Zajímavý byl pro návštěvníky napříč generacemi. Na své si přišli jak ti nejmenší, tak i dospělí. „Nehledali jsme žádné novinky. Nebyl k tomu důvod, protože programovou nabídku jarmarku hodnotí lidé pozitivně. Dali jsme takříkajíc na klasiku. A zdá se, že jsme udělali dobře,“ vyznala se hlavní organizátorka Jana Koňaříková.

Poutavá nabídka tak čekala na návštěvníky nejenom na návsi před obecním úřadem, ale také v kulturním domě. Své umění tady předvedli dračky peří, tkalci a zpracovatelé vlny. K vidění byla zručnost řezbářů, krajkářky, malířů vánočních ozdob, výrobců adventních věnců a dalších řemeslníků.

„Moc vydařená akce. Vzali jsme s sebou vnoučátka. Nakoupili jsme si spoustu krásných drobností, které nám určitě čas adventu a Vánoc hodně zpříjemní,“ řekl František Hrubý, jenž přijel na jarmark s rodinou z Krnovska. „Nedovedu si představit začátek adventu a nenavštívit kateřinský jarmark v Hovězí,“ svěřil se Vsetíňan Josef Pechál.Hojně navštěvovanou akcí pod střechou se stala výstava nazvaná Kouzlo adventních věnců. Tu je možné navštívit do 2. prosince. „Věnce jsou vyrobeny z různých materiálů, od klasiky až například po sklo. Představuje se na ní devatenáct regionálních výrobců,“ uvedla za pořadatele výstavy Pavlína Filová. „Celkem tady návštěvníci uvidí na sto dvacet exponátů,“ doplnila informaci k výstavě její sestřenice Michaela Filová.

Uličky vedoucí na náves a její okolí lemovaly po obou stranách desítky stánků s jarmarečním zbožím. Včetně mnoha řemeslných výrobků ze dřeva, ovčí vlny, keramiky a podobně. To vše provoněné zabijačkovými specialitami a bramboráky. „Dal jsem si polévku a pak ovar. Potom jsem se postavil do fronty znovu a koupil nějaké ty dobroty i domů jako vítané z jarmarku,“ pochlubil se Libor Havlíček z Jablunkova.Jarmareční atmosféru v centru vesnice před obecním úřadem dokresloval chovatel Vojtěch Molek s ukázkami výcviku a práce pasteveckého psa a také kovář. Nechyběli však ani čerti, kteří nejenom pobíhali a rachotili svými zvonci mezi dětmi, ale také na čertovských vahách zkoumali jejich dětské hříchy. O uklidňování nejmenších se starala skupina Lucek. A na všechno pak dohlížel Mikuláš. „Ani nevím, pokolikáté tady jsem. Baví mě to a moc rád se sem vracím,“ vyřkl zpoza bílých vousů svatý muž v podání známého vsetínského folkloristy Oldřicha Štroblíka.

Třináct jedlíků

Zlatým hřebem dopoledního programu se v sobotu stala soutěž v pojídání jitrnic. Přihlásilo se do ní rekordních třináct jedlíků. Jedenáct z Česka a dva, respektive jeden a jedna soutěžící ze slovenské Považské Bystrice.

Během stanovených deseti minut snědl nejvíce jitrnic Jaroslav Němec z Bystrého u Poličky na Vysočině. „Letos jsem soutěž vyhrál již počtvrté. Mám z toho radost. Na Valašsko se vždy rád vracím, jsou tu bezvadní lidé,“ pověděl vítěz, který během stanoveného limitu stihl sníst čtrnáct kousků uvedené zabijačkové pochoutky. Na 2. místě skončil Vojtěch Římský ze Vsetína s výsledkem 12 a půl jitrnice a třetí pak Miroslav Juráň z Halenkova, jenž spořádal 11 a půl jitrnice.

Autor: Dušan Póč