VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vesnice roku 2010: hodnocení začalo

Zlínský kraj /FOTOGALERIE/ – Letošní, již šestnáctý ročník soutěže Vesnice roku, bude zakrátko znát vítěze jednotlivých kategorií také ve Zlínském kraji.

10.6.2010
SDÍLEJ:

První den hodnocení – MachováFoto: DENÍK / Kateřina Košutová

Hodnoticí komise soutěže má za sebou první den práce. Nebude jednoduché určit vítěze, domnívá se předseda

Středa 9.června byla prvním dnem, kdy krajská hodnotící komise, složená ze zástupců vyhlašovatelů a spoluvyhlašovatelů soutěže, začala navštěvovat jednotlivé přihlášené obce Zlínského kraje. Těch je celkem dvacet sedm. Hodnotících kriterií je celá řada, například občanská vybavenost, péče o veřejná prostranství a krajinu, stavební fond nebo i společenský život a aktivity obyvatel.

Dopoledne komise navštívila Hvozdnou a Machovou

První navštívenou obcí Zlínského kraje se stala Hvozdná v okrese Zlín. O půl osmé ráno přijal její starosta Miroslav Válek hodnotící komisi na obecním úřadě. Na představení obce si přibral dva pomocníky, Františka Morbicera a Oldřicha Kašpárka, který se pro tuto příležitost oblékl do valašského kroje. Kromě průřezu historií obce se rozhovořili také o současném kulturním životě, plánech do budoucna, vyjmenovali nejvýznamnější porevoluční investiční akce, mezi které patří například plynofikace, rozšíření vodovodní sítě nebo sběrný dvůr.„Bojujeme také o názvy ulic, které zatím ve Hvozdné chybí,“ uvedl dále starosta Miroslav Válek.

Poté si členové komise prohlédli fotografie nedávno otevřeného sběrného dvora a výstavku kronik. Při prohlídce obce navštívili místní divadlo, kde je předseda hvozdenských ochotníků Jindřich Bednařík seznámil s historií, současností a úspěchy souboru a provedl je celou budovou. Ve spojené budově školy a mateřské školky zazpívaly děti valašskou písničku a hodnotící komise si vyslechla plány do budoucna. K těm patří nová přístavba, nová kuchyň a vlastní budova pro mateřskou školku. Vzhledem k tomu, že hodnotící komise může věnovat každé navštívené obci pouze hodinu a půl čistého času, nedošlo zdaleka na vše, co je v obci zajímavé. Před ukončením návštěvy stihli členové komise shlédnout ještě místní knihovnu. Ta se pyšní dvě sta třinácti čtenáři. Právě se v ní konala i výstavka dětských kreseb zvířat. Čas však byl neúprosný a komise se musela přesunout do další vesnice.

„Hodina a půl je opravdu málo, stihli jsme možná jednu třetinu toho, co jsme chtěli ukázat,“ řekl starosta Hvozdné Miroslav Válek s tím, že ať už se jim letos v soutěži bude dařit nebo ne, důležité je, že vše, co se vybudovalo, slouží obyvatelům Hvozdné. To je podle něj to hlavní.

Obcí, navštívenou jako druhou v pořadí, byla Machová na Otrokovicku. Také zde na úvod představil starosta František Václavík tuto vesnici. Hovořil o rozparcelování Machové, výstavbě, plánovaných investicích, jako je třeba rekonstrukce kulturního domu nebo zateplení obecního úřadu, čímž by měla být zároveň dokončena generální oprava celé této budovy. Spolu s dalšími členy zastupitelstva představil také zájmové složky obce i skutečně bohatý společenský život ve vesnici. Vyzdvihl i zásluhy místního sboru dobrovolných hasičů.

Při následné procházce obcí ukázal všem přítomným nejen novou výstavbu a krásně upravenou vesnici, ale také budovu kuželny a mateřské školy. Ta zela prázdnotou, protože zdejší předškoláci využili krásného slunečného dne k výletu do zoologické zahrady v Lešné u Zlína. Hodnotící komise mohla tedy nerušeně nahlédnout do všech prostor včetně obřadní síně, která je součástí budovy školky. Konají se v ní oslavy zlatých svateb a dalších výročí anebo vítání nových občánků. V kulturním domě čekala na hosty rozsáhlá, pečlivě označená výstava fotografií ze života obce. K vidění byly obrázky z výstavby, společenských, sportovních i církevních akcí. Starosta Machové František Václavík stihl komisi vše potřebné ukázat v předepsaném limitu.

„Udělali jsme vše, co jsme mohli, snažili jsme se vesnici připravit po všech stránkách. Musím poděkovat všem občanům, zapojili se do příprav zodpovědně a hlavně se věnují údržbě obce trvale,“ konstatoval starosta Machové František Václavík.

