Podle vlekařů ze Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích se víkend opět vydařil. „Zvláště sobotní návštěvnost byla velmi, velmi dobrá, byla to zatím nejlepší sobota letošní zimní sezóny. Každý den nám tady sněží, jen na dnešek napadlo dalších deset centimetrů sněhu,“ hlásil v neděli šéf skiareálu Razula Leo Bača.

Nezvyklé bylo podle něj také množství běžkařů, kteří do Karlovic zamířili. „Lidé asi trénují na závod Karlovská padesátka, který se zde poběží příští sobotu,“ mínil Bača.

Živo bylo také na Pustevnách. V provozu byly všechny lyžařské vleky, pro běžkaře zase strojově upravené okruhy Skalíkova louka, okruh přes Velkou sjezdovku a trasa na Martiňák. „V sobotu lyžovalo na sjezdovkách na pět set padesát lidí. V neděli o něco méně,“ odhadl vedoucí areálu Ski Alpin na Pustevnách Karel Šrubař.

Menší komplikaci podle něj způsobil v neděli silný vítr, který si na hodinu vyžádal přerušení provozu lanovky. Ta byla až na tento výpadek o víkendu neustále obsazená. „Na Pustevnách totiž končila akce Sněhové království. Přijelo na dva a půl tisíce turistů,“ vysvětlil Šrubař.

Rozhodně nelitovali běžkaři, kteří vyrazili na padesátikilome­trovou Hornovsackou magistrálu. Ta vede po hřebeni Vsetínských vrchů od Bumbálky přes Soláň až na Vsacký Cáb. „V pátek v noci a sobotu ráno jsme ještě trasu upravovali. Na Cábu totiž silně sněžilo, nyní je zde přes jeden metr sněhu. Lidé byli nadšení. Pochvalovali si, že konečně přišla skutečná zima,“ líčil Igor Levč z horské chaty na Vsackém Cábu. Upraveny pro běžkaře byly také trasy v okolí Cábu i stopy do Valašské Bystřice.

Výborné podmínky si lyžaři i běžkaři užívali také v dalších valašských střediscích například na Soláni, Kyčerce v Karlovicích, Rališce v Horní Bečvě či Búřově u Valašské Bystřice.

Radost z víkendového vyžití nezkazili sportovcům ani zloději. „Nemáme za víkend nahlášenu žádnou krádež lyžařského vybavení,“ potvrdila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Také situace na valašských silnicích byla podle ní poměrně dobrá. To i přesto, že se motoristé museli zejména ve výše položených oblastech vypořádat s uježděnou vrstvou sněhu na vozovkách. „Nezaznamenali jsme ale žádnou vážnější dopravní nehodu, při níž by se někdo z motoristů těžce zranil,“ řekla Javorková.