„I přes nedostatek sněhu zaznamenáváme v posledních dnech ve Vsetínské i Rožnovské Bečvě zvýšené průtoky," vyjádřila se vedoucí valašskomeziříčského provozu Povodí Moravy Pavlína Budíková. Podle ní se na tomto stavu podepsaly především srážky o minulém víkendu.

Budíková však připustila, že pokud v dalším období déšť nepřijde, problémy nastat mohou. „Nedostatek sněhu se v průběhu roku projeví v podzemních vodách. Pokud nepřijde v jarních měsících déšť, starosti v létě mohou přijít," vysvětlila Budíková.

Také množství vody v přehradních nádržích Horní Bečva, Bystřička i Stanovnice odpovídá běžnému stavu. Nic mimořádného se podle vodohospodářů zatím neděje. „Dokonce i Stanovnice, jejíž hladina byla v průběhu nedávno dokončených oprav hodně snížena, se postupně naplňuje," podotkla Pavlína Budíková.

Její slova potvrdil i hrázný přehrady Bystřička Jaroslav Lamoš. „V tuto dobu míváme i méně vody. Pokud by ale dlouhodobě nezapršelo, pak by problém nastal i u nás a následně i v Bečvě pod námi," připustil hrázný.

Současné domněnky o suchu odmítají i někteří zemědělci a zahrádkáři. Ale v jejich branži jsou výjimky. „Vysychání zeminy zastavily nedávné deště. V současné době, jak jsem se sám přesvědčil, mají traviny optimální podmínky pro růst," poznamenal předseda Zemědělského družstva Francova Lhota Josef Kliš. Avšak i on dodal, že případné delší sucho by problémy v rostlinné výrobě přineslo.

Zemědělci na Valašskomeziříčsku a Kelečsku jsou však na tom opačně. „Opravdu začínáme nedostatek vláhy velmi vážně v rostlinné výrobě pociťovat. Nepřijde-li v nejbližších dnech déšť, bude zle," sdělil předseda Zemědělského družstva Kelečsko Josef Hruška.

Ředitel Agrární komory Valašska Josef Radílek souhlasí s oběma. „Otázka sucha je v současnosti lokální záležitostí. Označit obecně situaci za kritickou by ale nebylo správné," připustil ředitel.

Přesto už nyní lze podle něj téměř s určitostí tvrdit, že výnosy v rostlinné výrobě budou letos o něco nižší. „Ale pokud nezaprší, pak to všechno nabere zcela jiný směr," dodal Josef Radílek.

Vsetínský zahrádkář Pavel Šimčík pak k problému uvedl: „Nedostatek vláhy na zahradě zatím nepociťuji. Ale že by to bylo na nějaké vyskakování, to říct nemůžu. Uvidíme, co přinesou další dny."

Autor: Dušan Póč