„Nikdy by mě nenapadlo, že voda v lesní studánce není pitná. Když máme cestu kolem Zašové, tak někdy nabíráme vody do lahví a bereme ji s sebou. To mi trochu vzalo iluze," divila se pětatřicetiletá Meziříčanka Zdenka Juřicová.

Podle serveru estudanky.cz, který monitoruje studánky po celé republice, je na Valašsku přes sto volně přístupných zdrojů pitné vody. Její kvalita je však rok od roku horší. Přesto studánky využívají zejména v době letních měsíců mnoho cyklistů, turistů a také chatařů.

Rozbor pitné vody pravidelně provádějí v Rožnově pod Radhoštěm. „Rozbory provádíme od jara do podzimu a to především kvůli chatařům, kteří se v těchto oblastech pohybují a nemají přípojku na pitnou vodu," sdělila Lenka Němcová ze Správy majetku Rožnova pod Radhoštěm.

Na začátku měsíce června provedli odběry vzorků vod ze studánek v okolí města Rožnova pod Radhoštěm. „Žádná ze studánek nevyhověla požadavkům vyhlášky na pitnou vodu," prozradila Lenka Němcová.

„Na Meziříčsku se nic podobného v posledních letech neprovádělo," potvrdila meziříčská tisková mluvčí Renata Votrubová.

S problémem špatné kvality vody se však snaží bojovat meziříčští ochránci přírody. Pomáhá to ale pouze částečně. „Obecně se dá říct, že kvalita vody každým rokem klesá. Může za to především úbytek vody, čímž se snižuje také průtok," potvrdil Jiří Jurečka z Českého svazu ochránců přírody.

Dá se předpokládat, že problém s kvalitou pitné vody se bude i nadále zhoršovat. „Pokud bude i nadále klesat hladina spodní vody, tak bude také dále klesat kvalita vody," vysvětlil Jiří Jurečka.

Ochránci přírody každoročně vyčistí všechny studánky na Meziříčsku. „Jde o to, aby se odstranily všechny nečistoty. Vyndáme listí, a pokud je studánka zanesená bahnem mírně ji prohloubíme," popsal Jurečka.

Ze zákona nemají města povinnost kvalitu vody ve studánkách kontrolovat. „Rozbory neprovádíme, protože studánka nepatří mezi zabezpečené pitné zdroje," vysvětlila vedoucí odboru obecné a komunální hygieny Eva Javoříková.

Pokud by chtěli lidé vodu ze studánek konzumovat, odborníci doporučují jí před použitím převařit. Z nepřevařené vody se mohou v některých případech objevit žaludeční a střevní potíže.

Autor: Michaela Horáková