Nad Hostišovou je originální lesní křížová cesta

Návštěva Hostišové začala na zahradě zdejšího starosty Milana Šestáka. Na uvítanou zaznělo zpívané představení obce z úst hostišovského občana a ředitele školy v sousedních Mysločovicích Michala Mynáře, který vloni získal ocenění jako osobnost Programu obnovy venkova ve Zlínském kraji. Ten dále komentoval fotografie ze života Hostišové, promítané na plátno. Seznámil členy komise se životem v obci, s akcemi, na kterých spolupracují všechny generace, ať již jde o kulturní či jiné záležitosti.

Připomněl i rekonstrukci prostor okolo místní kaple, pořízení nového zvonu, nové technické vybavení divadla nebo křížovou cestu v lese nad obcí. Tam také vedla další cesta hodnotící komise. Během procházky si prohlédli originální zastavení křížové cesty. Komise ukončila svou návštěvu v hostišovské knihovně. Ta je nejen půjčovnou literatury, ale také kulturním centrem. Knihovnice Alena Pakostová, je duší celé řady akcí, od recesistické módní přehlídky přes výstavu svatebních šatů až po soutěž mužů v přebalování miminek. „Vesnice roku je dobrá příležitost ukázat, co se v obci udělalo. Většinou se přijde na to, že se zvládlo víc, než na co si v první chvíli vzpomenete,“ uvedl Michal Mynář.

Starosta Milan Šesták ocenil práci všech lidí, kteří s organizací celého dne pomáhali. I on vidí vše z dlouhodobého pohledu. „Není důležité všechny prezentované akce připravit před přihlášením do soutěže, ale také je potom dlouhodobě udržet,“ konstatoval starosta Šesták.

Poslední dvě obce dne: Sazovice a Kostelany

Zajímavý program připravili pro členy komise také v Sazovicích na Zlínsku. Jeho prvním bodem byla prohlídka nového pivovaru. Na prohlídku Sazovic pak vezlo komisi otevřené historické hasičské auto. Zastavili se u školy a nového koupaliště. Prohlédli si také malované úly dětí z včelařského kroužku i chystané minimuzeum. Starostka Edita Hrbáčková ocenila činnost sazovických hasičů během nedávných povodní. Ti ukázali komisi zbrojnici, historickou techniku a děti z hasičského dorostu předvedly požární útok. Na obecním úřadě přivítaly hosty chlebem a medem děti z včelařského kroužku, u společenského sálu zahrála místní rocková kapela. Komise se zde seznámila s obcí, prohlédla si plány, dokumenty, kroniky.

„Chtěla jsem jim ukázat to, co se od poslední návštěvy změnilo,“ řekla starostka Sazovic Edita Hrbáčková s tím, že všem obyvatelům vesnice patří velké poděkování za přípravu tohoto dne.

Poslední navštívenou vesnicí byly Kostelany na Kroměřížsku. Úvodní představení obce se uskutečnilo v novém obecním úřadě. První úpravy na něm proběhly svépomocí, na další etapu budování by se Kostelany chtěly pokusit získat dotace. Zástupci obce členy hodnotící komise seznámili s řadou dalších plánů. Ti si prohlédli infrastrukturu pro nové rodinnné domky, sportovní halu s dvěma tenisovými kurty, saunou, soláriem a fitness klubem a místní knihovnu.

„Tak jako dnes by měla vesnice vypadat pořád, nejenom kvůli komisi a o to se snažíme,“ konstatoval starosta Kostelan Jan Petřík. O tom, že rozhodování bude velmi těžké, nepochybuje předseda hodnotící komise Vojtěch Ryza, starosta obce Lidečko. Ta vyhrála soutěž Vesnice roku v roce 2008. „Všechny obce udělaly kus práce. Každá z nich je jiná, jsou velmi pěkné, je to vyrovnané,“ uvedl Vojtěch Ryza. Dodal, že vítězství nedělá jen první místo v soutěži. Podle něj je vítězem každá obec, která se do Vesnice roku rozhodne přihlásit.

