Vítězem prvního kola volby se stal suverénně Jiří Čunek, který obhajuje stávající senátorský post. Svůj mu hlas mu dalo 16 306 lidí, tedy 47,28 procenta voličů. Jen necelá tři procenta zaostal za padesátiprocentní hranici, která by znamenala přímý zisk senátorského křesla.

„Takovou podporu jsem nečekal. Děkuji a jsem vděčný všem Valachům, že si zachovali zdravý úsudek a volili podle osobní zkušenosti," komentoval výsledek Jiří Čunek.

Čunkův protikandidát do druhého kola senátorské volby viceprezident Agrární komory ČR Jindřich Šnejdrla obdržel 5 738 hlasů, což představuje 16,63 procenta voličů. „Jsem spokojený. Jako politický začátečník jsem postoupil do druhého kola, byť s výsledkem, který není příliš nadějný," zhodnotil Jindřich Šnejdrla.

Zbraně před druhým kolem skládat nehodlá. „Nebudu sedět s rukama v klíně. Pracujeme na dalších akcích, kterými se budeme snažit voliče oslovit," uvedl Šnejdrla.

Na třetím místě skončil starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka (ODS). Získal 4 294 hlasů. V poměru k ostatním kandidátům jej podpořilo 12,45 procenta voličů. „Je to demokratický výběr voličů. Tak je to v pořádku. Děkuji všem, kteří mě podpořili," komentoval svůj volební výsledek.

Na to, že nepostoupil do druhého kola, měla podle něj vliv řada faktorů. Mimo jiné i odtržení Poličné a Krhové od Valašského Meziříčí, o kterém rozhodli lidé na jaře v referendu. „Tato skutečnost příliv hlasů nezpůsobila, spíše naopak," je přesvědčený Jiří Částečka. Nepřidala mu ani podle jeho slov masivní kampaň protikandidátů Jiřího Čunka a Jindřicha Šnejdrly.

S nevelkou ztrátou za meziříčským starostou skočil čtvrtý Vladimír Místecký (KSČM). Získal 4 244 hlasů, tedy podporu 12,30 procenta hlasujících. „Myslím si, že je to velice dobrý výsledek," uvedl Místecký.

Na rozdíl od Jiřího Částečky si nemyslí, že voliče ovlivnilo odtržení Poličné od Meziříčí. „Pan Částečka to prezentoval tak, že jsem tu kauzu vyvolal, abych si zvedl popularitu. V té době jsem ale ještě nevěděl, že budu kandidovat," řekl Místecký, který je předsedou osadního výboru v Poličné.

Ve větším odstupu za uvedenou čtveřicí se seřadili zbývající kandidáti na senátory. Nezávislý Jindřich Cahlík s 6,64 procenta hlasů, Aleš Bardoň (Moravané) s 1,70 procenta hlasů, Karel Nedbálek (Suverenita – Blok Jany Bobošíkové) s 1,61 procenta hlasů a Marie Hořčicová (Národní socialisté – Levice 21. století), která získala 1,35 procenta hla­sů.

Ve volebním obvodu č. 77 – Vsetín hlasovalo celkem 37 888 lidí. Volební účast dosáhla 35,23 procenta. Druhé kolo senátních voleb se uskuteční za týden v pátek a sobotu 19. a 20. října 2012.

Vsetín – Vizitky kandidátů postupujících do druhého kola voleb do Senátu za Vsetín

Jiří Čunek (53; KDU-ČSL) – Senátor, bývalý předseda KDU-ČSL, někdejší ministr pro místní rozvoj

Jiří Čunek (KDU-ČSL)Poprvé na sebe upozornil ještě jako starosta Vsetína, když město pod jeho vedením nechalo v říjnu 2006 vystěhovat z centra vesměs romské neplatiče nájemného do domů z plechových kontejnerů na okraji Vsetína. Dalším pak radnice nabídla bydlení ve vzdálených obcích. Krátce poté se Čunek stal senátorem. Již jako ministr čelil Čunek podezření, že v únoru 2002 ještě ve funkci starosty vzal úplatek.

Po obvinění z korupce Jiří Čunek v listopadu 2007 opustil vládu, v dubnu 2008 se ale do kabinetu vrátil. Údajnou korupční kauzu totiž státní zastupitelství na podzim 2007 nadvakrát odložilo. Před třemi lety pak Nejvyšší soud konstatoval (již ale bez vlivu na samotný případ), že při vyšetřování údajné Čunkovy korupce byl porušen zákon. Podruhé a již definitivně Jiří Čunek ve vládě skončil v lednu 2009 poté, co ztratil podporu uvnitř vlastní strany.

Zlínský rodák Čunek vystudoval po ukončení učiliště strojní průmyslovku. Byl automechanikem u Pozemních staveb Zlín a v letech 1982 až 1998 pracoval ve Zbrojovce Vsetín jako bezpečnostní technik. V roce 1990 vstoupil do lidové strany, od prosince 2006 do května 2009 byl jejím předsedou. V roce 1994 se stal členem vsetínského zastupitelstva a v letech 1998 až 2006 byl starostou. Od roku 2000 zasedal osm let v zastupitelstvu Zlínského kraje.

Jindřich Šnejdrla (54; ČSSD) – Podnikatel v zemědělství, viceprezident Agrární komory ČR.

Jindřich Šnejdrla (ČSSD)Absolvoval střední zemědělskou školu v Ivančicích a poté Vysokou školu zemědělskou v Brně, v letech 1983 až 1994 pracoval v zemědělském družstvu v Poličné u Valašského Meziříčí. Na jeho základě se společníky v první polovině 90. let vytvořil Šnejdrla firmu Agrotech Poličná, ve které figuruje jako jednatel dodnes.

Kromě Agrotechu působí Jindřich Šnejdrla v několika dalších firmách, podnikajících v zemědělství. Od roku 1999 se angažuje také v Agrární komoře. Nejprve vedl její odnož na Valašsku, v roce 2005 se stal členem představenstva komory a poslední čtyři roky je jejím místopředsedou.