„Volební výsledek nás mile překvapil, nějaké prosecco padlo, ale velké oslavy se nekonaly,“ potvrdil s úsměvem Pavel Bartoň, dosavadní vsetínský místostarosta a lídr hnutí ANO v letošních komunálních volbách.

ANO ve Vsetíně zvítězilo se ziskem 20,05 procenta hlasů (přepočtené procento platných hlasů). V novém zastupitelstvu obsadí pět z celkových jedenadvaceti křesel. Největší podporu u voličů měl právě Bartoň.

Se svými kolegy se ve štábu sešel v sobotu po 18. hodině a nedlouho po zveřejnění kompletních volebních výsledků společně usedli k prvnímu povolebnímu vyjednávání. Do štábu dorazili zástupci KDU-ČSL, která byla ve volbách ve Vsetíně druhou nejsilnější stranou a v zastupitelstvu získala čtyři mandáty.

Proč taková rychlost? „Je to proto, že naše vítězství není tak jednoznačné. Nabízí se různé varianty (možných koalic) a možná je i varianta, že bychom vítězství tzv. utrpěli. To znamená i varianta bez ANO ve vedení města, tomu se chceme samozřejmě vyhnout,“ říká Pavel Bartoň.

Jednat chce se všemi, kteří tomu budou naklonění. Sobotní schůzka s lidovci prozatím zásadní průlom nepřinesla, jednání budou pokračovat.

„Budeme se samozřejmě snažit složit takovou koalici, která bude mít koalici většinu v zastupitelstvu. Jestli bude úzká nebo širší, to se uvidí podle výsledků vyjednávání. Zásadní problém nemáme v podstatě s nikým, respektujeme volební výsledky. Uvidíme jaké budou požadavky z ostatních stran,“ nepředbíhá Bartoň.

Je logické, že jako vítězná strana, si bude hnutí ANO nárokovat post starosty.

„Bude to náš požadavek, ale i toto se bude odvíjet od koaličních vyjednávání. Respektujeme, že nejsme jediní a nevyhráli jsme většinově ani na plné čáře,“ dodává Pavel Bartoň.

Volební program hnutí ANO podle něj neobsahuje žádné kontroverzní body.

„Snažili jsme se zařadit věci, které jsou realizovatelné. Program má i část vizionářskou, ale to se bude odvíjet od finanční situace, protože prognózy nejsou úplně dobré,“ říká lídr ANO.

Podle něj je důležité zaměřit se v následujícím období na stanovení jasných priorit. Například v oblasti investic.

„Je potřeba také dotáhnout některé zdánlivě menší věci, které jsou ale pro lidi důležité – od chodníků po pořádek ve městě. Cítíme, že tyto věci je potřeba s technickými službami řešit,“ uvádí Bartoň.

Připomněl, že některá vylepšení už se podařilo zavést do praxe v předcházejícím období. Například častější svoz odpadů.

„Kolem hnízd s odpadními nádobami už není nepořádek. Navíc motivujeme lidi, aby více třídili odpad. Na to chceme navázat. Funguje také energotým, máme zavedený energetický management – tzn. úspory energií, případně využití alternativních zdrojů energie,“ doplňuje Pavel Bartoň.