„Za poslední rok se cena plynu zvedla o více než třicet procent. Začínám proto přemýšlet, že se vrátím k uhlí,“ postěžovala si dvaasedmdesátiletá žena.

Když se rozhlédne ulicí, mnozí už k topení pevnými palivy přešli. „To chápu. Lidé mají do kapes hluboko. Co mi ale vadí, je, že z komínů některých sousedů se valí tak černý a štiplavý kouř, že je podezřívám, že do kotle házejí kdeco. Nemůžu si ani otevřít okna, a navíc trpí fasáda domu,“ přiblížila situaci Fajkusová.

Lidé, kteří dýchají zamořený vzduch, se pro pomoc obracejí na starosty. Ti jsou však bezmocní. Nemají ke kontrolám potřebnou pravomoc. „Nemůžeme lidem vpadnout do bytu a podívat se, čím topí,“ pokrčil rameny starosta Jablůnky Čeněk Hajný.

Většina obyvatel vesnice používá k vytápění plyn a dřevo. „Najdou se ale i takoví, kteří hodí do kotle všechno možné. Nic s tím ale zatím nemůžeme dělat,“ posteskl si Hajný.

Nejsou důkazy

Největším problémem je nedostatek důkazů. Lidé totiž pálí odpad většinou v noci. „Nemůžu chodit po vesnici a podle čichu hledat viníka,” povzdechl si starosta Branek František Svoboda.

I kdyby našel dům, ze kterého hustý, štiplavý kouř vychází, nic by to neznamenalo.

„Nejsme oprávnění ke vstupu do domácností. Obvinili by nás, že narušujeme domovní svobodu. Potřebovali bychom souhlas majitele, a ten nám ho nedá. Jedinou možností je domluva,“ přiblížil Svoboda.

Lidé, kteří topí vším, co mají po ruce, omezené pravomoci samospráv zneužívají. Tomu ale bude brzy konec. Ministerstvo životního prostředí totiž připravuje novelu zákona, kdy budou moci proškolení úředníci provádět v domech kontroly.

Názor ministra životního prostředí Tomáše Chalupy se změnil poté, co v minulých dnech trápil republiku intenzivní smog. Rozhodl se proto, že právo na soukromí už nebude nadřazeno právu lidí na zdraví. „Nový zákon o ochraně ovzduší by měl začít platit příští rok v červenci,” řekl Chalupa.

Lidé, kteří přispívají ke znečištění ovzduší tak mohou v budoucnu dostat pokutu až dvacet tisíc korun. Stejný trest by platit i pro ty, kteří kontrolory přes práh domu nepustí.

„Nechceme podporovat udavačství, sousedské spory ani zelená komanda. Kontroly v domácnostech budou vždy až krajním řešením,“ vysvětlil Chalupa.