Celodenní program započal mši svatou v kostele Všech svatých na rožnovském náměstí, která se konala od desáté hodiny dopolední. O hodinu později se pak začalo shromažďovat a řadit početné krojované procesí se sochou sv. Anny.

Následně za zpěvu poutních písní vyrazil průvod městem až do Dřevěného městečka. Téměř hodinu trvající cesta krojovaných členů průvodu skončila svatoanenskou litanií a zpívanou modlitbou Anděl Páně před kostelem svaté Anny v Dřevěném městečku.

Gulášfest ve Valašském Meziříčí, 22. července 2023.
VIDEO: Srnčí, hovězí, mexický či z lamy. Valašské Meziříčí provoněl Gulášfest

Anenská pouť však nebyla pouze o krojovaném procesí. Po celý den si návštěvníci skanzenu mohli užít lidovou slavnost s nabídkou pouťového zboží a atrakcemi. Děti se zabavily na historických pouťových atrakcích, na paloucích vystoupili kejklíři a akrobati Vlčkovi. A nechybělo ani loutkové divadlo Babky Miládky či flašinetář Henri Noubel.

K poslechu hrála návštěvníkům Rožnovanka a následně také Mužské pěvecké sdružení Rožnovští ogaři. V komorním amfiteátru se zase představila Folklorní skupina Limbora ze slovenského Prečína.

Železniční sobota na Valašsku. 22. července ve Valašském Meziříčí.
VIDEO: Železniční sobota na Valašsku nabídla výstavu i jízdy parním vlakem

Tradice svatoanenských poutí sahá na Valašsku hluboko do minulosti. Ve Valašském muzeu v přírodě se první Anenská pouť konala v červenci 1945, krátce před vysvěcením kostela sv. Anny. Procesí se každoročně zúčastní na 150 krojovaných účastníků. Historické části krojů a korouhve s náboženskými motivy pocházejí ze sbírek Valašského muzea v přírodě.