„Pokud bude skutečně sněžit celý týden, jak hlásí meteorologové, tak napadne minimálně třicet centimetrů sněhu,“ domnívá se ředitel firmy, která provozuje lyžařské středisko Troják na Zlínsku, Jakub Juračka. Vleky už prý mají nachystané, jen je spustit. „Nasněžili jsme dvě třetiny sjezdovky, ale ke zbytku nám chyběly dva dny, jinak už by se lyžovalo,“ dodal.

Správce lyžařského svahu ve Zlíně Otakar Kašpárek teprve potřebuje umělý sníh vyrobit. „Čekám na mráz,“ objasnil. Před deseti dny to podle něj vypadalo nadějně, ale situace se změnila. „Stačily by alespoň tři noci pod nulou,“ zapřemýšlel.

Zato v Šanově na Zlínsku už se minulý týden lyžovalo. „Plánovali jsme, že to vyjde i teď, ale sjezdovka je vydraná a prosvítá na ní tráva,“ popsal správce vleku Vladimír Suchánek. Dělo nemají, takže jsou odkázáni na přírodní sníh.

Stejně je na tom i lyžařský svah Trnava Luhy. „Potřebujeme, aby napadlo tak čtyřicet centimetrů sněhu,“ upřesnil správce areálu Rudolf Tomšů. Dodal, že sníh musí být ale kvalitní, protože přírodní vydrží kratší dobu než umělý.

Předseda lyžařského oddílu areálu Jelenovská ve Valašských Kloboukách Robert Rosbeck ani nevěřil, že by tento víkend zahájil sezonu. „Ze zkušeností už vím, jak dokáže počasí překvapit,“ podotkl.

Podle Juračky ale provozovatelé zatím žádnému stresu nepodléhají. „Hlavní sezona je stejně přes vánoční svátky,“ podotkl.