V zimě topí sníh, v létě chodí na užitkovou vodu do nedalekého potoka. Vodu na vaření odebírá z několik set metrů vzdálené Sachovy studánky. Kdy už se konečně dočkáme vodovodu? Ptá se léta dvaasedmdesátiletá Zdeňka Fojtášková, která oslovila redakci Deníku s žádostí o pomoc. „Po léta jsme brávali vodu ze studny poblíž domu.

Ta leží sice na sousedově pozemku, ale nikdy jsme s ním neměli problém,“ říká na uvítanou důchodkyně. Problém nastal asi před šesti lety. Další soused, jenž bydlí zhruba půl kilometru nad domem Zdeňky Fojtáškové, podle jejích slov vypustil jímku, která zamořila spodní vodu a studna se stala nepoužitelnou. „Jedna paní do té studny ke všemu vylila obsah chemického WC.

Zavolala jsem i starostu a policii, jestli byl pořízen nějaký zápis, nevím, nikdo mě neinformoval,“ lamentuje stařenka a předkládá listinu z Chemické a mikrobiologické laboratoře Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm. Z rozboru vyplývá, že škodliviny ve studniční vodě překračují všechny povolené limity a vodu nelze použít jako pitnou ani jako užitkovou.

„Moc by nám pomohl vodovod, o který už roky žádáme,“ pokračuje paní Fojtášková a vytahuje papír se žádostí, na němž je podepsáno třináct občanů z oblasti Nad zesilovačkou a okolí. „Bohužel starosta se s námi o tom bavit nechce, přitom na chodníky peníze jsou,“ diví se Fojtášková a popadá kbelík. Vodu užitkovou bere z nedalekého potoka, tu na vaření nosí z poněkud vzdálenější Sachovy studánky u hlavní silnice.

„V zimě nezbývá než topit sníh,“ pokrčí odevzdaně rameny Zdeňka Fojtášková a vyráží k potoku. Vodovod by přivítali i další obyvatelé v oblasti. „Máme vlastní studnu, takže jsme soběstační, pokud by tady ale vodovod zaváděli, určitě bychom se rádi napojili. Manžel příliš vodě ze studny nevěří, takže ji k pití nepoužíváme,“ řekla například Jaroslava Dadoková, která s rodinou dojíždí na Horní Bečvu na chalupu z Ostravy.

O názor na celou problematiku, jejíž řešení by si vyžádalo nemalou investici z obecní kasy, jsme požádali i starostu Horní Bečvy Oldřicha Ondryáše. „My za to nemůžeme, že má v dezolátním stavu dvě studny. Takových míst tady máme mnohem víc, zrovna teď jedeme řešit také vodu na jiné místo,“ říká rezolutně hlava obce. Na otázku, kdy by se lidé v oblasti Nad zesilovačkou mohli dočkat vodovodu, odvětil: „Zastupitelstvo rozhodlo, že voda se tam zatím z ekonomických důvodů dělat nebude, a to je rozhodující,“ dodal starosta.