To by ale na jeho konci nesměly být sporné dominanty valašské krajiny, viditelné ze vzdálenosti mnoha kilometrů. Brněnská firma Ventureal chtěla v Kunovicích, Loučce a Policích postavit sedm větrných elektráren. Měly vyrůst na obecních i soukromých pozemcích, téměř kilometr od rodinných domů, aby jejich obyvatele neobtěžoval hluk otáčejících se lopatek.

Po čtyřech letech příprav se zdá, že záměr firmy zůstane na papíře. Dvě obce jí nedávno vypověděly smlouvu, v případě Loučky je to zřejmě otázka času. „Firma v určeném termínu nepředložila stavební povolení,“ odůvodňuje rozhodnutí kunovických zastupitelů starosta Josef Haša.

Ventureal plánovala, že povolení ke stavbě získá do konce loňského roku. Letos měly větrné elektrárny vyrobit první kilowatty elektřiny. Ani jedno se nestane. „Hlavní překážkou byl jednoznačný, politicky daný nesouhlas odboru životního prostředí Krajského úřadu Zlínského kraje,“ tvrdí zástupce firmy Stanislav Cetkovský.

Kraj firmě Ventureal uložil zpracovat studii hodnotící vliv zamýšlených větrných elekráren na životní prostředí. Vyslyšel občanská sdružení, která poukazovala zejména na možné narušení rázu okolní krajiny. „Ani po více než třech letech investor dokumentaci nepředložil. Nemohli jsme zahájit proces posuzování,“ vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Alan Urc.

Krajští úředníci podle firmy Ventureal už dříve pohřbili stavbu dvou větrných elektráren v nedalekých Kladerubech. „Vydali nesouhlasné stanovisko, přestože dokumentace i odborný posudek byly kladné,“ kritizuje Cetkovský postup kraje.

Výsledek posuzování vlivu větrných elektráren v Kunovicích, Loučce a Policích na životní prostředí byl podle něj po předchozí zkušenosti předem daný. „Pokračovat by bylo jen mrhání penězi,“ vysvětluje zástupce firmy, proč se k žádosti o stavební povolení ani nedostali. Na otázku, zda to znamená konec celého záměru, odpověděl, že v původním rozsahu nebudou projekt nadále vyvíjet.

Vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství odmítá tvrzení, že záměr v Kladerubech byl v pořádku. „Studie, kterou firma nechala zpracovat, nedostateně hodnotila vliv větrných elektráren na krajinný ráz. Zcela opomíjela význam poutního místa na Hostýně a zříceniny hradu Starý Jičín,“ vypočítává Urc a dodává, že energetická koncepce kraje nepovažuje zdejší oblast za vhodnou pro využití energie větru.

Ventureal se poté dožadoval soudní ochrany před nezákonným zásahem krajského úřadu. „Krajský soud v Brně žalobu předloni v březnu odmítl,“ doplnil vedoucí odboru.