Když ministr zemědělství Marian Jurečka vyhlásil, že vesnicí roku 2014 jsou valašské Kateřinice, okamžitě vypukly spontánní oslavy a řadě přítomných Valachů se draly do očí slzy.

„Kateřinice! Je to vaše," volal ke svým občanům starosta obce Vojtěch Zubíček, kterého hned objímali šťastní spoluobčané.

„Je to všechno o lidech. Investice a projekty, to slouží jen k tomu, aby se nám žilo lépe. Nejdůležitější je však to, že lidé drží v dědině pohromadě, že si vzájemně pomáháme. Lidé u nás pilně pracují, jsou schopní se dát dohromady, když je potřeba někomu pomoci. Trvale pomáhají jeden druhému. Respektují jeden druhého, váží si jeden druhého," ocenil dojatý starosta.

Vojtěch Zubíček, starosta Kateřinic

A jak se bude dnes v Kateřinicích slavit?

„No jak asi? Jsme na Valašsku. Slivovice poteče proudem," prozradil jeden ze slavících občanů Jakub Bětík. Podle něj v dobré umístění všichni doufali.

„Věřili jsme, že bychom se mohli umístit, ale vítězství, to je naprostá paráda," doplnil.

Vítězné volání „Kačice, Kačice," se ještě dlouho neslo lázeňskou kolonádou.

Na druhém místě skončila obec Ořechov na Žďársku a na třetím Nová Hradečná na Olomoucku.

Vesnicí roku jsou Kateřinice

OHLASY Z KATEŘINIC

„Asi se bude slavit až do rána," komentoval vítězství své domovské obce v celostátním kole soutěže Vesnice roku Zbyněk Hurtík. Dobrá zpráva jej zastihla na rodinném setkání. Bylo tedy hned s kým úspěch Kateřinic oslavit.

„Jsem strašně rád, že soutěž takto dopadla," netajil Zbyněk Hurtík. Podle jeho slov se o hlavní podíl na úspěchu dělí současné vedení vesnice a pestrý spolkový život v Kateřinicích.

„Vždy tomu ale tak nebylo. Ano existovaly plesy a nějaké zábavy, ale zejména až se vznikem Spolku přátel Kateřinic a příchodem současného starosty začalo vše lépe fungovat," řekl Zbyněk Hurtík.

Prvního muže obce – starostu Vojtěcha Zubíčka – chválila také Iva Slavíková. „Starosta je mladý, pořád dobře naladěný a usměvavý a plný nápadů. To je strašně důležité," zdůraznila rodačka z Kateřinic.

Podle jejích slov není důležité, jak čisté jsou ulice a domy – a ne že by v Kateřinicích nebyly – důležité ale je především to, co dělá obec pro své obyvatele.

„Já jsem tady byla nedávno například na benefiční akci, která byla naprosto úžasná. Stejně tak na Březinách se dělají akce pro děti. Je skvělé, co se v Kateřinicích dělá pro potřebné," řekla Iva Slavíková.

„Fantazie." Tímto slovem reagoval na otázku týkající se vítězství v soutěži Vesnice roku starosta Kateřinic Vojtěch Zubíček. Druhým dechem ale dodal, že zároveň cítí velký závazek, který s sebou vítězství nese.

„Věřím ale, že to bude jen začátek. U nás v Kateřinicích to žije. A já doufám, že se nám dále bude dařit rozvíjet to, co už jsme úspěšně začali. A třeba inspirujeme a předáme zkušenosti i dalším obcím," řekl Vojtěch Zubíček.

Související VIDEO: Do Kateřinic přijeli komisaři