V praxi to znamená, že cena vzroste z letošních 65,78 korun na 72,28 korun za metr krychlový, tedy o 6 korun a padesát haléřů. Na nárůstu se nejvíce podepsalo zvýšení DPH z 10 na 14 procent.

Podle statistik spotřebuje každý obyvatel regionu v průměru kubík vody za dvanáct dní. Zdražení tedy odpovídá 36 haléřům denně. A 132 korun ročně.

Podle ekonomické náměstkyně VaK Vsetín Miroslavy Vaculíkové není zvýšení nijak drastické. „Odběratelé si mohou porovnat tuto cenu s tím, kolik zaplatí za litr a půl vody v plastové lahvi,“ řekla Vaculíková.

Cena vody poroste také v roce 2013

Voda bude zdražovat i příští roky. A to zhruba o inflaci a rostoucí náklady do obnovy vodohospodářské sítě.

Po roce 2013 se předpokládá, že vodárenství jako obor bude samofinancovatelné. „Do ceny se pak promítnou náklady nejen na nové investice, ale i na obnovu zastaralých vodovodních a kanalizačních sítí,“ upozornil ředitel společnosti VaK Vsetín Michal Korabík.

Utáhnout kohoutek musí také obce

Kromě domácností a firem se zdražování dotkne také měst a obcí. Ve svých rozpočtech budou muset navýšit výdaje na příspěvkové organizace, které zřizují.

„Snažíme vodou šetřit jak na obecním úřadu, tak ve škole i mateřince, kterým hradíme provoz,“ uvedl například starosta Zděchova Tomáš Kocourek s tím, že plánované zvýšení vodného a stočného musí započítat do připravovaného rozpočtu na příští rok.

Nejcitelněji zdražení vody pocítí vesnice při provozování koupaliště.

„Vodu do něj bereme z vodovodního řádu. A v tomto případě se jedná o stovky kubíků. V tomto případě se zdražení projeví v nákladech značně,“ předpověděl Kocourek.

Situace se příliš neliší ani v dalších vesnicích. „Musíme počítat s vyššími náklady, což samozřejmě není příjemné, zvláště, když se letos do pravidelného zdražení vodného promítne zvýšení daně z přidané hodnoty,“ upozornil starosta Branek František Svoboda.

Obec bude muset z rozpočtu přidat peníze na provoz mateřské a základní školy. Na druhou stranu, obyvatelé obce částečně ušetří na stočném. „Splaškovou kanalizaci si totiž provozujeme sami a částečně její provoz dotujeme z obecního rozpočtu,“ vysvětlil Svoboda.

Pro obyvatele Branek to znamená, že platí stočné zhruba o patnáct až dvacet procent nižší, než je cena stanovovaná společností VaK Vsetín.