Je sobota krátce po dvanácté hodině. Do vsetínských lázní postupně přichází první závodníci. Někteří si s sebou nesou vlastní lodě.

Hned ve dveřích je vítají pořadatelé z Oddílu vodní turistiky Vsetín. „Už vás tady máme zapsané. Dostanete číslo a muži jdou doleva, ženy doprava," odkazuje jedna z pořadatelek příchozí.

Přesvědčí se pak ještě, zda se zúčastní after party v baru U tří opic a jde se na šatny převlékat.

Bazén je už rozdělený na tři části. Nejmenší voda je připravená na rozcvičení a rozplavbu. „Zbylé dvě části jsou závodní tratě. Účastníci začínají u bójky. Přeplují na druhou stranu, ale musí po cestě udělat tři eskymácké obraty. Dotknou se druhé bójky a plují zpět, opět se třemi obraty," vysvětluje mi jeden z pořadatelů Adam Hejdušek.

Nejlepší zvládnou čtrnáct otoček za půl minuty

Tato disciplína se počítá do krajského kola. „V závodu O putovní pohár musí udělat závodníci co nejvíce obrátek za půl minuty. Nejlepší jich dokážou udělat čtrnáct, ale to už jsou vítězové," říká Hejdušek.

Vítězství z minulých ročníků přijel obhájit například závodník kategorie veteráni Bohumil Hrabec z Vodáckého klubu Kroměříž.

První jízdy začaly ve třináct hodin. Že provést eskymácký obrat není nic jednoduchého, si vyzkoušel hned jeden z prvních soutěžících, který musel nakonec loď opustit, protože se mu ji nepovedlo otočit nazpátek.

„Jezdí se na kanoi, kde se klečí, a na kajaku. Závodník potřebuje takzvaný špricl, který si obleče a utěsní tím loď před naplněním vodou," prozrazuje pořadatel. Lodě si mohli účastníci přivézt vlastní.

Muži museli jet v lodi Demon

„Náš oddíl má také nějaké lodě k zapůjčení. Jedno omezení má kategorie muži. Ti musí trasu zajet v lodi třídy Demon," říká Adam Hejdušek zatímco ukazuje na žlutou loď.

Mladší osmnácti let museli používat vodáckou helmu. „Výhodou je také ucpávka nosu a brýle. Na divoké vodě však brýle moc nevyužijete, protože bývá kolikrát zakalená," vysvětluje vodák.

Na řadě je první ze závodníků na kanoi. „Už nemůžu," vydává ze sebe v půlce. Přesto trať nakonec dokončil. „Za chvíli se také půjdu připravit," upozornil další z přítomných kanoistů Vladimír Galda.

Závody pokračovaly do pozdních odpoledních hodin. Účastníci se poté sešli na after party s živou hudbou a promítáním vodáckých filmů.

Výsledky závodů eskymování ve Zlínském kraji

Kategorie A (k1 muži)

Heger Tomáš CKO Harfa
Mičák Michal
3)Sanitrák Ivan

Kategorie B (K1 ženy)

Drábková Martina
Moravčíková Zuzana
Jakubková Ivana

Kategorie C (C1)

Galda Láďa
Kutlvašr Petr
Sázel Vladimír

Kategorie E (K1 junioři)

Šiška David
Šilhánek Miroslav
Brus Pavel

Kategorie F (K1 juniorky)

Malá Tereza

Kategorie G (K1 mladší děti)

Liebel Metoděj
Seitl Matěj
Cvek Dominik

Kategorie H (K1veteráni)

Hrabec Bohumil
Půček Roman
Mičák Motýl Milan

Kategorie I (K1veteránky)

Skácelová Alena
Putovní pohár města Vsetína

Muži:

Moravčík Pytlák Jiří
Hrabec Bohumil

Ženy:

Drábková Martina
Moravčíková Zuzana
Jakubková Ivana