Roku 1411 sepsal písař diplomata a předního moravského podporovatele husitství Lacka z Kravař listinu, která poprvé uvádí Vigantice jako samostatnou obec. U příležitosti šestistého výročí první písemné zmínky tady 6. a 7. srpna uspořádají oslavy. Jejich hlavním dějištěm bude výletiště.

„Program zahájí v sobotu ve 13 hodin historické divadelní představení dobrovolných hasičů,“ informuje starosta Aleš Depta. Následovat budou vystoupení školáků, kouzelníka Šeklina s jeho balónkovou show, taneční kreace členek Klubu seniorů a pásmo písniček v podání Aleny Valové.

Ve čtvrt na pět sehraje skupina historického šermu Valmont představení Muži v černém, v němž se snoubí napětí s humorem a závěrečným překvapením. Šermíře vystřídají cimbálová muzika Radhošť a Duo Angeles, které bude možná až do rána hrát lidem k tanci. V deset večer se nebe nad Viganticemi rozzáří slavnostním ohňostrojem.

V neděli v 10 hodin se věřící sejdou při společné modlitbě u pomníku padlých v centru vesnice Při slavnostní mši pak celebrující kněz posvětí nový obecní prapor, který společně se znakem Vigantice získaly před rokem.

Po oba dny se děti mohou těšit na kolotoč, skákací hrad, střelnici i projížďky na ponících. V neděli bude k dobré náladě vyhrávat dechová hudba z Dolní Bečvy.

Vigantice nejvíce proslavili známí sportovci, kteří se zde narodili nebo žili. V místní TJ Modrá hvězda odstartovala hvězdná kariéra fotbalistů Milana Baroše a Radima Kučery. Jiný fotbalista René Bolf se ve vesnici usadil. Doma je tady také mistr Evropy v pěstování bonsají Pavel Slovák.

„Jsme moderní a stále se rozvíjející valašská vesnice. Vytvořili jsme nový stavební obvod pro třiatřicet rodinných domů. Zatím jsme prodali dvě třetiny parcel, osm domů už stojí,“ říká starosta.

Letos chtějí ve Viganticích obnovit lesní cesty a propojit je s nedalekou cyklostezkou Bečva. „Věříme, že část cyklistů této možnosti využije. Možná se jim v naší vesnici tak zalíbí, že u nás stráví svou dovolenou. Příležitostí k ubytování, odpočinku i sportování je tady dost,“ tvrdí Depta.