Díky poryvům větru a podmáčené půdě tak budou muset lesáci neplánovaně vytěžit tisíce kubíků dřeva. Nejhůře v tomto směru dopadly lesy a parky na Rožnovsku a lesy ve Velkých Karlovicích.

Rožnovská radnice vyhlásila mimo jiné i zákaz vstupu do městských lesů. Kromě již dříve vyhlášených zákazů vstupu na Karlův kopec s Jurkovičovou rozhlednou, bylo nařízení rozšířeno i o místní části Láz a Chlácholov na Dolních Pasekách. „Půda je tu silně podmáčená. Hrozí nebezpeční pádu dalších stromů," zdůvodnil rozhodnutí městského úřadu ředitel společnosti Městské lesy Rožnov Rostislav Polášek.

Po včerejších prohlídkách je podle Poláška jasné, že rožnovské lesáky čeká takzvaná nahodilá či kalamitní těžba více než tisícovky kubíků dřeva. „Postup prací jsme už domlouvali na pondělním zasedání valné hromady společnosti Městské lesy Rožnov. S těžbou začneme až v okamžiku, kdy alespoň částečně vyschnou přístupové komunikace. Neradi bychom těžkou technikou rozbili a zničili cesty," dodal šéf rožnovských lesáků.

Podle něj se dá předpokládat, že likvidace následků pátečního vichru a dvoudenního intenzivního deště potrvá v Rožnově pod Radhoštěm minimálně měsíc.

V porovnání s Rožnovem jsou následky silného větru a podmáčené půdy ve Valašském Meziříčí a ve Vsetíně menší.

Do sčítání škod se v Meziříčí pustili již o víkendu. „Silný déšť a vítr zničil v městských lesích asi pět set kubíků dřeva. Největší polom, asi tři sta kubíků, vznikl mezi Malou a Velkou Lhotu," sdělil ředitel městských lesů Marek Netolička.

Škody na lesních a parkových porostech napáchal silný vítr koncem minulého týdne taky ve Valašském Meziříčí.

Za oběť přírodním živlům padly v parku zámku Kinských dva vzrostlé stromy. Popadáno je i mnoho větví. „Probíhá kompletní očista ve městě," uvedla včera dopoledne tisková mluvčí valašskomeziříčíské radnice Renata Votrubová.

Nejlépe z pohledu škod v lesích dopadl Vsetín. Město jich obhospodařuje na 900 hektarů. „Předběžně bylo zničeno sto padesát kubíků dřeva. Škoda je odhadována na sto tisíc korun," poznamenal jednatel Městských lesů Lubomír Střelec.

Podstatně hůře, než valašská města, však dopadly Lesy ČR. „Na Vsetínsku bylo díky nepříznivým klimatickým podmínkám poškozeno šestnáct tisíc kubíků dřeva. Nejhorší je situace ve Velkých Karlovicích Léskovém," pověděl Valašskému deníku tiskový mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

S likvidací vývratů a polomů již lesáci začali. „Přednostně uvolňujeme lesní cesty. Hotovo bude do dvou dnů," řekl včera Boublík.

Podle něho ale budou, s ohledem na skutečnost, že vysoký podíl poškozeného dřeva na Vsetínsku tvoří smrk, u něhož hrozí napadení kůrovcem, přednostně zpracovávány tyto poškozené stromy. „Odhadujeme, že následky kalamity budeme odstraňovat až do začátku prázdnin," dodala mluvčí.