Zapříčinil to nebývalý výkyv ve výsledcích při měření kvality vody v nádrži. V provozovatelích vyvolal pochyby o práci hygieniků.

Značná část restauratérů a chatařů se navíc domnívá, že nedávný zákaz koupání rozhodně nebyl na místě. „Rozšíření paniky pro nás bylo likvidační. Přitom voda vůbec nebyla tak znečištěná, jak se psalo. Lidi se zbytečně vyděsili,“ kroutí hlavou restauratér Jiří Liebel.

Zákaz koupání vyhlásili pracovníci hygieny dvacátého července. Důvodem byl podle nich údajný výskyt sinic. Zrušen byl přibližně o deset dní později.

Během deseti dnů se tak voda z nejhoršího pátého stupně, tedy vody nebezpečné ke koupání, vyhoupla na první stupeň, nejlepší kvalitu.

„Každopádně je takový rozdíl zvláštní. Nicméně hladina v nádrži má fantastickou průhlednost. Jde vidět až na dno,“ komentoval aktuální stav vody v přehradě starosta Bystřičky Zbyněk Fojtíček.

Neobvyklá proměna kvality vody překvapila i pravidelné rekreanty. Podle chataře Jiřího Treznera, který u přehrady každoročně tráví prázdniny, zapříčinil nedávný zákaz koupání citelný úbytek návštěvníků.

„Přitom je voda ke koupání vhodná. Lidé se tak vůbec nemusejí bát,“ prozradil Trezner.

Co takovou náhlou proměnu způsobilo, hygienici netuší. Podobné případy se však v minulosti už staly.

„Jak je to možné, to vám nedokážu říct. Výsledky pro nás zpracovává akreditovaná laboratoř,“ reagovala pracovnice Krajské Hygienické stanice z odboru hygieny obecné a komunální Jeanette Horčicová, která dodala, že voda se jako živý organismus neustále vyvíjí.

Odběry v Bystřičce provádějí pracovníci laboratoře každých čtrnáct dní.

Aktuální výsledky jsou k vidění na stránkách obce Bystřička.