VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vesnice roku 2010: hodnocení začalo

Zlínský kraj /FOTOGALERIE/ – Letošní, již šestnáctý ročník soutěže Vesnice roku, bude zakrátko znát vítěze jednotlivých kategorií také ve Zlínském kraji.

10.6.2010
SDÍLEJ:

První den hodnocení – MachováFoto: DENÍK / Kateřina Košutová

Hodnoticí komise soutěže má za sebou první den práce. Nebude jednoduché určit vítěze, domnívá se předseda

Středa 9.června byla prvním dnem, kdy krajská hodnotící komise, složená ze zástupců vyhlašovatelů a spoluvyhlašovatelů soutěže, začala navštěvovat jednotlivé přihlášené obce Zlínského kraje. Těch je celkem dvacet sedm. Hodnotících kriterií je celá řada, například občanská vybavenost, péče o veřejná prostranství a krajinu, stavební fond nebo i společenský život a aktivity obyvatel.

Dopoledne komise navštívila Hvozdnou a Machovou

První navštívenou obcí Zlínského kraje se stala Hvozdná v okrese Zlín. O půl osmé ráno přijal její starosta Miroslav Válek hodnotící komisi na obecním úřadě. Na představení obce si přibral dva pomocníky, Františka Morbicera a Oldřicha Kašpárka, který se pro tuto příležitost oblékl do valašského kroje. Kromě průřezu historií obce se rozhovořili také o současném kulturním životě, plánech do budoucna, vyjmenovali nejvýznamnější porevoluční investiční akce, mezi které patří například plynofikace, rozšíření vodovodní sítě nebo sběrný dvůr.„Bojujeme také o názvy ulic, které zatím ve Hvozdné chybí,“ uvedl dále starosta Miroslav Válek.

Poté si členové komise prohlédli fotografie nedávno otevřeného sběrného dvora a výstavku kronik. Při prohlídce obce navštívili místní divadlo, kde je předseda hvozdenských ochotníků Jindřich Bednařík seznámil s historií, současností a úspěchy souboru a provedl je celou budovou. Ve spojené budově školy a mateřské školky zazpívaly děti valašskou písničku a hodnotící komise si vyslechla plány do budoucna. K těm patří nová přístavba, nová kuchyň a vlastní budova pro mateřskou školku. Vzhledem k tomu, že hodnotící komise může věnovat každé navštívené obci pouze hodinu a půl čistého času, nedošlo zdaleka na vše, co je v obci zajímavé. Před ukončením návštěvy stihli členové komise shlédnout ještě místní knihovnu. Ta se pyšní dvě sta třinácti čtenáři. Právě se v ní konala i výstavka dětských kreseb zvířat. Čas však byl neúprosný a komise se musela přesunout do další vesnice.

„Hodina a půl je opravdu málo, stihli jsme možná jednu třetinu toho, co jsme chtěli ukázat,“ řekl starosta Hvozdné Miroslav Válek s tím, že ať už se jim letos v soutěži bude dařit nebo ne, důležité je, že vše, co se vybudovalo, slouží obyvatelům Hvozdné. To je podle něj to hlavní.

Obcí, navštívenou jako druhou v pořadí, byla Machová na Otrokovicku. Také zde na úvod představil starosta František Václavík tuto vesnici. Hovořil o rozparcelování Machové, výstavbě, plánovaných investicích, jako je třeba rekonstrukce kulturního domu nebo zateplení obecního úřadu, čímž by měla být zároveň dokončena generální oprava celé této budovy. Spolu s dalšími členy zastupitelstva představil také zájmové složky obce i skutečně bohatý společenský život ve vesnici. Vyzdvihl i zásluhy místního sboru dobrovolných hasičů.

Při následné procházce obcí ukázal všem přítomným nejen novou výstavbu a krásně upravenou vesnici, ale také budovu kuželny a mateřské školy. Ta zela prázdnotou, protože zdejší předškoláci využili krásného slunečného dne k výletu do zoologické zahrady v Lešné u Zlína. Hodnotící komise mohla tedy nerušeně nahlédnout do všech prostor včetně obřadní síně, která je součástí budovy školky. Konají se v ní oslavy zlatých svateb a dalších výročí anebo vítání nových občánků. V kulturním domě čekala na hosty rozsáhlá, pečlivě označená výstava fotografií ze života obce. K vidění byly obrázky z výstavby, společenských, sportovních i církevních akcí. Starosta Machové František Václavík stihl komisi vše potřebné ukázat v předepsaném limitu.

„Udělali jsme vše, co jsme mohli, snažili jsme se vesnici připravit po všech stránkách. Musím poděkovat všem občanům, zapojili se do příprav zodpovědně a hlavně se věnují údržbě obce trvale,“ konstatoval starosta Machové František Václavík.

