů.

17:27 - Ve volebním štábu KSČM panuje dobrá nálada

Lídr kandidátky Ivan Mařák popíjí světlého Kozla a pochvaluje si výsledky. Je sečteno na 80 procent hlasů a podle něj už půjde jen o zlomky hlasů. Všichni na plátně sledují průběh voleb a hloučky komunistů pokuřují na dvorku. Mařák spekuluje o koalici.

„Nevíme, co bude… jestli dodrží ČSSD svůj postoj a půjde do koalice s námi a Zemanovci, nebo ne…" zamýšlí se Mařák.

Pohoštění je střídmé. Domácí štrůdl oranožovo - červené barvy, koláčky a paprikové brambůrky do červena. Šprýmují jestli se vsadí, zda-li se Petr Nečas rozbrečí, či ne. Lídr KSČM nemá u sebe PC, proto využívá počítač redaktora Zlínského Deníku, aby mohl sledovat vývoj výsledků.

17:20 - Zbývá spočítat méně než pětinu hlasů 

Překvapivě brzy se blíží Česká republika do finále co se týče spočítaných hlasů a výsledků jednotlivých politických stran, které kandidovaly v krajských volbách. Většina krajů už má spočítaných přes 80 procent hlasů, Zlínský kraj 82,46 procent, tedy 564 okrsků z 684. Jednoznačně nejlépe zatím dopadají napříč republikou ČSSD a KSČM – tedy levice.

17:17 - Na valašsku volilo téměř 35 procent voličů

lenové a členky volební komise volebního okrsku č. 1 ve Vsetíně v Denním stacionáři Naděje rozpečeťují a otevírají urnu s obálkami s hlasovacími lístky a sčítají hlasy voličů při volbách do zastupitelstva Zlínského kraje a Senátu České republiky; Vsetín, Polovina ze sto padesáti volebních okrsků byla po sedmnácté hodině sečtena na Vsetínsku. Předběžná volební účast byla 34,99 procent.
Nejvíce hlasů si zatím připisuje KDU-ČSL, a to 28,26 procent. Druhou nejsilnější stranou je podle dosavadních výsledků ČSSD s 18,96 ℅, po ní KSČM s 14,05 ℅. Občanští demokraté si zatím připisují 10,90 ℅ a pětiprocentní hranici ještě zdolalo uskupení STAN a TOP 09 pro Zl. kraj s 6,82 ℅.

17:14 - Bude SPOZ v zastupitelstvu jen ve Zlínském kraji?

Z průběžného sčítání hlasů do krajských zastupitelstev vyplývá další zajímavost. Ve srovnání s ostatními kraji by se do krajského zastupitelstva dostala SPOZ-zemanovci jen ve Zlínském kraji. Pouze pak v Pardubickém průběžně získává 5,21. V jiném kraji nedosahuje ani se neblíží hranici 5% potřebné pro vstup do zastupitelstev. Ve Zlínském kraji v rámci kandidátky SPOZ-zemanovci stále suverénně vede bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba, který má vysoký náskok díky preferenčním hlasům na lídra kandidátky Lubomíra Nečase.

17:00 - Spočítaných je 73,68 procent hlasů ve Zlínském kraji

Volební účast je 40,39 procent. Výsledky jsou stále stejné a nelze už zřejmě očekávat, že by se výrazně změnily. Vede ČSSD, za ní jsou lidovci, třetí komunisté. Přibližně stejný počet hlasů má ODS a STAN a TOP 09 – občanští demokraté dokonce aktuálně o pár setin procent méně. V okrese Kroměříž už jsou spočítány téměř všechny hlasy. Přes 86 procent už hlásí i Uherskohradišťsko, zatím pouze polovinu Valaši, Zlínsko 65 procent. Ve Zlíně už mají jasno ve 42 okrscích ze 74.

16:48 - Že by byla republika opět „oranžová"?

