Ve vsetínském Domu kultury využila prvních minut voleb jen hrstka zájemců.

Při vstupu se lidé zaregistrovali u stolu s osmičlennou komisí. Po předložení občanky a zkontrolování v seznamu voličů, dostali obratem dvě obálky. „Jedna je pro senátní volby, druhá zase pro ty krajských. Lístky do nich vložíte za přepážkou, kde je nachytaný také krátký návod, jak správně volit," radila příchozím předsedkyně volební komise.

FOTOGALERII z voleb v Bystřičce si můžete prohlédnout po rozkliknutí ZDE

Zalepenou obálku pak voliči vhodili do zaplombované urny.

Volby do senátu a do kraje si nenechali ujít ani lidé na vesnicích. „Před chvíli jsme s dcerou odvolili a teď se chystáme domů. Rozhodování bylo lehké. Koho zvolím jsem věděla už doma," řekla Hedvika Staňková z Hošťálkové.

Prozradila ještě, že volila Jiřího Čunka.

Někteří kolem volebních místností zatím jen chodili. „Ještě jsem nevolila, ale určitě půjdu. S manželem se chystáme dát naše hlasy až k večeru," svěřila se Hana Mikušová z Hošťálkové.

Dvě hodiny po začátku voleb přišlo vhodit svůj hlas do urny na Obecní úřad v Hošťálkové okolo stovky lidí. „Nejstarší obyvatelé, kterých tu máme několik mohou požádat o pojízdnou urnu," řekla zapisovatelka komise Vlasta.

Podobný počet voličů zaznamenali také v Ratiboři. Tam se volební místnost nacházela v sokolovně. „Dříve se volilo jinde, ale protože tady máme bezbariérový přístup, začaly se před pár lety volby konat tady," vysvětlila předsedkyně zdejší šestičlenné komise Barbora Vaculíková.

Nejstarším voličem, který do té doby přišel byl pětaosmdesátiletý Miroslav Pilčík. „Zítra povezeme pojízdnou urnu ke starým lidem, kteří se k nám nemohou dostavit," dodávala předsedkyně, která je ve volební komisi už podruhé.

V Kateřinicích na příchod nejstaršího účastníka voleb zatím ještě čekají. „Nejstarší je osmadevadesátiletý pan Adolf Kubíček. Ale ten určitě ještě dneska dorazí," dodala předsedkyně Anna Martínková.

Volební místnosti budou otevřeny do 22 hodiny, poté se všechny vstupy zapečetí a pokračovat se bude v sobotu.

Související:  Volební zpravodajství ze Zlínského kraje