Někteří tamní občané se totiž po zveřejnění tohoto záměru rozhodli založit sdružení Za zdravé Valašsko a sepsat nesouhlasnou petici. „Toto zařízení nám ani naší obci nic nepřinese, jen zbytečná rizika,“ sdělil předseda sdružení Rostislav Kašša.

Firma Bochemie z Bohumína chce do kotelny v muničních skladech umístit zařízení, ve kterém se bude expirované, tedy prošlé, palivo z raket recyklovat na chloristan amonný. Ten se dá pak opět použít do paliva raket. Tento záměr prochází posuzováním vlivů na životní prostředí EIA.

„Máme-li být upřímní, vznik petice v této fázi schvalovacího procesu nás trošku mrzí. My jsme samozřejmě počítali s tím, že budeme s lidmi o našem záměru hovořit, ale až poté, kdy budou známa vyjádření odborníků,“ poznamenala mluvčí firmy Eva Kijonková.

Dodala, že petici Bochemie bere jako vyjádření určité obavy občanů z možných rizik. „My tuto obavu chápeme, ale můžeme zodpovědně uvést, že není opodstatněná. Už umístěním našeho záměru do areálu muniční základny mezi Slavičínem a Vlachovicemi jsme se snažili snížit možná rizika na minimum. Tento areál splňuje velmi přísné požadavky na skladování a rozebírání munice,“ uvedla Kijonková.

Podle ní je nová technologie bezpečná a šetrná k životnímu prostředí. „Je tu proto, aby nahradila dosavadní neekologické spalování raketového paliva, které zatěžovalo životní prostředí. Realizací tohoto záměru vytvoříme až třicet nových pracovních míst, což z pohledu regionu a především obce Vlachovice nepovažujeme za zanedbatelné. Také se chceme podílet na rozvoji této obce. K tomu máme vypracovaný systém „dobrého sousedství“ a nadační podpory,“ podotkla mluvčí.

Ani na argument o pracovních místech ale tamní občané nechtějí slyšet. „Stejně to budou muset být odborně vyškolení lidé, těžko to zaměstná tolik místních, aby to kompenzovalo ta rizika,“ míní Kašša s tím, že lidé o záměru mají málo informací.

Firma totiž čekala, až bude hotový posudek vlivů na životní prostředí EIA. Teď ale chce jednat. „Budeme se snažit co nejdříve srozumitelně vysvětlit, co chceme budovat a jak bude technologie pracovat. Petice ukazuje, že nemůžeme čekat,“ ví Kijonková.

Situaci bedlivě sleduje i starosta obce Zdeněk Hověžák. „Bochemie prý chystá odborný komentář a informace o tom záměru. To by se mělo někdy v týdnu objevit na webových stránkách obce, aby si to každý mohl přečíst. Na základě toho se pak uskuteční veřejné projednávání,“ nastínil starosta.

Tam by se měli objevit nejen zástupci bohumínské firmy, ale i odborník, který bude mít na starosti právě posudek vlivů na životní prostředí EIA. „Už u první studie, kterou společnost musela doplnit o další informace, jsme měli přizvaného odborníka. Také jsme to konzultovali s krajem,“ popsal Hověžák.

Proto ho mrzí, že petice nešla nejdříve na obecní úřad. „Jestli je již dnes znám tak závažný důvod k zastavení plánované výroby v našem katastru, pak bych považoval za povinnost obce tuto výrobu zastavit již v jejích přípravách,“ tvrdí starosta.

Podle předsedy sdružení Kašši je ale důvodem petice hlavně jedna věc. „Chceme znát názor lidí, mají možnost ho vyjádřit. A také chceme, aby o tom, co se tu chystá, lidé věděli. Devětadevadesát procent všech oslovených podepsalo,“ dodal Kašša.

První projektová dokumentace k záměru se objevila na konci roku na webech kraje a Vlachovic. Kraj firmě dokumentaci vrátil s 23 připomínkami. Ta ji doplnila a čeká teď na výsledek EIA.

Čtěte také: