Vedení obcí by se zastávek ráda ujala. O využití zastávky u kostela reálně uvažují například zastupitelé v Huslenkách. „Už máme i podanou žádost. Ze zastávky bychom chtěli vytvořit informační centrum u cyklostezky," nastínil starosta Oldřich Surala.

Od záměru však zatím vedení obce muselo upustit. „Jsme před výstavbou kanalizace a bylo by to finančně náročné. Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) se nám navíc ještě neozvala," dodal. Důležitá podle Suraly bude také výše pronájmu stavby. „Před třemi lety byla nabídka cenově nepřijatelná," vzpomněl.

Alespoň nějaké využití má budova vlakové zastávky v Lužné. Obec pronajala jednu místnost, kterou lidem v zimních měsících zpřístupňuje. „Otevíráme ji na zimu, aby lidé nemuseli čekat na mraze a byli v závětří," popsal starosta Miroslav Papšík.

O pronájmu celé budovy zastupitelé Lužné neuvažují. „Její součástí je totiž také byt a nevím, jaké bychom pro něj měli využití," podotkl Papšík.

Nevzhledná bývalá prodejna lístků stojí i v Karolince. Vedení města ji plánuje od SŽDC odkoupit. „O odkup jsme žádali už asi před rokem a půl. Ještě se nám ale nikdo neozval," řekla starostka města Marie Chovanečková.

Na zastávku blízko místních skláren nejsou lidé zrovna hrdí. Potvrzuje to také starostka. „Je to špatná vizitka Karolinky. Přestože se snažíme udržovat v pořádku alespoň okolí," dodala starostka.

Karolinští zastupitelé plánují získat zastávku do vlastnictví už kvůli tomu, aby zabránili jejímu devastování. Výsledek vyjednávání s SŽDC však bude záviset i na ceně. Karolinští však zatím v ruce nemají ani žádný odhad.

Co by se s domkem stalo po jeho získání do vlastnictví města, zatím není jasné. „Konkrétní plán nemáme. Už jsme však měli zájemce, kteří budovu chtěli používat jako rodinný dům nebo místo pro podnikání," přiblížila Chovanečková.

O malém zájmu obcí a měst o pronájem bývalých výdejen jízdenek hovoří mluvčí SŽDC Pavel Halla.

„O symbolickém pronájmu zastávek do údržby měst a obcí jednáme. Zájem je ale minimální," řekl. Umožnit vesnicím bezplatné užívání zastávek v plánu není. „Jakékoliv převody majetku neupřednostňujeme. Dle zákona o drahách musíme tyto povinnosti plnit my," dodal.

Ve Zlínském kraji je celkem osmaosmdesát zastávek. Z toho jsou pouhé čtyři ve vlastnictví obcí. Zbytek je majetkem SŽDC. Malé budovy u železnic se často stávají se terčem řádění vandalů. Za minulý rok a první čtvrtletí toho letošního si opravy a údržba zastávek vyžádaly téměř dva miliony tři sta tisíc korun. Útokům sprejerů a vandalů se SŽDC pokouší zabránit přestavbou. „Snažíme se je nahrazovat železobetonovými druhy zastávek, které jsou vůči vandalismu odolné," vysvětlil Halla.