Podle předsedy vsetínského Spolku pro zachování valašských tradic Miroslava Oravce by přijetí takového zákona tvrdě dopadlo na řadu valašských vesnic a měst.

„Hodně obcí košty pálenek pořádá. Jsem proto pevně přesvědčený, že zákon neprojde," říká Oravec.

Předpis by měl mimo jiné dopad také na spolek, kterému nyní Miroslav Oravec předsedá.

Řadu let už pořádá košt nazvaný Velká cena Valašska o najlepší slivovicu. Co by se stalo, kdyby zákon košty skutečně ohrozil, v tom má předseda jasno. „Museli bychom demonstrovat," je rozhodnutý.

Problémem vládního návrhu je především výčet akcí, na kterých by se v budoucnu mohl podávat alkohol. Zmiňuje například výroční trhy, kulturní či taneční akce. Nebezpečí zaznamenali i někteří poslanci.

„Mezi akcemi, kde lze podávat alkoholické nápoje, nejsou nikde jmenovány košty vín ani pálenek, burčákobraní a podobně. To nejsou taneční ani kulturní akce či výroční trhy v pravém slova smyslu, o nichž se hovoří v paragrafu čtrnáct. Jsou to akce zaměřené na degustaci alkoholu," poukázal na problém v textu návrhu zákona poslanec Jiří Petrů.

Nejen podle něj zákon potřebuje úpravu. Změnila by jej také starostka Lačnova Marie Vlčková. V její vesnici pořádali košt slivovice zrovna uplynulý víkend. Místní ochutnávali přes čtyřicet vzorků domácí pálenky.

„Teď se chystá další omezení. Jestli to projde, bude to jako se zabijačkami. I košty bude dělat potají jenom ten, kdo bude mít silné nervy. To je veliká škoda," myslí si Vlčková. Podle jejích slov přitom košty slivovice určitě nejsou tím, co by ohrožovalo zdraví lidí nebo dávalo špatný příklad dětem. „Valaši mají ke slivovici specifický vztah. Není to o tom se na koštu opít. Smysl je úplně jiný," říká starostka Lačnova.

Slivovice a její ochutnávání patří podle ní k tradicím regionu. „Od nepaměti se lidé s velkou láskou věnují sběru trnek, přípravě kvasů. A není nic špatného na tom se poté sejít a ochutnat, jak se komu slivovice povedla. Když se lidé potkají, vypijí si a zazpívají, neubližují si," tvrdí Marie Vlčková.