Zlatou stuhu si tentokrát vysoutěžily Kateřinice. Vesnice, která je světově známá díky výrobě puků, s nimiž vyhráli i čeští hokejisti v roce 1998 zimní olympiádu v Naganu.

Uspěla už vloni, když se umístila jako třetí. „Byla nádhera sledovat, jak se lidé z obce dali dohromady a jak přípravami obec žila," neskrýval své nadšení starosta obce Vojtěch Zubíček.

„Jeden člověk sám nic nezmůže. Bez týmu obětavých lidí by to nešlo," dodal starosta vítězné vesnice.

Z úspěchu v soutěži mají radost také obyvatelé Kateřinic. „Je to parádní. Člověka to potěší. A nakonec proč ne, dědinu máme pěknou, takže si to ocenění zaslouží," zhodnotil Zbyněk Hurtík.

Radost z titulu má také Daniela Hurtová, která v Kateřinicích vede Mateřské centrum Kačenka.

„Jsem pyšná na to, že jsme zvítězili. Také proto, že jsme se do soutěže aktivně zapojili," řekla Daniela Hurtová.

Podle jejích slov je vítězství Kateřinic zasloužené. „Mimo jiné je vidět dlouhodobá dobrá práce zastupitelstva i starosty. Funguje tady spolupráce mezi lidmi, máme hodně kultury, dobře funguje práce s dětmi," zhodnotila Daniela Hurtová z Kateřinic.

Valaši si tentokrát odnesli ještě třetí místo. Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu získala Hošťálková.

„Je to pro nás obrovská motivace a prestižní záležitost. Úspěchu si vážíme o to víc, že jsme se do soutěže přihlásili poprvé," raduje se starosta Hošťálkové Petr Laštovica.

Dalšími oceněnými venicemi byly dědiny ze Slovácka. Druhé místo a modrou stuhu za společenský život získal Bánov a zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí obec Modrá.

Pomyslné páté místo pro letošek bez oficiálního ocenění získaly Babice. Pravidla totiž umožňují ocenit maximálně jednu třetinu přihlášených obcí.

Těch bylo v letošním ročníku historicky nejméně, pouhých čtrnáct. Šlo o Babice, Bánov, Bohuslavice nad Vláří, Březnici, Hošťálkovou, Kateřinice, Košíky, Kunovice, Kyselovice, Modrou, Pitín, Podhradí, Pohořelice a Rudimov.

Vítězné Kateřinice postupují do celostátního kola, které bude vyhlášeno 20. září v Luhačovicích.

Zvonky u nás šíří naději, štěstí a radost

„Myslím, že je vidět, že naše rozhodnutí věnovat se rozvoji dětí a mládeže bylo správné," říká starosta Kateřinic Vojtěch Zubíček (na snímku), které se staly Vesnicí roku Zlínského kraje 2014. I to podle něj pomohlo obci k vítězství.

Starosta Vojtěch Zubíček.Proč je to podle vás tak důležité?

Chceme v mladých lidech podnítit sounáležitost s obcí a to, aby k ní měli vztah. Aby se i po studiích vraceli domů. To vidím jako důležitou věc pro udržení života v obci.

Jaké investice máte za sebou během posledního roku?

Byla jich celá řada. Zbudovali jsme například bezbariérové chodníky, lávku ke hřišti, opravili šatny.

Jak je to u vás s kulturou? Kolik spolků v obci působí?

Nerad bych na některý zapomněl, je jich opravdu hodně. (Úsměv.) Rád bych ale vyzdvihl občanské sdružení Zvonky dobré zprávy. Je to jediný sbor ruční zvonkohry v České republice, který u nás v obci šíří naději, štěstí a radost.

Autor: zpravodajové Deníku