V řadě krajů zatím vede ČSSD, velkou úspěšnost sklízí na většině místech i komunisté. Například v Ústeckém kraji KSČM suverénně vede. Dá se říct, že Zlínský kraj je tak trošku výjimkou – lidovci jsou tady silnější než komunisté

16:41 - Číselníky se mění každou minutu

Procenta spočítaných hlasů naskakují – Zlínský kraj má spočítané skoro dvě třetiny všech hlasů. Stále vedou sociální demokraté, druzí lidovci, třetí komunisté, čtvrtá je ODS, hned za ní STAN a TOP 09, dále Zemanovci. V sousedním Moravskoslezském kraji vede také ČSSD, a to zcela jednoznačně. Podle prozatímních celorepublikových výsledků na tom nejsou občanští demokraté ve většině krajů nijak růžově.

16:36 - Největší města mohou s výsledky voleb výrazně zamíchat

Čtyři velká města Zlínského kraje, Zlín, Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín mohou nejvíce zamíchat výsledky voleb –  Ve Zlíně je zatím spočteno 27 ze 74 okrsků. Vsetín hlásí čtyři z 25, Uherské Hradiště už 18 z 25, Kroměříži chybí tři – má už 23 z 26.

16:28 - Z kandidátů ODS vede lídr Libor Lukáš

Z padesáti jmen na kandidátce občanských demokratů prozatím v průběžném součtu hlasů vede lídr Libor Lukáš se ziskem 18,73% hlasů, s velkým odstupem jej následuje Jan Pijáček s 7,31% a třetí v pořadí z kandidátky ODS je prozatím Stanislav Blaha. ODS dle dosud sečtených hlasů získává 9,15%. V předchozích volbách v roce 2008 získala 21,96% a byla tak druhá hned za ČSSD, která volby tehdy vyhrála s 35,40%.

16:26 - Spočítáno je 39 procent okrsků

Co se týče okresů. Na Zlínsku je spočítaných v tuto chvíli 84 okrsků z 216 – bezmála 39 procent. Téměř 33 procent na Valašsku - 49 okrsků ze 150. Rychlí jsou ve sčítání na Slovácku – mají sečteno už skoro 54 procent okrsků z celkového počtu 152. Nejlépe je na tom Kroměřížsko, už 80 procent hlasů sečtených. Chybí spočítat hlasy už jen z přibližně třiceti okrsků.

16:23 - Jak jsou na tom sociální demokraté, kteří prozatím vedou?

Stanislav Mišák – 2 446 preferencí, ČSSD má 21,16 procent hlasů. Komunisté – jen o více než tři procenta méně – 17,97 procent. Nejvíce preferencí má lídr Ivan Mařák – 922. Libor Lukáš z ODS se může pochlubit 1 145 hlasy, ostatní členové kandidátky jich mají desítky či maximálně stovky. Občanští demokraté mají aktuálně 9,11 procent.

16:22 - V senátních volbách vítězí Tomio Okamura

V senátních volbách v obvodě číslo 80 – Zlín, po sečtení téměř 35% odevzdaných hlasů vítězí nadále Tomio Okamura (NK) s 32,28%, následuje ho současný hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák (ČSSD) s 22,42% hlasů a třetí v průběžném pořadí je Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) s 17,28%. Volební účast v senátních volbách ve Zlínském kraji je prozatím 42,72%.

16:21 - Už 3 712 preferencí posbíral Jiří Čunek za KDU-ČSL

Ludvík Hovorka má aktuálně 1 688 hlasů, další výraznou osobností mezi lidovci je Pavel Motyčka – sice na dvanáctém místě kandidátky, ale s 1 131 hlasy.

16: 16 - Počet spočítaných okrsků rychle přibývá

Po deseti minutách výrazně přibyl počet spočítaných hlasů ve volbách do krajského zastupitelstva ve Zlínském kraji. Číselníky hlásí už 42,25 procent, tedy téměř polovinu. Volební účast mírně klesla, je nyní na 39,9 procentech. Vedou stále sociální demokraté, v závěsu za nimi lidovci, na třetím místě komunisté. STAN a TOP 09 má o pár setin procent více než ODS. Více než pět procent potřebných pro případnou účast v zastupitelstvu mají už také Zemanovci.

16:14 - Redaktoři Deníku už se chystají do volebních štábů

Mezi lidovce ve Zlíně má přijet i lídr Jiří Čunek ze Vsetína, podle prozatímních informací kolem 18. hodiny. Podle úspěšnosti dorazí do Zlína také Ludvík Hovorka ze Šumic na Slovácku. Prozatím je na místě pouze několik lidí, kteří mají na starosti organizaci. A potýkají se s připojením na internet.

