Rodačka ze Zlína a bývalá starostka Vizovic na Zlínsku byla jedinou kandidátkou na post uvolněný jejím předchůdcem Jiřím Besserem. Deníkem oslovení obyvatelé Vizovic, kteří se s Hanákovou dobře znají, o ní mluví pouze v superlativech.

Má plnou důvěru

Na ženu, která stála v čele bezmála pětitisícového města na Valašsku v letech 2006 až 2010, nedá dopustit například kastelánka zámku ve Vizovicích Jana Pluhařová.

„Má moji plnou podporu, která přímo nesouvisí s jejím ministrováním. Osobně jí totiž důvěřuji jako člověku a nesmírně si jí vážím,“ vyzdvihuje Hanákovou Pluhařová.

Vizovický zámek podle jejích slov právě nové ministryni vděčí také za rekonstrukci zámecké kaple z 18. století, která je na programu od příštího roku.

Léta se s Hanákovou zná i kapelník vizovické skupiny Fleret Zdeněk Hrachový. „Chodívali jsme spolu na výstavy, hodně se věnovala ochotnickému divadlu. Dlouho jsme dokonce bydleli ve stejném činžáku,“ vzpomíná Hrachový.

Jako starostka prý stála Hanáková za tím, že kapela Fleret obdržela čestnou cenu města Vizovice. „Také stála za zrušením nesmyslně vysokých poplatků za pořádání kulturních akcí, které byly ve městě vyšší než ve Zlíně,“ připomíná Hrachový.

Ještě před svým vstupem do politiky pracovala Hanáková jako učitelka prvního stupně na Základní škole ve Vizovicích. Podle slov současné ředitelky školy Radmily Koncerové je politička ve městě velice oblíbená. „Dokázala toho tady spoustu a mohla by i na celostátní úrovni,“ myslí si ředitelka.

„Měla o školu velký zájem a neustále ji podporovala, například při kulturních a sportovních akcích,“ poukázala Koncerová.

Na Hanákovou nedá dopustit ani ředitel agentury Pragokoncert, která ve Vizovicích každoročně pořádá obří festival Masters of Rock, Jiří Daron. „Do Vizovic se jezdilo vždy dobře, když jsme věděli, že v čele města stojí starostka, která nám i kultuře obecně fandí,“ oceňuje Daron.

Zachránila Masters

Ten zároveň připomněl i situaci starou zhruba rok, kdy rockovému festivalu hrozilo, že se z Vizovic kvůli nepřízni některých komunálních politiků bude muset po dlouhých letech stěhovat jinam.

„Vše mělo vyvrcholení na zasedání zastupitelstva, kde si před samotným hlasováním vzala slovo právě Alena Hanáková, která se postavila ve svém patnáctiminutovém proslovu za festival Masters of Rock a vysloužila si za svoje argumenty bouřlivý potlesk od přítomných novinářů, živnostníků, podnikatelů i občanů Vizovic,“ vzpomíná Daron. Po tomto projevu hlasovalo 15 ze 17 zastupitelů pro zachování festivalu ve Vizovicích, 2 se zdrželi. „Věřte, že si nepamatuji, kdy se politik takovýmto způsobem zastal rockového festivalu,“ ocenil Hanákovou s odstupem Daron.

Proč hnutí STAN navrhlo na post ministryně kultury právě Hanákovou, vysvětlil předseda poslaneckého klubu Petr Gazdík. „Byla nejlepší ze stranických kandidátů. Jedná se o velmi dobrou manažerku, což prokázala už ve Vizovicích,“ uzavírá Gazdík.

Alena Hanáková, nová ministryně kultury a bývalá starostka Vizovic, v rozhovoru pro Zlínský deník tvrdí: S lidmi z kultury chci být na jedné lodi

Bývalá starostka Vizovic a novopečená ministryně kultury České republiky Alena Hanáková (STAN) se včera stala druhou ženou ve vládě premiéra Petra Nečase (ODS).

Velká příznivkyně jazzu a šansonů se v rozhovoru pro Zlínský deník zmiňuje o událostech posledních dní nebo svých prioritách v nové roli. Stranou nezůstaly ani zkušenosti z kulturního života nebo vzpomínka na dobu, kdy působila ještě ve starostenském úřadu.

Jak jste prožívala události posledních dní?

Poslední dny byly velmi hektické. I mé osobní rozhodnutí jít do kandidatury na post ministryně mi trvalo déle, než by si mnozí přáli. Nakonec jsem ale se svou nominací souhlasila. Poté, co můj konkurent Ivo Mathé svou nominaci nepřijal, jsem pak jako kandidátka zůstala sama.

A nakonec jste tedy byla ministryní kultury skutečně jmenována. Co po příchodu na ministerstvo uděláte nejdříve?

Pro mě bude důležité seznámení se s celým úřadem. Moc si přeji, abych s kulturní veřejností vstoupila do vzájemného kontaktu, diskuse a spolupráce. Nechci, abychom byli na bitevním poli.

Jaké jsou vaše předchozí zkušenosti s oblastí kultury?

V kulturním prostředí se pohybuji prakticky od dětství. Studovala jsem výtvarnou výchovu a učila jsem ji v domě dětí a mládeže. Mnoho let jsem pořádala divadelní karnevaly, přes deset let jsem se spolupodílela a moderovala klubové večery. Kultuře se nevyhnete ani při starostování.

Můžete to přiblížit?

To největší, s čím jsem se ve Vizovicích setkala, byl pochopitelně festival Masters of Rock. Pořádný zápřah znamená i tradiční Trnkobraní, můžeme mluvit i o Vizovickém zámeckém kulturním létu. Těch aktivit je samozřejmě hodně. Ve Vizovicích je i městská památková zóna, takže i práce v této oblasti mi není cizí. Také lidi, kteří v této sféře pracují, dobře znám. Jen pevně věřím, že nebudou mít ze mě pocit, že stojím proti nim, ale že jsem ta, která jim fandí a chce s nimi být na stejné lodi.

Jistě jste si už ve své nové funkci stanovila priority.

Priorit je určitě víc. V každém případě je důležité dokončit věci, se kterými začal ministr Besser.

I když jsou některé z nich kontroverzní, přece jen jsou to kroky dopředu a podle mého mínění je můj předchůdce dělal opravdu velmi dobře. Patrně nejcitlivějším tématem bude dokončení církevních restitucí.

Určitě toho ale bude více, že?

Ano. Důležité je i rozšíření pohledu na kulturu v rámci celé republiky. Velké a krásné věci se dělají ve velkých městech, jako jsou Praha, Brno nebo Ostrava. Myslím si ale, že kultura vzniká i v těch nejmenších místech naší země a je třeba ji tam nadále zachovat.

(hou, vik)