Na druhou stranu si od Nového roku lidé za jízdné připlatí a některé z vlaků na menších tratích budou možná zrušeny. Obě soupravy nového rychlíkového spoje budou vyjíždět ze Vsetína ve 4.58 hodin a z Prahy v 18.38 hodin.

„Vlaky vypravované v danou dobu tady chyběly. Spojení s Prahou se nyní dostane do dvou až tříhodinových taktů,“ uvedl Vítězslav Nesvadba, vrchní přednosta železniční stanice Valašské Meziříčí.

Také v ostatních regionálních spojích nastanou od počátku prosince změny. „Na žádost slovenské strany se odjezdy rychlíků mezi Prahou a Slovenskem posunou o třicet až šedesát minut. Mimo to citelně prořídne skupina vlaků tříd Intercity a Eurocity,“ konstatoval přednosta s tím, že se z nich stanou expresy.

Příměstská železniční doprava se má podle nového grafikonu platného od 9. prosince dočkat jen nepatrných změn, jak to však bude po Novém roce, jisté není kvůli financím poskytovaným krajskými úřady. Cestující si ale na železnici od prosince připlatí. Některé ceny sice klesnou, velká část cestujících však zaplatí i o desítky korun více. Dráhy neuvedly informaci o průměrné výši zdražení.

„S novým jízdním řádem začnou platit nové tarify s poměrně složitým systémem slev. Doporučuji proto našim klientům, aby se o možnostech jejich čerpání informovali na webových stránkách Českých drah www.cd.cz, v pokladnách nebo ČD centrech,“ uvedl Vítězslav Nesvadba.

Nový ceník ale dlouho platit nebude. Od počátku příštího roku jízdné podraží v souvislosti se zvýšením daně z přidané hodnoty z nynějších pěti na devět procent. „Kolo tak ještě pro jistotu zahazovat do škarpy nebudu. A klidně na něm dojedu třeba až do Zlína,“ konstatoval Pavel Blaha z Huslenek, který sloužil na dráze třiatřicet let.