Nad Hostišovou je originální lesní křížová cesta

Návštěva Hostišové začala na zahradě zdejšího starosty Milana Šestáka. Na uvítanou zaznělo zpívané představení obce z úst hostišovského občana a ředitele školy v sousedních Mysločovicích Michala Mynáře, který vloni získal ocenění jako osobnost Programu obnovy venkova ve Zlínském kraji. Ten dále komentoval fotografie ze života Hostišové, promítané na plátno. Seznámil členy komise se životem v obci, s akcemi, na kterých spolupracují všechny generace, ať již jde o kulturní či jiné záležitosti.

Připomněl i rekonstrukci prostor okolo místní kaple, pořízení nového zvonu, nové technické vybavení divadla nebo křížovou cestu v lese nad obcí. Tam také vedla další cesta hodnotící komise. Během procházky si prohlédli originální zastavení křížové cesty. Komise ukončila svou návštěvu v hostišovské knihovně. Ta je nejen půjčovnou literatury, ale také kulturním centrem. Knihovnice Alena Pakostová, je duší celé řady akcí, od recesistické módní přehlídky přes výstavu svatebních šatů až po soutěž mužů v přebalování miminek. „Vesnice roku je dobrá příležitost ukázat, co se v obci udělalo. Většinou se přijde na to, že se zvládlo víc, než na co si v první chvíli vzpomenete,“ uvedl Michal Mynář.

Starosta Milan Šesták ocenil práci všech lidí, kteří s organizací celého dne pomáhali. I on vidí vše z dlouhodobého pohledu. „Není důležité všechny prezentované akce připravit před přihlášením do soutěže, ale také je potom dlouhodobě udržet,“ konstatoval starosta Šesták.

Poslední dvě obce dne: Sazovice a Kostelany

Zajímavý program připravili pro členy komise také v Sazovicích na Zlínsku. Jeho prvním bodem byla prohlídka nového pivovaru. Na prohlídku Sazovic pak vezlo komisi otevřené historické hasičské auto. Zastavili se u školy a nového koupaliště. Prohlédli si také malované úly dětí z včelařského kroužku i chystané minimuzeum. Starostka Edita Hrbáčková ocenila činnost sazovických hasičů během nedávných povodní. Ti ukázali komisi zbrojnici, historickou techniku a děti z hasičského dorostu předvedly požární útok. Na obecním úřadě přivítaly hosty chlebem a medem děti z včelařského kroužku, u společenského sálu zahrála místní rocková kapela. Komise se zde seznámila s obcí, prohlédla si plány, dokumenty, kroniky.

„Chtěla jsem jim ukázat to, co se od poslední návštěvy změnilo,“ řekla starostka Sazovic Edita Hrbáčková s tím, že všem obyvatelům vesnice patří velké poděkování za přípravu tohoto dne.

Poslední navštívenou vesnicí byly Kostelany na Kroměřížsku. Úvodní představení obce se uskutečnilo v novém obecním úřadě. První úpravy na něm proběhly svépomocí, na další etapu budování by se Kostelany chtěly pokusit získat dotace. Zástupci obce členy hodnotící komise seznámili s řadou dalších plánů. Ti si prohlédli infrastrukturu pro nové rodinnné domky, sportovní halu s dvěma tenisovými kurty, saunou, soláriem a fitness klubem a místní knihovnu.

„Tak jako dnes by měla vesnice vypadat pořád, nejenom kvůli komisi a o to se snažíme,“ konstatoval starosta Kostelan Jan Petřík. O tom, že rozhodování bude velmi těžké, nepochybuje předseda hodnotící komise Vojtěch Ryza, starosta obce Lidečko. Ta vyhrála soutěž Vesnice roku v roce 2008. „Všechny obce udělaly kus práce. Každá z nich je jiná, jsou velmi pěkné, je to vyrovnané,“ uvedl Vojtěch Ryza. Dodal, že vítězství nedělá jen první místo v soutěži. Podle něj je vítězem každá obec, která se do Vesnice roku rozhodne přihlásit.

Autor: Kateřina Košutová

10.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 113 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 113 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SKLADNÍK/CE, Náplň práce: Přebírání materiálu na sklad a jeho kvalitativní a kvantitativní kontrola. Účetní příjem materiálu do IS. Kontroly stavu skladovaného materiálu, vychystávání materiálů do výroby, evidence chybějícího materiálu. Pravidelné inventury, Požadujeme: Samostatnost, dobrá pracovní morálka, zodpovědnost, flexibilita, učenlivost. Základní znalost práce na PC. Fyzickou zdatnost (zvedání břemen)., Výhodou - praxe na pozici skladník (min. 1 rok), řidičský průkaz na VZV , Nabízíme tyto benefity: mimořádné roční odměny, čtvrtletní prémie, výkonnostní prémie, měsíční osobní ohodnocení, příspěvky na penzijní pojištění, příspěvky na stravování ve firemní jídelně s vlastní kuchyní, profesní školení a vzdělávání, jazykové kurzy, kariérní rozvoj, množství dalších benefitů, Kontakt: tel.: 730 130 823, e-mail: lenka.remesova@robe.cz. Pracoviště: Robe lighting s.r.o. 01, Palackého, č.p. 416, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Lenka Remešová, +420 730 130 823.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 13 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Šičky - místo je vhodné pro OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: ŠIČKY - MÍSTO JE VHODNÉ PRO OZP, Nástup možný ihned. , Náplň práce: Šití pracovních oděvů., Nabízíme: možnost práce na chráněném místě pro invalidního zájemce o práci, samostatná práce, obědy v provozovně, možnost odloučeného pracoviště. , Možnost zkráceného pracovního úvazku - dle domluvy., První kontakt: Zašlete, prosím, životopis na adresu zdenek.dvorak@inzep.cz s udáním kontaktu na Vás - e-mail, telefon. Bližší informace na tel. čísle 731 659 970.. Pracoviště: Inzep centrum, s.r.o., U Byniny, č.p. 559, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Zdeněk Dvořák, +420 731 659 970.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení Provozní mechanici. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PROVOZNÍ MECHANICI, Nástup možný ihned. Práce v třísměnném provozu,, Požadujeme: dobrý zdravotní stav, praxe na údržbě, samostatnost, manuální zručnost, spolehlivost a aktivní přístup. Ochota učit se novým věcem. Elektrotechnické vzdělání výhodou. Oprávnění k řízení motovozíků vítána. Znalost MS Office., Náplň práce: Provozní mechanik seřizuje a opravuje stroje a zařízení. Provádí preventivní údržbu strojů, strojových prostor a přípravků. Nastavuje a kontroluje parametry výrobních strojů. Provádí údržbu provozního objektu., Zaměstnanecké výhody:Příspěvek na dopravu nebo firemní autobus, příspěvek na stravování, firemní akce, dovolená navíc v závislosti na délce PP, zdravotní volno, Vánoční odměny, měsíční prémie navíc., První kontakt: telefonicky 553 030 608 nebo e-mailem: bvalkova@formschaum.de, ov. 22.3.. Pracoviště: Baur formschaumtechnik s.r.o., Solární, č.p. 870, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Bohdana Válková, +420 553 030 608,777 065 696.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 6 900 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklizeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UKLIZEČ/KA, Zástup po dobu nemoci!, Možnost spolupráce i na DPP., První kontakt: p. Galač, telefonicky 778 532 152, e-mail: skolnik@zsjablunka.cz nebo osobně po domluvě přes kontatní telefon nebo email. Pracoviště: Základní škola jablůnka, 756 23 Jablůnka nad Bečvou. Informace: Jiří Galač, +420 778 532 152.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Valašská rally 2018 - 1. etapa  Shakedown, RZ 1 Fulnek, RZ 3 Lešná, RZ 6 Lešná
51

Valašské Rally po prvním dni jasně dominuje Jan Kopecký

Fotbalisté Valašského Meziříčí. Ilustrační foto

Valmez přišel v Petřkovicích o body v posledních pěti minutách

Lehčí kolo a delší běh: VALACHY DUATLON po pěti letech mění trasu

Seriál VALACHY TOUR bude pokračovat v sobotu 5. května ve Velkých Karlovicích druhým z pětice závodů naplánovaných na letošní rok. Tradiční VALACHY DUATLON, který je zapsán v České knize rekordů jako největší akce svého druhu v tuzemsku, přitom letos přinese novinku: po pěti minulých ročnících se pořadatelé rozhodli pozměnit obvyklou trasu i distance.

Policie pátrá po muži, na kterého byl vydán zatykač

Po muži, na kterého je vydán zatykač, zatím bezvýsledně pátrá policie. Na jednatřicetiletého muže byl soudem vydán příkaz k zatčení kvůli majetkové trestné činnosti.

Školáci si užili velikonoční tvoření. Pletli tatary a pekli jidášky

Děti ze základní a mateřské školy ve Francově Lhotě si v pátek užily zábavný tvořivý program v místním Muzeu kardinála Trochty. Jeho náplní bylo velikonoční tvoření - zdobení kraslic, pečení velikonočního pečiva, pletení pomlázek nebo výroba látkových velikonočních vajíček.

Nedožité osmdesátiny Zdeňka Hartingera připomene výstava ve Zvonici

Vernisáž fotografií Zdeňka Hartingera připravují na nadcházející sobotu odpoledne v galerii Informačního centra Zvonice na Soláni. K vidění bude více než pět desítek snímků, pohledů i kalendářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT