O možných přívalových deštích a silném nárazovém větru, který měl na některých místech dosahovat síly vichřice, byli obyvatelé dopředu informováni stejně jako profesionální hasiči a ostatní složky integrovaného záchranného systému. Avizovaná průtrž mračen zasáhla Zlínský kraj ve středu odpoledne. „Díky tomu, že jsme byli včas informováni o blížících se bouřkách, mohli jsme se na případné výjezdy připravit,“ uvedl mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček.

Silný nárazový vítr, lámající větve a nakonec i celé stromy, přišel ve středu odpoledne. Profesionální hasiči zasahovali postupně zhruba na patnácti místech Zlínského kraje. Nejvíce žádali podle jeho slov o pomoc lidé ze Vsetínska. Hasiči zasahovali například v Hošťálkové, Valašském Meziříčí, v Krhové, Zašové a Zubří.

„Na těchto místech bylo nutné odstranit stromy spadlé na komunikace,“ dodal mluvčí. Problémy však přineslo při bouřkách také velké množství nárazových dešťových srážek Přestože se ještě včera odpoledne hladiny potoků a řek na Valašsku díky předchozím dlouhotrvajícím suchům příliš nezvedly a situace se poněkud uklidnila, lidé se dalších přívalových vody po zkušenostech z předchozích let bojí.

„Užili jsme si před deseti rokama svoje, už bych se toho nechtěla znovu dožít,“ řekla starší paní z meziříčské místní části Juřinka, která si nepřála být jmenována. „Kdyby přišla velká voda, snad by nám pomohla nová hráz kolem fotbalového hřiště, která tu tenkrát nebyla,“ dodala. Hasiči vyjížděli po prvních přívalech deště také do míst, kde se voda dostala do sklepů.

„V Rožnově pod Radhoštěm městští hasiči z povolání vyjížděli dvakrát na čerpání vody ze zaplavených sklepů a domů,“ potvrdil mluvčí hasičů Ivo Mitáček. Padajícími stromy poškozené elektrické vedení způsobilo na některých místech také výpadky proudu. Vsetínské sídliště Rokytnice zhaslo například včera krátce před půl desátou hodinou večer. Závada byla ale brzy odstraněna a paneláky se ze tmy vynořily zhruba během dvaceti minut.