Autor: Kateřina Košutová

10.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Plastikáři - lisař, seřizovač strojů plastikářské výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PLASTIKÁŘI - LISAŘ, SEŘIZOVAČ STROJŮ PLASTIKÁŘSKÉ VÝROBY, Nástup možný ihned., Požadujeme: vzdělání strojírenského zaměření, praxe není podmínkou, zaškolíme. Čtení výkresové dokumentace. Spolehlivý a zodpovědný přístup, manuální zručnost., Nabízíme: Zázemí stabilní společnosti, zajímavé mzdové ohodnocení, závodní stravování zdarma, První kontakt: telefonicky v pracovní dny v době 7 - 15:30 hod. na čísle: 571 447 575 nebo 731 104 601, e-mailem: michaela.cizova@form-composite.com nebo osobně v areálu firmy FORM s.r.o. ve Střelné 220, ov. email 14.9.2018. Pracoviště: Form s.r.o. 02, 756 12 Horní Lideč. Informace: Michaela Čížová, +420 571 447 575;731 104 601. Informační technologie - Informační technologie Správce informačního 25 000 Kč Systémoví administrátoři, správci počítačových sítí IT Specialist. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 31000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tasks:, • Providing IT User Support , • Managing the installation and maintenance of IT client and network equipment, • Server Administration, • Participation in parent company projects, • Keeping and updating relevant documentation, , Requirements, • Detailed knowledge of Windows based systems, • Detailed knowledge of MS Office 2016 , • Advanced knowledge & administration of servers and corporate domain area, • SAP knowledge advantage, • IT education or professional experience on a similar position, • English language: written & spoken on upper-intermediate level, • Driving license B, • Very good “team player”, • Analytical skills and attention to detail (accuracy), • Problem solving and decision-making skills, • Customer facing capabilities, communication. Pracoviště: Hirschmann czech s.r.o., Bobrky, č.p. 737, 755 01 Vsetín 1. Informace: Barbora Kokošková, +420 571 878 058. Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 26 000 Kč Fyzioterapeuti s osvědčením Fyzioterapeuti. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: FYZIOTERAPEUTI, Možnost prodloužení doby určité, Požadujeme: vzdělání v oboru (možno také zdravotnické vzdělání doplněné kurzy a dalšími formami doplňujícího a rozšiřujícího vzdělávání),praxe v oboru výhodou , specializované kurzy vítány, zájem o další vzdělávání se v oboru,zdravotní způsobilost, čistý trestní rejstřík, kladný přístup k seniorům, zodpovědnost, samostatnost a pečlivost, ochota pracovat v týmu, Náplň práce: vedení kondičních a dechových cvičení, nácvik pohybů a chůze, dohled nad cvičením, stanovení vhodného cvičení, provádění specializované léčby (masáže, bazální stimulace atd.), instruování klientů, vyšetření funkcí orgánů, sledování stavu klienta, spolupráce s ošetřujícím lékařem , Nabízíme: hlavní pracovní poměr, smysluplná práce, zázemí velké neziskové organizace, 5 týdnů dovolené, věrnostní odměny, příjemné pracovní prostředí v nově zrekonstruované budově, dotované obědy a jiné. , První kontakt: telefonicky na čísle: 739 244 872 nebo e-mailem na: doubravova.vsetin@diakonie.cz, ov. email 14.9.2018. Pracoviště: Diakonie čce - středisko vsetín 01, Ohrada, č.p. 1864, 755 01 Vsetín 1. Informace: Marta Doubravová, +420 739 244 872. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů Uklízeči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: UKLÍZEČI, Požadujeme: čistý trestní rejstřík, Náplň práce: uklid ve výrobním podniku - úklid hal, kanceláří a sociálního zařízení, 2 směny ranní 8:00 - 16:00 h., odpolední 12:00 - 20:00 h., Nabízíme: odměny, ošatné, firemní benefity, První kontakt: telefonicky v pracovní dny od 7:00 h. do 15:00 h. na čísle: 727 939 177 nebo e-mailem na: ryskova@hb-group.cz, ov. 13.9.. Pracoviště: Hb group s.r.o. 02, Smetanova, č.p. 1304, 755 01 Vsetín 1. Informace: Světlana Ryšková, +420 727 939 177.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studenti a ochránci přírody shrabují trávu.
6

Studenti pomáhají mokřadům v Hrachovci přežít

Videosouhrn 17. září 2018

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Dva opilí muži vyhrožovali partnerkám, oba nadýchali tři a půl promile

Dva muži ve Vsetíně o víkendu hrubě nezvládli alkoholové opojení. Oba se namol opilí rozhodli řešit své partnerské vztahy – jeden s bývalou partnerkou, druhý se současnou přítelkyní.

Motorkář letěl několik metrů a dopadl až na pole

U nehody motocyklu a osobního auta zasahovali v neděli ve čtyři hodiny odpoledne hasiči u Krhové. Kolize se odehrála na silnici ve směru na Nový Jičín na rozhraní Zlínského kraje a Moravskoslezského kraje.

Bujaré veselí vesnice roku a deset let dřiny na ruině kostela: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 15. až 16. září 2018.

Týden s Nadějí nabízí filmy, koncerty i možnost vžít se do pocitů vozíčkáře

Pět dní naplněných programy pro nejmenší děti, školáky, studenty i dospělé nabídne benefiční Týden s Nadějí ve Vsetíně. Koná se od pondělí 17. září do pátku 21. září. V programové nabídce nechybí tvůrčí dílny, filmové projekce, divadlo, koncerty či kabelkový jarmark.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT