Tibetská vlajka bude již podvacáté vlát na radnici ve Valašském Meziříčí.

„Jejím vyvěšením dáváme najevo, že respektování lidských práv patří k základům moderní společnosti,“ vysvětlila místostarostka města Yvona Wojaczková.

Do kampaně se potřetí zapojí obecní úřad v Senince.

„O vyvěšení vlajky rozhodli zastupitelé. Dáváme tím najevo, že sympatizujeme s myšlenkou kampaně,“ řekla starostka Milada Holečková.

O jeden hlas neschválili vyvěšení vlajky na radnici zastupitelé Rožnova pod Radhoštěm. Rožnovský radní Petr Kopecký, který návrh předkládal, je z výsledku hlasování zklamaný.

„Mrzí mne, že se město nepřipojí k symbolickému protestu. Tibetská vlajka symbolizuje nesouhlas s násilným potlačováním práv a svobod národů a menšin na celém světě. Podobných projevů podpory se po invazi v roce 1968 dostalo i Československu. I takováto symbolická podpora má význam,“ zdůraznil Kopecký. V Rožnově vlajku vyvěsí podobně jako v minulých letech městská knihovna.

Ke kampani se podruhé připojí také Základní škola Vsetín Sychrov.

Jako jediná škola na Valašsku.

„Loni jsme se rozhodli spontánně bez nějakých souhlasů a trochu jsme narazili. Letos jsme proto připravili anketu mezi rodiči, zaměstnanci a žáky. Z asi šesti set lidí se vyjádřilo proti pouhých dvanáct,“ přiblížil ředitel školy Michal Molek.

Celosvětová kampaň na podporu Tibetu Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě.

Česká republika se k ostatním státům připojila v roce 1996. Kromě zmíněných míst na Valašsku bude vlajka také na budově obecních úřadů v Bystřičce, Jarcové, Krhové, Novém Hrozenkově, Zašové a Velkých Karlovicích.