S vyleštěným čtyřkolým miláčkem a plnou nádrží se na cestu vypravil také třiašedesátiletý Jaromír Schiller z Opavy se svým Aerem 30 z roku 1937.

„Tohle auto mám už čtyřicet let. Beru ho ale jen na podobné srazy a výlety,“ přibližuje usměvavý řidič.

Ročně se svým čtyřiasedmdesá­tiletým společníkem ujede zhruba tři tisíce kilometrů. „Jezdím po České republice i na Slovensko. Většinou tyto cesty absolvuji sám nebo s kolegou,“ upřesňuje Schiller.

I když by mnozí řekli, že má Schillerovo Aero 30 to nejlepší za sebou, není tomu tak. „Klidně dokáže jet i stokilometrovou rychlostí. Většinou ho ale šetřím a jezdím takových sedmdesát osmdesát kilometrů v hodině,“ vysvětluje muž a přivírá přitom okna vozu.

I když je na první pohled zřejmá dokonalá a pečlivá údržba, na peníze Schillerova záliba přepočítat nejde. „Uznávám, že je to drahý koníček. Ale hlavně časově,“ tvrdí Opavan.

A co že je na vlastnictví veterána a absolvování srazů s ostatními řidiči podle Schillera nejlepší? „Vždycky se rád setkám se svými kolegy. Při řízení navíc můžu pozorovat hezkou okolní krajinu,“ poukazuje muž například na letošní spanilou jízdu Beskydskou krajinou.