Jako nejstarší z osmi dětí odešla v mládí do služby, kde se seznámila s budoucím manželem, řezníkem a hospodským Jindřichem Páskem.


Vlasta Pásková mu v živnosti pomáhala. Když manžel zemřel, převzala vedení pohostinství, které předtím připadlo Jednotě. Po odchodu do důchodu se odstěhovala do Valašského Meziříčí, aby dceři pomohla s hlídáním dětí.

„Bezvadná ženská, veselá a kamarádská. S každým se hned dala do řeči. Její hospoda byla nedaleko vyškovských kasáren. Vojáci, kteří tam chodívali, o ní mluvili jako o druhé mamince,“ vzpomíná s dojetím dcera Marie Ambrozová.

Ještě v jedenadevadesáti letech Vlasta Pásková luštila křížovky, pletla a sledovala televizi.

Mozková příhoda a několik vážných úrazů ji ale upoutaly na lůžko.

V Domově pro seniory v Podlesí, kde nyní žije, ji pravidelně navštěvují členové rodiny. Kromě čtyř dětí ji tvoří sedm vnoučat, osm pravnoučat a několik prapravnoučat.

Ke stým narozeninám jí přišli popřát také místostarosta Jiří Pernický a zástupkyně Okresní správy sociálního zabezpečení ve Vsetíně.

Ta stařence oznámila, že jí ministr práce a sociálních věcí u příležitosti významného životního jubilea zvýšil penzi. „Tož tomu ani nevěřím,“ odpověděla překvapená jubilantka. Pomyslný a nepsaný titul nejstarší obyvatelky Valašského Meziříčí drží stále místní rodačka Aloisie Müllerová. Letos o Vánocích oslaví již 102. narozeniny. Aloisie Müllerová se narodila 25. prosince 1909 Ludvíku a Aloisii Sommerovým, kteří zde měli v Meziříčí obchod s potravinami.

Jubilanty mají i další valašská města. Například ve Vsetíně se letos dožívá sta let nejstarší obyvatelka města, Ludmila Dobešová.

JOSEF BENEŠ, MICHAL BURDA