V prvním případě se jednalo o dvě sousedící chaty. Z jedné si poberta odnesl mimo jiné vzduchovku, set-top box, bundu, kuchyňskou váhu, sekeru, zahradní nůžky či elektrickou pilu.

„Z vedlejší chaty, do které se vloupal následně, odcizil televizor a vlněný přehoz. Celková škoda je předběžně odhadnuta na téměř čtrnáct tisíc korun,“ přiblížil policejní mluvčí Petr Jaroš.

Z další chaty si zloděj odnesl například pračku, nářadí, motorovou pilu či sadu elektrických ohradníků. Celkovou škodu včetně poškození majetku policisté odhadují na zhruba dvacet tisíc korun.

Při čtvrtém zatím zaznamenaném vloupání zmizela mimo jiné motorová pila, měnič napětí, nabíječky či batoh. I v tomto případě celková škoda přesáhla deset tisíc korun.

„Všemi případy se intenzivně zabývají policisté z obvodního oddělení v Karolince. Pachateli v případě dopadení a odsouzení hrozí až několikaletý trest odnětí svobody,“ uvedl Jaroš.

Chatu zabezpečte, zloděje ale sami nechytejte 

Zamezit podobným případům podle policistů nelze stoprocentně. Nicméně vhodná preventivní opatření jsou namístě. „V chatách by například neměly zůstávat žádné cennosti. Nejčastěji si zloději vybírají elektroniku, hodnotné zahradní nářadí a vybavení a podobně. Škoda, která krádeží vznikne, se pak může pohybovat řádově v desítkách tisíc korun,“ řekl policejní mluvčí.

Podle jeho slov musí majitelé svou chatu dostatečně zabezpečit. Vše uzavřít, uzamknout, a pokud možno si pořídit zabezpečovací zařízení nebo alespoň mříže do všech dveří i oken. I přesto se ale může stát, že chalupu navštíví nezvaný host. Pokud se tak stane a majitel najde svou chatu vykradenou, je třeba ihned informovat policii, nic neuklízet a zbytečně se kolem chaty nepohybovat.

Pokud na zloděje narazíte přímo při činu, policisté v žádném případě nedoporučují snažit se jej svépomocí zadržet.

„Ve snaze uprchnout z místa činu může být i ‚prostý‘ zloděj velmi nebezpečný. Nechte jej proto raději odejít, zapamatujte si jeho vzhled, barvu oblečení a popřípadě nějaký detail, který by mohl pomoci pachatele snáze identifikovat,“ poradil Petr Jaroš. Policistům pomůže také určení směru útěku, informace o tom, jestli zloděj utíkal pěšky nebo měl poblíž auto a podobně.