Ten, kdo se rozhodne absolvovat procházku s hlubokými valašskými lesy na jedné straně a rozsáhlou vodní plochou na straně druhé, rozhodně nebude litovat.

Své útočiště zde naleznou nejen pěší turisté. Podél přehrady se mohou vydat také cyklisté. Pohled na rozsáhlou vodní plochu občas zastírají vrcholky stromů, po překonání další z mnoha serpentin se modravé vody rozprostírají v celé své kráse.

K výletům však Stanovnice neláká jen za jasného denního počasí. Neodolatelné kouzlo má i v noci. Obzvláště, když je noc jasná. Mlčenlivou vodní hladinu tehdy čechrá tichý vánek a svou návštěvou ji poctí lesknoucí se obrazy milionů hvězd.

Karolinská přehrada vznikala v letech 1977 až 1985. Kdo by na Moravě hledal kvalitnější zdroj povrchové vody, neuspěje. Stanovnice je totiž trvale vyhodnocená jako nejkvalitnější zdroj na Moravě a jeden ze tří nejlepších povrchových vod v České republice.

Povodí přehrady v Karolince má plochu téměř třiadvacet kilometrů čtverečních.Celkový objem nádrže činí zhruba šestasedmdesát hektolitrů pitné vody.

Iveta Barabášová