16:11 - Na Zlínsku už jsou v tuto chvíli spočítané hlasy v řadě obcí

Co se týče obcí s rozšířenou působností, jsou sečteny dva okrsky z pěti v Brumově-Bylnici, jeden z pěti ve Fryštáku, dva ze sedmi v Luhačovicích, dva ze šesti v Napajedlech, jeden ze dvou v Rokytnici, jeden ze dvou v Tlumačově a dva ze šesti v Kloboukách. Sečteno už je také čtrnáct okrsků v krajském městě, který zřejmě nejvíce zahýbe výsledky voleb.

16:08 - Podívejme se na preferenční hlasy

Nejvíce jich má lidovec Jiří Čunek, aktuálně celkem 2 534. Dosavadní hejtman Stanislav Mišák z ČSSD jich má prozatím 1 617, Libor Lukáš z ODS jen 680. František Čuba za Zemanovce má zatím 535 preferencí od občanů Zlínského kraje.

16:06 - Průběžné výsledky po sečtení více než čtvrtiny hlasů

Aktuálně je ve Zlínském kraji spočítaná více než čtvrtina všech hlasů. Volební účast? Prozatím 40,66 procent. Vede ČSSD s 21,29 procenty, hned za ní jsou lidovci s 20,07 procenty hlasů. ODS má pouze 8,01 procent. Překvapivě komunisti disponují prozatím s 18,27 procenty.

15:50  - Po sečtení 17 procent hlasů vede zatím František Čuba

Jedno z velkých volebních překvapení se rýsuje dle prozatímních výsledků, po sečtení téměř 17% hlasů ve Zlínském kraji, na kandidátce SPOZ-zemanovci. Bývalý předseda někdejšího JZD Slušovice František Čuba díky preferenčním hlasům prozatím suverénně vede s 15% hlasů. Lídr kandidátky Lubomír nečas na něj ztrácí téměř 5%. Čuba byl přitom na posledním místě kandidátky Zemanovců. SPOZ v průběžných výsledcích zatím získává 7,65%. Vede ČSSD s 21,01%, následuje KDU-ČSL s 20,72%, poté KSČM s 18,71%, další je STAN-TOP09 s 8,72, na posledním místě i za Zemanovi je zatím ODS se ziskem 7,55%.

15:33 - Průběžné výsledky senátních voleb

V senátních volbách v obvodě číslo 80 – Zlín, po sečtení 2% odevzdaných hlasů vítězí prozatím Tomio Okanuta (NK) s 28,11%, následuje ho Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) s 26,50% a třetí je zatím Stanislav Mišák (ČSSD) s 22,08% hlasů.

15:14 - Průběžné výsledky po sečtení 3,5 procent hlasů

Podle prozatím sečtených hlasů ve Zlínském kraji se volební účast pohybuje kolem 40%. Po sečtení 3,5% volebních okrsků v kraji zatím vede ČSSD (23,62%), následovaná KSČM (21,18%), třetí je KDU-ČSL (19,67%), čtvrtí jsou SPOZ-zemanovci (7,79%) a poslední strana, která by se do zastupitelstva dostala je STAN a TOP09 pro Zl. Kraj (7,74%).

14:53 - První průběžné výsledky 

po sečtení 0,2% volebních okrsků ve Zlínském kraji přisuzují vítězství KDU-ČSL se ziskem prozatím 40,7%, v závěsu s 22% je KSČM následovaná ČSSD, která zatím získává v kraji 16,9% a prozatím překračují potřebných 5% zisku hlasů pro vstup do zastupitelstva také Česká Pirátská strana a Dělnická strana DSSS+SPE – obě se ziskem 5,1%.

Volební zpravodajství z Kroměřížska: Dveře volebních místností se uzavřely, komise sčítá hlasy

Podle předběžných odhadů k volbám dorazila jen třetina zapsaných voličů

Podle předběžných odhadů ještě před zavřením volebních místností se volební účast pohybuje kolem 30%. Podle informací ČTK se to týká i Zlínského kraje. Stejná je průměrná účast ve Zlínském kraji. Ve Zlíně je podle Marie Konečné z magistrátu zatím účast 31,5 procenta a v některých okrscích regionu až 41 procent.